Įtakingas Irako musulmonų šiitų dvasininkas antradienį (04.01) sakė niekada nemanęs, kad JAV vadovaujamoms pajėgoms pradėjus puolimą Bagdado kryptimi, Pietų Irake prasidės gyventojų sukilimas prieš Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną).
Jo teigimu, tokias viltis puoselėjo tik amerikiečiai.
Didžiausios Irako disidentų partijos vadovas ajatola Mohammedas Baqiras Hakimas (Mohamedas Bakiras Hakimas), kuris atliko svarbų vaidmenį per 1991 metais Irake įvykusį šiitų sukilimą, taip pat sakė, kad JAV planai po karo suformuoti kariuomenės remiamą Bagdado vyriausybę išprovokuos priešišką reakciją.
Paklaustas, kodėl prasidėjus karui Pietų Irako šiitai nesukilo prieš prezidentą Saddamą Husseiną, M. B. Hakimas atsakė: "Mes ir nesitikėjome sukilimo - jo tikėjosi tik amerikiečiai".
Jis nepaaiškino, kodėl nesitikėjo sukilimo, tačiau anksčiau kai kurie Irako šiitai bei apžvalgininkai teigė, kad prieš 12 metų įsitraukę į JAV pakurstytą sukilimą prieš Saddamą Husseiną, dabar musulmonai šiitai turi pagrindo būti nepatenkinti.
Tarp 26 mln. Irako gyventojų šiitai sudaro didelę dalį. Be jų, šioje šalyje gyvena musulmonai sunitai, kurdai ir krikščionys.
Teherane įsikūrusios Islamo revoliucijos Irake aukščiausiosios tarybos (IRIAT) vadovas M. Hakimas sakė, kad Irake yra jo organizacijai priklausančių kovotojų, kurie pasirengę padėti nuversti Saddamo Husseino režimą.
IRIAT ginkluotasis sparnas - Badro brigada - jau ne vienus metus tvirtina, kad visame Irake, o daugiausiai kurdų kontroliuojamoje šiaurinėje jo dalyje, yra tūkstančiai jos kovotojų, pasirengusių kovoti prieš Saddamo Husseino kariuomenę.
JAV gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas) praėjusią savaitę įspėjo, kad jeigu Irano remiami sukarintieji daliniai įsitrauks į karą, jie bus laikomi priešiška jėga, o Iranas bus laikomas atsakingu už šį įsikišimą.
Tuo tarpu M. B. Hakimas tvirtino, kad "Rumsfeldas neturi teisės drausti Irako žmonėms kovoti prieš diktatorišką režimą". Duodamas interviu "Reuters", jis sakė pripažinsiąs būsimąją Irako vadovybę tik tuomet, jeigu ją išrinks šalies žmonės.
62 metų M. B. Hakimas nuo 1979 metų gyvena tremtyje Irane. Paklaustas, ar norėtų sugrįžti į tėvynę, jis atsakė: "Visi irakiečiai turi teisę grįžti į savo šalį, jeigu tam atsiras galimybė".
"Reuters"-BNS