Vaistų didmeninės prekybos įmonės nerimauja, kad skolos už kompensuojamus vaistus jau pasiekė 150 mln. litų, o retais vaistais prekiaujančios įmonės pusantrų metų negali atgauti pinigų už medikamentus, kuriuos pardavė pagal Valstybinės ligonių kasos (VLK) išduotus garantinius raštus.
Kaip pirmadienį rašo dienraštis "Respublika", pagal garantinius raštus į šalį tiekiami vaistai, skirti gydyti retas ligas. Lietuvoje yra tik dvi didmeninės vaistų tiekimo įmonės - "Oriola" ir "Tamro", kurios turi teisę į šalį tiekti tokius vaistus. Dažniausiai tai imunosupresiniai preparatai, augimo hormonai, onkologiniai vaistai.
Didmeninei vaistų tiekimo įmonei "Oriola" dabar pinigai pervedami tik už gruodžio mėnesį parduotus kompensuojamus vaistus.
Pasak dienraščio, VLK skolos už kompensuojamus vaistus vėl auga. Praėjusį pavasarį ligonių kasų skoloms už kompensuojamus vaistus pasiekus 208 mln. litų ribą, didmeninės prekybos įmonės pagrasino nebetiekti kompensuojamų vaistų.
Iki pernai balandžio didmenininkams pavyko atgauti 132 mln. litų ir skola sumažėjo iki 112,5 mln. litų. Likusiai daliai skolų grąžinti buvo sudarytas grafikas ir įsipareigota pasiekti, kad skolos nebeaugs.
Todėl ligonių kasos įgyvendino drastiškas priemones - gydytojams įvestos kvotos kompensuojamiems vaistams, sumažinti vaistų prekybiniai antkainiai ir jų kaina. Šių priemonių dėka gegužę buvo išrašyta kompensuojamų vaistų už 25 mln. litų, birželį - 22 mln. litų, liepą - 24 mln. litų. Tuo tarpu anksčiau per mėnesį Lietuvos gyventojams gydytojai išrašydavo vaistu už daugiau kaip 30 mln. litų.
Šiemet birželio pradžioje VLK skola didmenininkams vėl pasiekė 150 mln. litų. Taigi, anot "Respublikos", iki kritinės ribos trūksta vos 50 mln. litų.
BNS