Prezidentas, Seimo pirmininkas ir premjeras pirmadienį (05.19) vieningai pasmerkė pinigų iš valstybės reikalaujančių žemdirbių ketinimus blokuoti automobilių kelius ir paragino juos sėsti prie "civilizuoto dialogo" stalo.
Po tradicinio valstybės, parlamento ir vyriausybės vadovų susitikimo prezidento atstovas spaudai Rosvaldas Gorbačiovas žurnalistams sakė, kad prezidentas Rolandas Paksas netoleruotų tokių "destruktyvių akcijų" kaip kelių blokada.
"Prezidento nuomone, negalima spręsti savo problemų kitų sąskaita, pažeidžiant kitų visuomenės grupių interesus, todėl prezidentas kviestų konstruktyviam dialogui. Yra civilizuotas derybų kelias - sėsti prie derybų stalo ir taip išspręsti savo problemas", - sakė R. Gorbačiovas.
"Vertindami žemdirbių sunkią situaciją, negalime pateisinti tokių priemonių, kurios pradeda trukdyti kitiems. Savo reikalų negalima spręsti kitų sąskaita", - sakė Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.
Seimo vadovas retoriškai klausė, ar už žemdirbių nėra pasislėpusių kokių nors politinių jėgų, tačiau atsakymo nepateikė.
"Lyg ir kalčiausi yra perdirbėjai, kurie nemoka nustatytos sumos, bet prie jų jokių akcijų nevyksta, o vyksta prie viešų pastatų, kelių ir panašiai. Todėl mes labai susijaudinę esam. To nereikėtų tęsti, toleruoti, nes įvairūs gali būti konfliktai piketų metu [...]. Norėtųsi, kad žemdirbiai susilaikytų nuo tų akcijų ir civilizuotai, demokratiškai spręstų savo klausimus, juo labiau kad Vyriausybė ieško galimybės jiems padėti", - sakė A. Paulauskas.
Premjeras Algirdas Brazauskas pažymėjo, kad antradienį Vyriausybėje vyks susitikimas su didžiausių pieno perdirbimo bendrovių atstovais, kuriame bus aiškinamasi, kodėl pieno supirkimo kainos yra tokios žemos.
"Perdirbėjai gauna pelnus, net ir didesnius nei praėjusiais metais, ir tai daugiausia yra pieno gamintojų sąskaita. Turėtų būti tam tikras balansas, negalima piktnaudžiauti", - sakė premjeras.
Vyriausybės vadovas taip pat teigė neigiamai vertinantis žemdirbių rengiamas akcijas.
"Argi šitokiais būdais galima valstybėje spręsti klausimus? Valstybė turi daug kitų reikalų, ne vien tik žemės ūkį. Kiek galėjo, valstybė padeda žemės ūkiui", - teigė A. Brazauskas.
Jis taip pat paaiškino, kad Vyriausybei reikia rasti lėšų darbams, susijusiems su integracija į Europos Sąjungą, nes reikia suintensyvinti statybas kai kurių pasienio punktų, kurie kitų metų gegužės 1 dienai, kai Lietuva taps visaverte ES nare, turi būti užbaigti.
A. Paulauskas savo ruožtu pažymėjo, kad policija, prokuratūra taip pat pateikė skaičiavimus, kiek papildomų lėšų reikia įgyvendinant gegužę įsigaliojusius naujus Baudžiamąjį, Baudžiamojo proceso, Bausmių kodeksus, papildomų taip pat reikia bibliotekininkams.
Premjeras atkreipė dėmesį, kad šiems metams įvairia forma žemės ūkiui yra skirta per 600 mln. litų.
"Apibendrinant galima pasakyti, kad žemės ūkis gauna iš įvairių šaltinių šiais metais dvigubai daugiau pinigų, nei valstybei kainuoja visas aukštasis mokslas", - sakė A. Brazauskas.
