• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Taikomosios dailės muziejuje pristatyta septintą kartą atnaujintos ir papildytos parodos "Krikščionybė Lietuvos mene" speciali ekspozicija. Jaudinančia jubiliejaus akimirka atnaujintos ekspozicijos pristatymą savo kalboje pavadino Lietuvos Respublikos Prezidentas Rolandas Paksas.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas, pabrėžęs išskirtinę eksponatų vertę, padėkojo parodos rengėjams ir pagalbininkams iš užsienio.

REKLAMA

Parodos "Krikščionybė Lietuvos mene" globėjas kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus išreiškė viltį, jog paroda, pristačiusi didžiausius sakralinio meno turtus, turės ryškų tęsinį, suteiks mūsų gyvenimui svarbių impulsų, lems tautos dvasinį atsinaujinimą.

Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius pasveikino visus su valstybės švente, pabrėždamas, kiek daug Lietuvai davė Mindaugo apsisprendimas.

REKLAMA
REKLAMA

Atnaujintos parodos pristatymo iškilmėse taip pat kalbėjo Vokietijos ambasadorius Aleksanderis fon Romas (Alexander von Rom), Lietuvos kultūros ministrė Roma Žakaitienė, grojo Valstybinis Vilniaus kvartetas.

Nuo 1999 metų gruodžio 28 dienos Vilniuje, Taikomosios dailės muziejuje, veikianti paroda "Krikščionybė Lietuvos mene", skirta krikščionybės 2000 metų ir Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejams, du kartus per metus buvo atnaujinama ir papildoma. Dabar, minint Mindaugo karūnavimo sukaktį, parodą papildė speciali ekspozicija, pristatanti Lietuvos integraciją į krikščioniškosios Europos civilizacijos erdvę, tryliktajame-keturioliktajame amžiais Europai paskleistus krikščioniškosios Lietuvos ženklus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lituanistinės istorijos bei meno vertybės, dokumentų faksimilės Vilnių pasiekė iš Vakarų ir Vidurio Europos muziejų, bibliotekų, archyvų, kitų institucijų.

Centrinę ekspozicijos vietą užima Lietuvos karaliaus Mindaugo 1255 metų dovanojimo raštas su vieninteliu išlikusiu jo antspaudu. Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys šį dokumentą pavadino svarbiausia išsaugota istorine Mindaugo karalystės relikvija ir dėkojo už galimybę eksponuoti ją Vilniuje.

REKLAMA

Išskirtinės vertės dokumento originalą, saugomą Berlyne, Prūsijos valstybės kultūrinio palikimo archyve, į Lietuvą atlydėjo muziejaus direktorius dr. Jurgenas Kliosterhiujis (Jurgen Kloosterhui) ir archyvo restauracinių dirbtuvių vadovas Hinrichas Peteris (Hinrich Peters).

Relikvija eksponuojama specialioje vitrinoje, kurioje įrengtas ypatingas apšvietimas, palaikomas reikalingas mikroklimato režimas, ekspozicinė erdvė apsaugota nedūžtančiu stiklu. 18 tūkst. litų kainavusią vitriną Lietuvos dailės muziejus įsigijo Vokietijoje pernai specialiai J. Bretkūno Biblijos vertimo rankraščio ir dabar atvežto unikumo eksponavimui.

REKLAMA

Ekspozicijos atidarymo iškilmėse dalyvaujantis dr. J. Kliosterhiujis (Jurgen Kloosterhui) pasidžiaugė galėdamas prisidėti prie Lietuvos valstybės šventės.

Specialios ekspozicijos sumanytojas, istorikas Vydas Dolinskas pateikė savo hipotezę, esą šis istorinis Karaliaus Mindaugo dokumentas galėjo būti pasirašytas ir Vilniuje. Valdovų rūmų teritorijoje dirbantys archeologai, sakė jis, čia aptiko ir tryliktojo amžiaus pastatų liekanų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš kitų ekspozicijos vertybių V. Dolinskas išskyrė 1370-1390 metų schematinį Vilniaus atvaizdą, dar nežinomą Lietuvos istoriografijai ir istorinei ikonografijai. Manyta, kad seniausias Vilniaus atvaizdas yra G. Brauno ir F. Hohenbergo šešioliktojo amžiaus viduryje sukurtas planas. Surastame keturioliktojo amžiaus pergamente Vilnius schematiškai, kaip mūrinė pilis, pavaizduotas kartu su kitais Europos miestais, ir tai liudija apie Mindaugo laikų Lietuvos tarptautinį pripažinimą.

REKLAMA

Parodos lankytojus taip pat turėtų sudominti penkioliktojo-šešioliktojo amžių ant pergamento pieštų herbynų lapai su Lietuvos heraldika. Herbynai priklauso Belgijos karališkajai Alberto I bibliotekai Briuselyje, taip pat Prancūzijos nacionalinei bibliotekai Paryžiuje.

REKLAMA

Tarp kitų išskirtinių vertybių eksponuojama ir ypatinga krikščioniškosios dailės relikvija "Pasionalas", arba vadinamasis "Anžu legendariumas" - Kristaus bei šventųjų kankinių gyvenimo ir kančių istorijos knyga, sukurta šešioliktojo amžiaus pradžioje. Manoma, kad šią knygą pirmajam Vilniaus vyskupui Andriui yra dovanoję Lietuvos ir Lenkijos valdovai - Jogaila su Šv. Jadvyga, o vyskupas ją testamentu palikęs Vilniaus katedrai. Septynioliktajame amžiuje unikali pergamentinė knyga pateko į Italiją ir buvo perduota Vatikano apaštalinei bibliotekai. Tai viena iš vertingiausių ir labiausiai saugomų šios bibliotekos rankraštyno knygų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartu su lituanistinėmis vertybėmis atnaujintoje parodoje pristatoma ir labai vertinga Lietuvos bažnyčių sakralinės dailės kolekcija - penkios dešimtys unikalių penkioliktojo-dvidešimtojo amžiaus pradžios tapybos, auksakalystės, tekstilės, skulptūros darbų, ilgus metus restauruotų Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centre.

Paroda "Krikščionybė Lietuvos mene" veiks iki šių metų gruodžio 31 dienos. Mindaugo laikų relikvija bus eksponuojama iki liepos 20 dienos.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų