Investicinių bankų analitikai pažymi, kad vienas iš pagrindinių veiksnių, apibūdinančių dabartinį smukimą vertybinių popierių rinkose, yra investuotojų nenoras prisiimti riziką. O patys bankai, siekiantys užkirsti kelią tolesniam pelno mažėjimui, vis dažniau skiria nuosavų lėšų pastaruoju metu itin rizikingai prekybai akcijomis, obligacijomis ir kitomis finansinėmis priemonėmis.
Praėjusių metų rudenį, kai pagrindiniai biržų indeksai krito iki žemiausio per pastaruosius 5-6 metus lygmens, "Credit Suisse First Boston" (CSFB) generalinis direktorius Johnas Mackas (Džonas Mekas) pasiūlė banko vadovams "pažaisti rinkoje" ir panaudoti banko kapitalą, nebijant prisiimti visiškai pagrįstos rizikos. Toks pasiūlymas kai kuriuos banko ekspertus šokiravo, nes tuo metu CSFB visais įmanomais būdais siekė sumažinti akcijų ir obligacijų prekybos operacijų riziką. Tačiau pelno mažėjimas dėl jau ketvirtus metus besitęsiančio smukimo vertybinių popierių rinkoje privertė tiek CSFB, tiek kitus stambius bankus bandyti užsidirbti pinigų "rizikingomis" priemonėmis. Bankai skiria nuosavų lėšų prekybai skirtingais finansiniais instrumentais, įskaitant akcijas, valiutą, žaliavas, išvestines priemones.
Tokia strategija visuomet susijusi su tam tikra rizika, rašo "The Wall Street Journal". Situacija rinkose gali greitai pasikeisti, o klaidos gali išprovokuoti milžiniškus nuostolius, kaip tai atsitiko su rizikos draudimo fondu "Long-Term Capital Management", kuris bankrutavo 1998 metais po finansų krizės Rusijoje. Kitų bankų padalinių verslas pastaruoju metu neklesti, todėl padengti akcijų ir obligacijų prekybos padalinio nuostolius šiomis dienomis yra gerokai sudėtingiau.
Tačiau net ir bankai, tradiciškai vengę naudoti žaidimams rinkoje dideles nuosavų lėšų sumas, pradėjo skirti akcijų ir obligacijų prekiautojams papildomas lėšas investicijoms. Pavyzdžiui, metų pradžioje "Morgan Stanley" suformavo septynių prekiautojų grupę, dirbančią su keliais šimtais milijonų JAV dolerių ir dažniausiai investuojančią juos obligacijų rinkoje ir procentinių ateities sandorių rinkoje. Pastaruoju metu grupė gavo nedidelį pelną, o "Dow Jones" indeksas smuko per daugiau kaip 9 procentus.
Prieš du mėnesius "Deutsche Bank" suformavo Niujorke ekspertų grupę, investuojančią į akcijas, konvertuojamas obligacijas ir išvestines finansines priemones. Net ir "Merrill Lynch", kuris visuomet prekiaudavo savo klientams, o ne sau, suformavo grupę, kuri ieškos galimybių papildomai užsidirbti hipotekos rinkoje.
Bankų susidomėjimą prekyba savo sąskaita smarkiai padidino sėkminga "Goldman Sachs" Londono akcijų ir obligacijų prekiautojų grupės veikla. Analitikų vertinimais, praėjusiais metais apie 25 procentus ikimokestinio pelno bankas gavo būtent iš prekybos savo sąskaita. Apie neįtikėtinus "Goldman Sachs" prekiautojų rodiklius paaiškėjo visai neseniai ir Volstryto finansų korporacijų vadovai pradėjo ieškoti būdų konkurento sėkmei pakartoti.
"Citigroup" padidino rizikingų sandorių apimtis, prekiaudama finansinių sunkumų slegiamų bendrovių obligacijomis, akcijomis ir valiuta. O 1998 metais "Citigroup" generalinis direktorius Sanfordas Weillas (Senfordas Veilas) uždarė aktyviai dirbusį investicinės bankininkystės padalinio "Salomon Smith Barney" obligacijų ir akcijų prekybos skyrių ir tai išgelbėjo bendrovę nuo milijoninių nuostolių, kai Rusija paskelbė nebegalinti aptarnauti savo užsienio skolos. Rizikingos prekybos "Citigroup" apimtys nėra žinomos, tačiau banko darbuotojai patvirtina, kad jis net iš dalies neprilygsta 1998 metų apimtims.
ELTA