Irena ZUBRICKIENĖ
Ketvirtadalis nepilnamečių, augančių vaikų globos namuose, yra ypatingai aršaus būdo ir agresyvūs - kelia grėsmę kitiems globotiniams. Šis procentas būtų dvigubai didesnis, jeigu į bendrą skaičių nebūtų įtraukti paauglystės dar nesulaukę vaikai. Kai kurie auklėtiniai pavojingi net patiems darbuotojams. Daugėja vaikų namų globotinių, turinčių protinę negalią. Jie gyvena kartu su sveikaisiais. Tai irgi sunkina kasdienybę - daro ją nenuspėjamą.
Tai išvados, kurias neoficialiai skelbia įvairių Lietuvos vaikų globos namų vadovai, tvirtinantys, jog tokių įstaigų kontingentą tampa vis sudėtingiau kontroliuoti ir ugdyti. Dėl to darbą palieka darbuotojai, bijantys globotinių ir tikinantys, jog nenori rizikuoti savo gyvybe. Drąsiau ir garsiau apie tai prabilta po to, kai paaugliai nusiaubė savo globos namus Klaipėdoje, o po kelių dienų "išgarsino" ir Utenos vaikų namus.
Girti ir ginkluoti kardais
Klaipėdoje esantys "Smiltelės" vaikų namai neseniai buvo renovuoti ir džiugino visų akį. Juos per keliasdešimt minučių nusiaubė būrelis neblaivių 14 -16 metų auklėtinių. Skaičiuojama, kad nusiaubtų patalpų remontui prireiks apie 30 tūkstančių litų.
Uostamiesčio pareigūnų duomenimis, keli minėtos įstaigos globotiniai girti buvo jau prieš pietus (buvo sekmadienis - ne pamokų metas). Vidurdienį Žardininkų gatvėje jie išdaužė vaikų darželio langus, švaistydamiesi kirviu. Po to gerokai apkapojo ir greta darželio stovėjusį automobilį "Audi". Saugos tarnybos darbuotojai sučiupo vieną šešiolikmetį iš viso būrio vandalų. Kirvis jau buvo įmestas į tvenkinį. Sulaikytam paaugliui buvo nustatytas lengvas girtumo laipsnis.
Kol sučiuptasis blaivėjo policijos įstaigoje, į globos namus parėję neblaivūs jo bendrininkai surengė išpuolį pačiuose namuose. Jie, ginkluoti daugiau nei pusmetrio ilgio kardais, daužė durų stiklus, sienas, pakabinamas lubas, stendus, mėtė daiktus, sudaužė televizorių ir muzikos centrą, rėkė nesavais balsais, trankė krumplius į sienas ir terliojo jas krauju, nukapojo laiptų turėklus, net vaikėsi ir grasino užkapoti naktinę auklę.
Tą dieną policininkai "Smiltelėje" lankėsi net 5 kartus - vieni parvežė išblaivintą vaikų darželio niokotoją, kiti buvo kviečiami drausminti įsisiautėjusių sienų daužytojų. Ramybė "Smiltelėje" tą sekmadienį įsivyravo tik po vidurnakčio, vis apsilankant patruliams.
Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos sutrikdymo, bet neatmetė galimybės jį vėliau perkvalifikuoti į pasikėsinimo nužudyti bylą. Vienas aršiausių triukšmadarių buvo uždarytas į areštinę.
Kaip pasakojo "Smiltelės" darbuotojos, kitą dieną po incidento aršieji auklėtiniai elgėsi vis tiek įžūliai. Jie šaipėsi iš savo "darbo", drabstėsi žiauriomis frazėmis ("paskersime aukles kaip kiaules", "kraujų čia bus dar ne tiek") ir aiškino, esą išpuolį padarę iš pykčio, kad jiems nemokami rankpinigiai. (Anot darbuotojų, globos įstaigas irgi palietė ekonominė krizė.)
Smurtas - kone kasdienybė
Minėtas auklėtinių išpuolis nebuvo naujiena "Smiltelėje". Prieš kelis mėnesius gobotiniai buvo tyčia išdaužę kelis vaikų namų langus, o prieš keletą savaičių vienas Švėkšnoje gydytas auklėtinis, parvežtas į "Smiltelę", grandine į šipulius sudaužė kelias spintas ir kėdes. "Prieš gerą pusmetį dviem 12 ir 15 metų globotiniams prireikė ligoninės medikų pagalbos, kai 17 metų auklėtinis stipriai sumušė jiems galvas. O prieš pusantrų metų ligoninėje buvo atsidūrusi "Smiltelės" darbuotoja Diana K. - auklėtoją buvo sumušęs 12 metų auklėtinis, tramdytas dėl nederamo elgesio. Įdomu tai, kad vėliau dvylikametis atsiprašė auklėtojos, o jo 13 metų bičiulė, dėl kurios buvo kilęs incidentas, šiurkščiai išrėžė į akis: "Reikėjo ją užmušti!"
