Europos Komisijos vertinimais, Europos Sąjungos valstybių kandidačių ūkio augimas bus lėtesnis, nei buvo tikėtasi dėl pasaulio ūkio plėtros sulėtėjimo ir politinio nestabilumo, alinančio narystės link einančius ūkius.
2003 metų pavasario ekonominėje ataskaitoje Europos Komisija pažymi, kad bendras 10 valstybių kandidačių, pakviestų 2004 metų gegužę prisijungti prie turtingesnių Europos valstybių bloko, bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis sudarys 3,1 procento.
Visų 13 valstybių kandidačių ūkio prieaugis turėtų sudaryti 3,5 procento.
"Palyginti su 2002 metų rudens prognozėmis, vertinimai buvo šiek tiek sumažinti, - pažymima ataskaitoje. - Jei situacija tarptautinėje rinkoje pagerės taip, kaip tikimasi, prie bloko prisijungsiančių valstybių ūkio prieaugis 2004 metais sudarys jau maždaug 4 proc., o visų kandidačių ūkio prieaugis gali siekti 4,3 procento".
2004 metų gegužę prie Europos Sąjungos jungsis Lietuva, Latvija, Estija, Čekijos Respublika, Slovakija, Lenkija, Vengrija, Slovėnija, Malta ir Kipras. Kvietimo vis dar laukia Rumunija, Bulgarija ir Turkija.
Ataskaitoje įspėjama, kad valstybės kandidatės privalo griežtinti savo iždo politiką, nes praėjusiais metais bendras 10 kitąmet prie ES prisijungsiančių valstybių biudžeto deficitas jau sudarė 5,3 proc. bendrojo vidaus produkto.
Ataskaitoje dėl biudžeto deficito ypač priekaištaujama Čekijos Respublikai, Maltai ir Slovakijai, kurių vyriausybės biudžeto deficitas šiemet viršys 5 proc. BVP. Tuo tarpu Lietuvos, Estijos ir Slovėnijos biudžeto deficitas šiemet nesieks 2 proc. BVP.
"Nors šiais metais bendras vyriausybės biudžetų deficitas turėtų smukti iki 4,3 proc. BVP, jis išliks gana didelis dėl lėtesnio augimo ir netinkamos fiskalinės politikos kai kuriose valstybėse kandidatėse. Be to, deficitą didina ir išlaidos besitęsiančiam pereinamajam ekonominiam laikotarpiui", - pabrėžiama ataskaitoje.
Ataskaitos autorių nuomone, fiskalinis deficitas yra viena iš pagrindinių prisijungimui prie Europos bloko besiruošiančio regiono problemų.
Ataskaitoje pažymima, kad dešimties kitąmet prie bloko prisijungiančių valstybių infliacija paaugs nuo 2,7 proc. iki 3,3 proc.
Nedarbo lygis šiais metais šiek tiek paaugs, o ateinančiais metais, nusilpus ekonomikos restruktūrizavimo poveikiui, pradės mažėti.
“Reuters”-ELTA