Rugpjūčio 28–rugsėjo 12 dienomis Turkijoje vyksiančiame Pasaulio krepšinio čempionate Lietuvos vyrų rinktinei aukštų tikslų nekelia nei Lietuvos krepšinio vadovai, nei sirgaliai.
Vyrų niekas net neprašo parvežti medalių, svarbiausia, kad nepadarytų gėdos kaip pernai Lenkijoje, kur Ramūno Butauto treniruojama rinktinė nesugebėjo patekti net į Europos čempionato ketvirtfinalį ir gauti kelialapio į dabartinį pasaulio čempionatą. Jį Lietuvos krepšinio federacija (LKF), surinkusi rėmėjų pinigus, nusipirko už pusę milijono eurų.
Tikslas – 2011 metai
LKF prezidentas Vladas Garastas neslepia, kad svarbiausia šios rinktinės užduotis – gerai pasirengti kitų metų Europos čempionatui, vyksiančiam Lietuvoje. „Šiemet yra tarsi pereinamasis laikotarpis, tačiau tai, aišku, nereiškia, kad nereikia siekti pergalių. Mūsų grupė nėra itin stipri, į geriausiųjų ketvertą turime patekti. O toliau jau matysime, atkrintamosiose varžybose visaip nutinka ir pačioms geriausioms komandoms, pavyzdžių yra daug.
Kitais metais Lietuvoje mūsų rinktinei reikia patekti į geriausių komandų ketvertą, o vėliau – į Londono olimpines žaidynes“, – tolesnę nei šių metų ateities perspektyvą linkęs pabrėžti V. Garastas.
Pasitraukusį R. Butautą pakeitęs Kęstutis Kemzūra savo dispozicijoje neturi ryškių krepšinio žvaigždžių Rimanto Kaukėno, Darjušo ir Kšyštofo Lavrinovičių (nusprendusių pailsėti), Dariaus Songailos, Šarūno Jasikevičiaus, Ramūno Šiškausko (regis, galutinai atsisveikinusių su rinktine) ir Marijono Petravičiaus (negalėjusio atvykti dėl traumos).
Iš senosios gvardijos likę tik Robertas Javtokas ir Simas Jasaitis. Kitus žaidėjus, net dabartinį lyderį Liną Kleizą, galima laikyti jaunąja rinktinės karta – tai daugiausia 1985–1986 metų gimimo krepšininkai. Tad L. Kleiza pataria realiai žvelgti į šios jaunos komandos galimybes. Anot jo, sėkmė priklausys nuo to, kaip kurią dieną kuriam žaidėjui seksis.
„Turnyras Turkijoje bus nelengvas, bet tai bus ir puikus pasirengimas 2011-iesiems, kai Europos pirmenybės vyks Lietuvoje“, – apie kitus metus mąsto ir L.Kleiza.
Sieks reabilituotis
Realiai jaunos komandos galimybes vertinantis rinktinės kapitonas Robertas Javtokas dėkingas šalies Krepšinio federacijai, kad ši nekelia tikslo viską laimėti, tačiau prisipažįsta, jog pats visada siekia tik maksimalių tikslų: „Esu įsitikinęs, kad kiekvienas turės savų motyvų. Manau, kad tie, kurie žaidėme pernai Lenkijoje, turėsime daugiau motyvacijos šiais metais įrodyti, jog tikrai nesame tokie blogi, kaip atrodėme“.
Apie tai, kad kiekvienas krepšininkas, pernai žaidęs Lenkijoje, dabar yra apimtas didžiulio noro reabilituotis, išsidavė ir L. Kleiza: „Tokia jau ta žmogaus prigimtis – po nesėkmės būtinai norisi vėl pakilti, laimėti“. Puolėjas taip pat žada kovoti, atiduoti visas jėgas, tačiau nedrįsta spėlioti, kaip rinktinei seksis.
Rimas Kurtinaitis, buvęs R. Butauto komandos trenerių štabo narys, dabar treniruojantis Rygos VEF klubą, kalbėdamas apie rinktinės galimybes taip pat neapsiėjo be palyginimų su praėjusių metų fiasko Lenkijoje.
„Jei Pasaulio čempionate laimėsime pirmas ir antras rungtynes, išvengsime to, kas buvo Lenkijoje, kai psichologiškai pakrikome po pralaimėjimo Turkijai, nors manėme, kad turime laimėti.
Labai daug priklausys nuo psichologinio klimato, jei trenerių štabas sugebės užvesti komandą, suteiks jai pasitikėjimo savo jėgomis, tada bus gerai. Jei nesugebės, bus sunku“, – svarstė R. Kurtinaitis.
Niūrios prognozės
Lietuva Pasaulio čempionate nepateks į geriausiųjų aštuntuką ir tenkinsis 9-ąja pozicija. Tokį ne itin sėkmingą finišą atjaunėjusiai, pasikeitusiai ir pergalių trokštančiai mūsų rinktinei prognozuoja ir šalies lažybų bendrovės.
Lažybų tarpininkai neabejoja tik Lietuvos rinktinės pranašumu pirmose čempionato rungtynėse prieš vieną ryškiausių turnyro autsaiderių Naujosios Zelandijos komandą. Vėliau grupėje su Kanada, Libanu, Prancūzija ir Ispanija kovosiantiems lietuviams prognozuojamos problemos bei galimi pralaimėjimai. Kaip žinoma, į kitą varžybų etapą pateks po keturias geriausias keturių pogrupių komandas.
Čempionate geriausiai lažybininkai vertina amerikiečių galimybes. Antra vieta užtikrintai žadama ispanams, o dėl trečios pozicijos turėtų kovoti argentiniečiai ir graikai.
Per visą nepriklausomos Lietuvos istoriją mūsiškiai Pasaulio čempionatuose žaidė tik du kartus. 1998-aisiais Graikijoje ir 2006 metais Japonijoje užėmė 7 vietą.
Arvydas Jockus