Panašiai yra ir kitose vaikų globos įstaigose. Štai šalia Utenos, Atkočiškių kaime, esančiuose vaikų namuose neseniai buvo nuskriausta 16 metų mergina. Iš jos tyčiojosi po tuo pačiu stogu gyvenančios kelios bendraamžės ir Nerijus B. (17 m.). Visi jie buvo neblaivūs, aiškinosi kažkokį seną konfliktą. Kai atvyko iškviesti policininkai, Nerijus aršiai priešinosi pareigūnams, todėl sutramdžius buvo išgabentas į areštinę. Vaikinas, jau gydytas nuo alkoholizmo, seniai žinomas pareigūnams: jis buvo apvogęs sunkvežimį, buvo smūgiu sulaužęs nosį globos namų auklėtojai, kai šioji neleido auklėtiniui atsinešti bei gerti svaigalų.
Dėl auklėtinių smurto Utenos vaikų globos namuose per pirmą šių metų ketvirtį jau pradėti 3 ikiteisminai tyrimai, o pernai šių namų gyventojai įvykdė 19 nusikaltimų.
Globos įstaigų darbuotojai įsitikinę, kad auklėtiniai smurtus vis labiau tol, kol nepilnamečiai jausis esantys nebaudžiami. Juk pagal Lietuvos įstatymus paaugliui baudžiamoji atsakomybė nenumatoma, net jei jo kaltė įrodoma. Už savo veiksmus atsako tik sulaukusieji 16 metų, o už kai kuriuos itin sunkius nusikaltimus vaikai baudžiami nuo 14 metų. Tačiau, kaip tvirtino globos įstaigų darbuotojai, nemaža dalis vaikų "vierchais" save vadina jau būdami ir 13, ir 12 metų.
Daugėja nesveikos psichikos auklėtinių
"14 iš 54 mūsų auklėtinių turi rimtų elgesio sutrikimų, dar du - protinę negalią, o kai kurie globotiniai yra tokie agresyvūs, kad jų bijo net darbuotojai", - teigė Utenos vaikų globos namų direktorius Sigitas Novodvorskas, ieškodamas dažno smurto po įstaigos stogu priežasčių.
Faktą, kad globos įstaigose sparčiai daugėja vadinamųjų specialiųjų poreikių vaikų, patvirtino ir Avikiluose (Marijampolės sav.) esančių "Vaiko tėviškės" namų direktorius Vytautas Šulinskas. "Vien sausį pas mus buvo įkurdinti trys naujokai, iš kurių du dėl elgesio sutrikimų tuoj pat buvo nusiųsti į Vaiko raidos centrą, - sakė jis. - O per dvejus pastaruosius metus net 11 mūsų auklėtinių pateko į specialiąsias mokyklas. Išvada paprasta: pirmesnieji alkoholikų pagimdyti vaikai dar yra sveikesni ir protingesni, o vėlesnieji - neretai su proto ir kitokiomis negaliomis".
Tai, kalbintų direktorių teigimu, labai apsunkina situaciją globos namuose. Juolab kad specialiųjų poreikių vaikai, vadovaujantis Europos Sąjungos dokumentais ir nuostatomis, jau gyvena drauge su sveikaisiais. Štai iš 77 Klaipėdos vaikų globos namų "Rytas" auklėtinių 31 turi proto negalią, 11-ai iš jų nustatytas neįgalumo lygis. Darbuotojai tikina, kad dėl to padėtis yra ir nevaldoma, ir neprognozuojama. Be to, auklėtinių agresiją patiriantys darbuotojai vengia viešinti tokius konfliktus dar ir dėl to, kad paprasčiausiai bijo auklėtinių keršto.
