• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaiko kalba

"Mano sūnui beveik 3 metukai. Kalba jis viską, tačiau suprasti jį be galo sunku - ypač svetimiems. Jis neištaria keletos garsų, tad ir žodžiai pasidaro neaiškūs" - rašo Otilija B. iš Panevėžio. - "Ar jau reikia susirūpinti ir lėkti pas logopedą, ar dar per anksti - vaikas pats pradės normaliai kalbėti? Gal galima jam padėti namuose?"

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis tėvų nerimauja: "Ar tik mano vaiko kalba ne per daug vėluoja, juk bendraamžiai jau kalba žymiai daugiau?" Kiekvieno vaiko kalbos vystymosi tempai labai individualūs, todėl reikia mažiau dairytis į bendraamžius. Nuo pat gimimo vaikas ima kaupti pasyvųjį žodyną: jis įsimena žodžius, jų reikšmę, skiria intonacijas. Vėliau ima vystytis aktyvusis žodynas: mažylis mokosi ištarti girdėtus garsus, žodžius, sakinius.

REKLAMA

Trečiaisiais gyvenimo metais vaikas turi kalbėti sakiniais. Jie darosi vis sudėtingesni, vaikas klausinėja, kalbėdamas keičia intonacijas. Mažylis dar daro nemažai gramatinių klaidų, gali kartoti tuos pačius žodžius, bet apie ketvirtuosius metus tai praeina. Žodynas greit plečiasi. Apie trečiuosius metus žodyne gali būti apie 1000-1500 žodžių. Dažnai vaikai susikuria savas taisykles, išgalvoja naujadarus.

REKLAMA
REKLAMA

Jūsų aprašytas vaiko kalbėjimo "būdas" gali būti suprantamas kaip tiesiog kalbos vystymosi etapas, kai kalba vystosi lėčiau nei įprastai, tačiau iki 4 metų visgi pasiekia tokio amžiaus vaiko kalbai keliamus reikalavimus. Kitu atveju tai gali reikšti ir būsimo kalbos neišsivystymo požymius. Bet kalbos neišsivystymo atveju pasireiškia ir tokie požymiai: labai lėtai turtėjantis žodynas, žodžiai nejungiami į sakinius (o juose žodžiai visiškai nesuderinami), žymūs kalbos garsų iškraipymai, kartais pasitaiko ir kalbos supratimo problemų. Netaisyklingas garsų tarimas būdingas trimečio kalbai. Sutrikimą įžvelgti galima tuo atveju, jei vietoj "s", "š" taria "t", o "z", "ž" keičia į "d". Fiziologinis šveplavimas, kuriam būdingas garsų "š", "ž", "r" netaisyklingas tarimas, užtrunka iki penkerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pratimėliai garsų lavinimui. Jei vaikas neištaria "r" - tiesiog skatinkite pliaukšėti liežuvėliu (kaip "arkliukas bėga"), birbti, bandykite tarti "trrr"... Savarankiškai intensyviai mankštinant liežuvį, neretai liežuvio pasaitėlis "prasitampo", tampa elastingesnis ir pavyksta ištarti taisyklingą garsą "r". Jei netaisyklingai taria "k" ir "g", o keičia juos atitinkamai garsais "t" ir "d" (pvz. "katė - tatė", "gandras - dandras") - imkitės mankštos:

REKLAMA

1) iškišti ilgą liežuvį ir įtraukti jį giliai į burnytę;

2) liežuvio galiuką įrėmus į dantis, liežuvio šaknį kelti prie kietojo gomurio;

3) plačiai išsižiojus kvėpuoti pro nosį (liežuvio nugarėlė tuomet kaip tik būna "k" ir "g" artikuliacijos vietoje). Vėliau, tariant skiemenis "ta ta ta", prispaudus pirštuku, liežuvis stumiamas gilyn. Turėtų pasigirsti "tia tia tia", o dar toliau stumiant - ir "kia kia kia" ir "ka ka". Tariant "da da da" ir stumiant liežuvį tolyn, ištariama "ga ga ga". Paprastai išmokti tarti garsus "k" ir "g" prireikia daug laiko ir pastangų, todėl tokiu atveju Jums geriau būtų apsilankyti pas logopedą.

REKLAMA

Kur kreiptis? Jei vaikas lanko ugdymo įstaigą, logopedo pirmiausia, ten ir ieškokite. Darželio logopedas tikrai įvertins vaiko kalbą ir, jei reikės, suteiks reikalingą pagalbą arba nurodys, kur jos ieškoti. Jei vaikas darželio nelanko, dėl kalbos konsultuokitės su gydytoju pediatru ar poliklinikos logopedu. Vaikų kalbos išsivystymo lygį tiria ir pedagoginės psichologinės tarnybos, esančios kiekviename mieste. Ten kalbą ir kt. pažintinius gebėjimus tiria specialistų komanda: logopedas, specialusis pedagogas, psichologas, neurologas ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei jūsų vaikas susiduria tik su jūsų išvardintomis problemėlėmis, tai, ko gero, jam tereikia laiko ir po metų šie trūkumai išnyks ar žymiai sumažės. Logopedas, esant reikalui, pradeda dirbti jau su kūdikiais - amžiaus riba nėra nustatyta. Tad jei jums neramu, pasikonsultuokite su juo asmeniškai ir jis įvertins, ar tai kalbos sutrikimo požymiai, ar tik įprastas kalbos raidos etapas.

Kai kalbate su savo vaiku, stenkitės savo balso tonu parodyti, kad jums įdomu tai, ką sakote.

Sėkmingo ir smagaus bendravimo!

Paruošė Sandra PUTRUNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų