• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

PRAKAITAS GALI BŪTI LIGOS POŽYMIS

Kęstutis Bytautas

Senovės Romos kilmingieji vienas kito teiraudavosi ne apie sveikatą. "Kaip prakaituoji?" - paklausdavo. Jau tada buvo žinoma, kad šis procesas organizmui naudingas. Tačiau tvankią vasaros dieną ant veido pasirodę lašeliai ir šlapia nugara verčia jaustis nepatogiai. Ir kuo labiau jaudiniesi - tuo daugiau pila prakaitas.

REKLAMA
REKLAMA

Prakaitas atvėsina kūną

Prakaitavimas yra normalus reiškinys - kaip kvėpavimas ar širdies plakimas. Beveik trys milijonai žmogaus kūne esančių prakaito liaukų išskiria drėgmę. Dėl tokio organizmo gebėjimo palaikoma optimali kūno temperatūra, kad jis neperkaistų.

REKLAMA

Taigi, prakaito liaukos - tarsi termoreguliatoriai, nes garuodama nuo odos paviršiaus drėgmė atvėsina kūną. Be to, su prakaitu iš organizmo pašalinami šlakai. Kai prakaituoja visas kūnas, jų atsikratoma kur kas daugiau. Todėl išėjęs iš pirties žmogus jaučiasi tarsi atgimęs. Kodėl prakaituojama pirtyje - aišku, bet kartais net ir vėsoką dieną pila prakaitas. Gausesnį sveiko žmogaus prakaitavimą skatina fizinis darbas, aukštesnė negu įprasta temperatūra, labai karšti valgiai ir gėrimai, įvairūs išgyvenimai. Be to, prakaitavimui įtakos turi genetika, amžius, lytis, svoris, kūno sudėjimas, gyvenimo būdas. Ypač stipriai prakaituoja pažastys, sprandas, delnai, pėdos. Tačiau gausiai prakaituojama ir nesant akivaizdžios priežasties. Tai vadinama hiperhidroze.

REKLAMA
REKLAMA

Valdo nervų sistema

Sveiko suaugusio žmogaus organizmas per dieną išskiria nuo 1 iki 1,5 litro prakaito. O per gausiai prakaituojančiojo - nuo 2 iki 5 kartų daugiau. Kai kurie besiskundžiantieji hiperhidroze prakaituoja kasdien, kiti - kelis kartus per savaitę, tačiau tik tada, kai nemiega. Naktimis pasikartojantys karščio pylimai arba prakaitavimas gali būti hormoninės sistemos sutrikimų arba menopauzės požymis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors kol kas nėra aišku, kodėl susergama hiperhidroze, padidėjusio prakaitavimo mechanizmas gerai ištirtas. Esmė - vegetacinė nervų sistema. Jos užduotis - valdyti vidaus organus ir reguliuoti įvairių audinių veiklą.

Gavusios signalą iš išorinio pasaulio, galvos smegenys juos "perdirba", "įvertina" situaciją ir per vegetacinę nervų sistemą "duoda nurodymus" vidaus organams. Bėga žmogus - širdis dirba smarkiau, pradeda žingsniuoti - ji sulėtina ritmą. Pagal tokį pat principą veikia ir prakaito liaukos. Jei padidėjo aplinkos temperatūra - jos išskiria prakaitą, nes drėgmė vėsina kūną. Kai vegetacinė sistema "susipainioja", atsiranda hiperhidrozė. Tada gausiai prakaituojama ne tam, kad būtų atvėsintas kūnas.

REKLAMA

Reikia kreiptis pagalbos

Jei net ir ilsintis rasoja kakta ir šlampa pažastys, reikėtų susirūpinti. Hiperhidrozė gali būti signalas, kad sergama. Kokia bėda užklupo - nustatys gydytojas, nes gausus prakaitavimas perspėja apie daugelį ligų.

