"Saulės akmens" vagystės bylą tiriantys pareigūnai šią savaitę paprašė Kultūros ministerijos paskirti ekspertizę ir nustatyti unikalaus gintaro luito vertę. Nustačius tikslią pagrobto ir vėliau už išpirką muziejui sugrąžinto eksponato vertę, paaiškės ir įvykdyto nusikaltimo mastas.
Už vagystę stambiu mastu baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę nuo 3 iki 10 metų su bauda arba be baudos.
Baudžiamoji atsakomybė už vagystę stambiu mastu gresia, kai padaryta žala viršija 250 minimalių gyvenimo lygių (MGL), t.y. 31 tūkst. 250 litų.
"Saulės akmuo" paskutinį kartą buvo įvertintas po pirmosios jo vagystės 1990 metais. Tuomet sudaryta speciali dailės ekspertų komisija eksponatą įvertino 700 tūkst. rublių. Vidutinis mėnesinis Lietuvos gyventojo darbo užmokestis tuomet siekė 283 rublius.
Litais "Saulės akmuo" iki šiol nebuvo įvertintas. Po gintaro luito pagrobimo iš muziejaus spaudoje skelbta, jog "Saulės akmens" vertė - 1,5 mln. litų.
Tuo tarpu kai kurių muziejininkų teigimu, Saulės akmuo vertas geriausiu atveju pusės minėtos sumos.
Gintaro muziejus buvo apvogtas rugsėjo 9 dienos paryčiais. 3,698 kilogramo sveriantis apvalios formos gelsvos spalvos gintaro luitas - vienas vertingiausių muziejaus eksponatų.
"Saulės akmens" vagyste apkaltintas Laurynas Zavadskis praėjusių metų gruodį suimtas trim mėnesiams. Jo netikras brolis Linas Mileška, už 20 tūkst. litų premiją sugrąžinęs gintarą muziejui, apkaltintas bendrininkavimu įvykdant vagystę ir paleistas į laisvę už rašytinį pasižadėjimą neišvykti.
BNS