Kaltinti yra lengviausia
Suprantama, kad kiekvienas viešumon iškilęs skandalas sulaukia politikų ir įvairių instancijų vadovų komentarų. Po naujausių incidentų Klaipėdos ir Utenos vaikų globos namuose Lietuvos vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė nebe pirmą kartą apibendrino, kad šalies globos įstaigose vis dar yra nemažai darbuotojų, kurie netinkami dirbti šiose įstaigose, nes yra abejingi savo darbui ir paprasčiausiai nemyli vaikų. Anot kontrolierės, vaikai globos namuose girtauja ir smurtauja, o jais besirūpinantys darbuotojai stoja stipresniųjų pusėn, dažnai slepia įvykusius incidentus arba nubaudžia nebūtinai tuos, kurie išties nusikalto. "Jei nemyli vaiko, jokie mokslai ir seminarai nepadės - iš čia ir kyla visos problemos", - sakė R. Šalaševičiūtė.
Politikė Rima Baškienė, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė, linkusi manyti, kad globos įstaigose būtų mažiau įvairių problemų, jeigu vaikai gyventų ne būriais, o šeimose ir šeimynose. Ne vienas politikas pagarsino mintį, kad globos įstaigose per mažai dirba vyrų - šiems esant, drausmės problemų esą pamažėtų.
"Tikro vyro pavyzdys vaikų namuose gal ir būtų gerai, bet Lietuvoje politika šiuo atžvilgiu ne tokia, - patiems politikams linkęs atsakyti "Vaiko tėviškės" namų Avikiluose direktorius V. Šulinskas. - Pas mus dirba tik auklėtojos, "mamos", "tetos", socialinės pedagogės. O štai Belgijoje ir Olandijoje, kur man teko lankytis, yra privalu vaikų namuose atlikti metus trunkančią praktiką visų, pavadinkime, uniformuotų specialybių būsimiems darbuotojams - policininkams, gaisrininkams, karininkams. Be minėtos praktikos jie negali pradėti savo karjeros. Manau, tai gerai veikia vaikus - drausmė, režimas, jauni, paauglius suprantantys žmonės".
Tačiau "vyrų klausimu" pakalbintas Sangrūdos vaikų namų (Kalvarijos sav.) direktorius Vytautas Dubinskas buvo skeptiškas ir mįslingai nutęsė: "Ar nebūtume paskui apkaltinti esantys pedofilai?.." Mat lygiai prieš metus Vaiko teisių apsaugos kontrolierei per žinių tarnybas pagarsinus apie tuo metu šalies vaikų globos namuose kilusius vadinamuosius sekso skandalus, buvo padaryta aiškių užuominų į Sangrūdą, tačiau tai buvo tik skubėjimo klaida, todėl tuoj pat žurnalistų užpultas V. Dubinskas iki šiol jaučia nuoskaudą.
Tas pats V. Dubinskas teigė, kad pulti vaikų namus, išviešinti juose kylančias negeroves ir skubiai kritikuoti yra lengvas darbas. "O pagalbos taip ir nesulaukiame, - sakė direktorius. - Štai kad ir nusikaltusių, nesuvaldomų, elgesio ir nuotaikų problemų turinčių auklėtinių laikino izoliavimo ar gydymo problema: jeigu esi nepatyręs vadovas ir neturi pažinčių, lauk su tokiu auklėtiniu eilėje pusę metų. Betgi toji pagalba po pusės metų gali būti jau ne tik nereikalinga, bet ir tragiškai pavėluota". Direktoriaus pastaboms, kad vaikų globos namų darbuotojai palikti vieni su savo problemomis, pritarė ir "Akistatos" kalbintos klaipėdietės jo kolegės: "Dažnai labiau pažeidžiamos ne vaikų, o mūsų, darbuotojų, teisės. Mus kaltina aplaidumu ir abejingumu, bet skųstis ir ieškoti išeities negalime - tai bus suabejota įstaigos vadovo kompetencija, tai bus gėdingai priminta, kad nėra tam pinigų. Juk neturime psichologų, kurie dirbtų vaikų namuose visą parą, neįrengtos vaizdo stebėjimo kameros, kurios kai kuriuos auklėtinius drausmintų ir padėtų aiškintis incidentus, trūksta būrelių vadovų, kurie kuo prasmingiau užimtų vaikus, ir panašiai. Todėl paskui ir stebimasi, kad per metus iš skandalų kratomų vaikų namų išeina trečdalis darbuotojų".
Irenos ZUBRICKIENĖS nuotr.:
- Kur būrys vaikų, ten neišvengiama problemų
- Vaiko teisių apsaugos kontrolierė R. Šalaševičiūtė įsitikinusi, kad vaikų namuose vis dar per daug darbuotojų, kurie paprasčiausiai nemyli savo darbo ir vaikų
- "Vaiko tėviškės" namų direktorius V. Šulinskas pastebėjo, kad daugėja vaikų namų auklėtinių, kuriems sutrikusi psichika
2009 04 15