Didžiosios Britanijos Vyriausybei teks dėl Irako karo aiškintis parlamente. Žemųjų rūmų užsienio reikalų komitetas antradienio vakarą nutarė ištirti motyvus, kuriais vadovaudamasis ministras pirmininkas Tonis Bleras (Tony Blair) paskelbė karą Irakui.
Kaip pasakė komiteto pirmininkas leiboristas Donaldas Andersonas (Donald Anderson), tyrimas bus viešas. Komiteto nariai, anot jo, sieks išsiaiškinti, ar Vyriausybė tuo metu, kai brendo ir buvo priimtas sprendimas dėl karo, informavo parlamentą tiksliai ir visapusiškai.
Premjeras T. Bleras (Tony Blair) neseniai atmetė parlamento iniciatyvą ištirti įrodymų, tariamai patvirtinančių, kad Irakas turi masinio naikinimo ginklų, bylą, kurią jis pateikė parlamentui ir kurios pagrindu buvo apsispręsta dėl karinės intervencijos. T. Bleras (Tony Blair) šį trečiadienį turėtų atsakyti į kaltinimus, neva jo kabinetas sąmoningai sutirštino spalvas, tikėdamasis pateisinti karą prieš Iraką.
Irake ir toliau niekaip nerandant masinio naikinimo ginklų, antradienį net valdančiųjų leiboristų atstovai ėmė kritikuoti T. Blerą (Tony Blair). Buvęs užsienio reikalų ministras Robinas Kukas (Robin Cook) pareiškė, jog britai turi teisę į visą tiesą, o Vyriausybė negali bandyti užtušuoti savo klaidas. Leiboristas ir buvęs finansų ministras lordas Hilis (Healey) pasakė esąs visiškai tikras, kad JAV ir Didžioji Britanija "iškraipė" slaptųjų tarnybų surinktą medžiagą, mėgindamos įtikinti savo šalių viešąją nuomonę karo su Iraku neišvengiamumu.
50 T. Blero (Tony Blair) leiboristų frakcijos narių pasirašė peticiją, ragindami premjerą paskelbti visus įrodymus, kuriuos jam buvo pateikusios slaptosios tarnybos ir žvalgyba.
Irako karo motyvus ketina tirti ir JAV Senatas.
T. Bleras ir JAV prezidentas Džordžas V. Bušas (George W. Bush) užpuolė Iraką ir nuvertė jo prezidentą Sadamą Huseiną (Saddam Hussein), sakydami, kad žiauraus diktatoriaus režimas turi masinio naikinimo ginklų ir todėl kelia rimtą pavojų tarptautiniam saugumui. Tačiau nei per karą, nei per daugiau kaip pusantro mėnesio nuo jo pabaigos okupacinės pajėgos Irake nerado jokio masinio naikinimo ginklo. Tai paskatino kai kuriuos politikus ir visuomenės veikėjus prabilti apie tai, kad JAV ir Didžiosios Britanijos lyderiai sąmoningai išpūtė Irako keliamą grėsmę.
dpa-Reuters-ELTA