Opozicinės Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcijos Seime atstovai dėl "sklypų skandalo" siūlo atsistatydinti ir valstybės kontrolieriui Jonui Liaučiui.
Valstybės kontrolieriui adresuotame konservatorių Andriaus Kubiliaus ir Rasos Juknevičienės paklausime priekaištaujama, jog Valstybės kontrolė nesugebėjo užtikrinti valstybės turto, šiuo atveju valstybinės žemės, neteisėto naudojimo prevencijos, nekontroliavo žemės reformos vykdymo.
Praėjusių metų Valstybės kontrolės ataskaitoje konservatoriai pasigenda informacijos apie nustatytus piktnaudžiavimus grąžinant, išperkant ar privatizuojant žemės sklypus, taip pat pažymi, jog J. Liaučiui pradėjus vadovauti Valstybės kontrolei, 2000 metų liepą buvo panaikintas Valstybės kontrolės Žemės ir miškų ūkio kontrolės skyrius.
Iš to opozicijos atstovai daro išvadą, kad nuo J. Liaučiaus vadovavimo pradžios Valstybės kontrolė "kryptingai veikė, kad sudarytų sąlygai neteisėtai įsigyti miškus ir žemę" ir siūlo valstybės kontrolieriui atsistatydinti.
"Ar nemanote, kad dėl minėto abejingumo ir jo pasekmių jums vertėtų pagalvoti apie atsistatydinimą iš užimamų pareigų?" - rašo savo paklausime konservatoriai.
Tokius konservatorių klausimus valstybės kontrolierius įvertino kaip "neleistiną politinį spaudimą ir jo vadovaujamos institucijos veiklos nepriklausomumo principo pažeidimą", tačiau žada į juos atsakyti iš esmės. Tai teigiama ketvirtadienį paskelbtame Valstybės kontrolės pranešime spaudai.
Komentuodamas paklausimą, J. Liaučius pareiškė, kad jį pasirašę Seimo konservatorių frakcijos nariai akivaizdžiai siekia "nukreipti visuomenės dėmesį nuo tikrųjų problemos priežasčių ir ją pagimdžiusių politikų bei pareigūnų".
Pasak valstybės kontrolieriaus, korupciją žemės srityje sukėlė leidimas perkelti turėtą žemę bei 1999 metais Seime “konservatorių frakcijos valia” priimta pataisa dėl teisės į žemę perleidimo kitiems asmenims, taip pat "dalies valdininkų ir politikų gobšumas".
Savo ruožu J. Liaučius pareiškė, kad jam vadovaujant Valstybės kontrolė žemės reformai, valstybinės žemės valdymui ir nuosavybių teisių į žemę atkūrimo eigai skyrė "nuolatinį dėmesį", o panaikinto Žemės ir miškų ūkio kontrolės skyriaus funkcijas perėmė įsteigti nauji departamentai.
Skandalas dėl žemėtvarkos valdininkų piktnaudžiavimo dalijant sklypus kilo birželio pradžioje.
Premjero Algirdo Brazausko sudarytos darbo grupės, tiriančios valstybės tarnautojų nuosavybės įsigijimo teisėtumą, duomenimis, tris ir daugiau žemės sklypų savo vardu yra įsigiję daugiau nei 3 tūkst. valstybės tarnautojų. Dabar tiriama, kaip šie sklypai buvo įsigyti.
Nustatyta, kad daugiausiai žemės sklypų yra įsigiję Klaipėdos žemėtvarkininkai. Šį mėnesį Klaipėdos teisėsaugininkai dėl numanomo piktnaudžiavimo tarnyba pareiškė įtarimus dviem Klaipėdos rajono žemėtvarkos pareigūnams.
BNS