Premjeras dar kartą pakartojo, kad "Vyriausybė nemato galimybių skirti daugiau, nei yra pažadėta". A. Brazauskas pabrėžė, kad žemdirbiams bus papildomai skirta ne 50 mln., o 70 mln. litų, nes 20 mln. litų buvo skirta anksčiau. Taip pat dar 30 mln. litų, numatytų paramos žemės ūkiui programoje.
Be to, premjero teigimu, Vyriausybė siūlys 15 mln. litų padidinti žemės reformos finansavimą, kad reforma būtų pagreitinta, ypač tuose rajonuose, kur ji vyksta lėčiau.
Paklausti, kokių priemonių imsis specialiosios tarnybos, jei keliai vis dėlto bus užblokuoti, Vyriausybės ir Seimo vadovai sakė, kad įstatymai numato, kokių priemonių gali imtis vidaus reikalų sistemos padaliniai.
"Blokuoti kelių jokia savivaldybė neleido. Mitinguoti - prašau. Turi teisę šitą daryti, bet kenkti bendram valstybės gyvenimui neturi teisės", - piktinosi A. Brazauskas.
Pinigų iš valdžios reikalaujantys Lietuvos žemdirbiai pirmadienį priešpiet Kalvarijoje ir Saločiuose pradėjo protesto akciją ir grasina po dviejų dienų blokuoti tarptautines magistrales, jei neišgaus iš Vyriausybės pažado skirti ūkininkų paramai daugiau pinigų.
BNS žiniomis, Kalvarijos miestelio turgaus aikštėje 11 valandą susirinko 300 protestuotojų, aikštės prieigose stovėjo 7 autobusai ir 100 lengvųjų automobilių.
Marijampolės policijos komisariato (PK) vadovas Kęstutis Kalinauskas užtikrino, kad akcija vyksta ramiai, be incidentų. Viešąją tvarką Kalvarijoje palaiko Marijampolės ir Kalvarijos PK pareigūnai.
Į Kalvarijos turgaus aikštę atvykęs Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Jonas Ramonas BNS sakė, kad valdžios atstovai kol kas neatsakė į keliamus reikalavimus ir nėra atvykę susitikti su protestuojančiais žemdirbiais.
Netoli sienos su Latvija, maždaug už 2 kilometrų nuo Saločių pasienio punkto, pakelėje priešpiet susirinko 100 protestuotojų, stovėjo du sunkvežimiai, 16 traktorių ir 25 lengvieji automobiliai.
Kaip BNS sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas spaudai Rokas Pukinskas, žemdirbiai kol kas kelių į pasienio kontrolės punktus nėra užblokavę.
Kaip skelbta, Lietuvos žemdirbiai viešą protesto akciją ketino pradėti pirmadienį ir galbūt blokuoti kelius prie Kalvių, Saločių ir Kalvarijos postų.Penktadienį Žemės ūkio rūmuose Kaune posėdžiavę žemdirbiai pareiškė, kad trečiadienį užblokuos kelius link muitinių, jei "nebus jokių poslinkių" derybose su Vyriausybe dėl papildomų pinigų ūkininkams.
Aiškindamas protesto akcijos priežastis, Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas J. Ramonas sakė, kad "žemės ūkyje situacija katastrofiška, žemdirbių pajamos kai kuriose srityse, ypač pieno sektoriuje, sumažėjo per pusę".
Praėjusį antradienį premjeras A. Brazauskas pažadėjo žemdirbiams papildomai skirti 50 mln. litų, tačiau, J. Ramono teigimu, su šiais pinigais "galima išgyventi iki rugsėjo ar spalio mėnesio".
Vyriausybė jau anksčiau numatė pieno sektoriui skirti papildomai 20 mln. litų. Šių metų biudžete tam skirta 32 mln. litų, o visam žemės ūkiui remti - 288 mln. litų. Tačiau žemdirbiai reikalauja papildomai skirti 140 mln. litų pieno sektoriui remti.
Pastarąjį kartą žemdirbių mitingas vyko balandžio pradžioje prie Seimo. Į šią akciją susirinko 6 tūkst. šalies žemdirbių.
BNS