Kai žmogų nuolat pila prakaitas, kai jis jaučia stiprų troškulį, naktimis prabusti verčia alkio priepuoliai - būtina kreiptis į endokrinologą. Jis paskirs tyrimus, kad būtų nustatytas cukraus kiekis kraujyje, nes įtars cukraligę.

REKLAMA

Jeigu, be gausaus prakaitavimo, dar kamuoja ir šleikštulys, ir skausmai širdies srityje, tai gali būti stenokardijos arba miokardo infarkto simptomai.

Skydliaukės veiklos sutrikimo požymis taip pat gali būti hiperhidrozė, be to, kankina nemiga, staiga mažėja svoris, nors apetitu nesiskundžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai išpila prakaitas, padažnėja širdies plakimas, juntamas vidinis drebulys, skausmas kairėje krūtinės pusėje, nerimas, galbūt prasidėjo panikos priepuolis. Negydomas jis gali virsti įkyria fobija.

Jei dažnai išpila šaltas, lipnus prakaitas, derėtų kreiptis į gastroenterologą, kad patikrintų, ar skrandyje nėra kraujuojančios opos.

REKLAMA

Vyresnių moterų gausus prakaitavimas gali būti signalas apie hormoninės sistemos sutrikimus ar beprasidedančią menopauzę. Jai būdingi karščio antplūdžiai, padažnėjęs širdies plakimas ir kitokie nemalonūs pojūčiai.

Gali skatinti ir išoriniai veiksniai

Kartais jokių kitų simptomų, be gausaus prakaitavimo, nepasireiškia. Tada žmogus tikriausiai susirgo liaukų uždegimu - hidradenitu. Tačiau ir nesiskundžiantieji sveikata gali turėti nemalonumų dėl srūvančio prakaito. "Kaltininkai" gali būti išoriniai veiksniai. Reikia žinoti, kad prakaitavimą skatina kai kurie vaistai. Jei pradėjęs vartoti medikamentus žmogus pajuto hiperhidrozę, turėtų pasitarti su gydytoju - galbūt galima juos pakeisti.

REKLAMA

Prakaitas pila ir netinkamai pasirinkus drabužius. Vasarą, kai karšta, reikėtų vengti kūną aptempiančių apdarų, juo labiau - sintetinių. Patartina dėvėti laisvus lininius, medvilninius ar natūralaus šilko drabužius.

Karštą dieną dažną kankina troškulys. Jis numalšinamas įvairiais gaiviaisiais gėrimais. Dažnai pasirenkami vaisvandeniai. Tačiau kai kuriuose iš jų būna daug sintetinių medžiagų, cukraus arba saldiklių, tad geriausia pasirinkti mineralinį vandenį. Jis ne tik puikiai susidoroja su troškuliu, bet ir papildo organizmo mineralų atsargas. Besiskundžiantieji hiperhidroze turėtų atsisakyti kavos, nes šis gėrimas skatina prakaitavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verta žinoti, kad peržengę šešiasdešimtmečio slenkstį ir vyrai, ir moterys ima mažiau prakaituoti, todėl jų kūnas ne taip greitai atvėsinamas ir per karščius gali ištikti širdies smūgis. Tad vyresniems žmonėms perkaisti rizikinga.

Dvi liaukų rūšys

Prakaitas nemalonus ir dėl specifinio kvapo. Kai prakaituoja rankos, to kvapo nejuntama, bet pažastys ar kojos pridaro daug rūpesčių. Kodėl taip yra? Žmogus turi dviejų rūšių prakaito liaukas. Ekrininių liaukų yra visame kūno paviršiuje. Jos gamina skaidrų ir bekvapį prakaitą. Svarbiausia jų paskirtis - reguliuoti kūno temperatūrą. Kitų liaukų - apokrininių - daugiausia yra pažastyse ir lytinių organų srityje. Žmogaus pažasties viename kvadratiniame centimetre jų yra apie du šimtus. Jos aktyvios tampa paauglystės pradžioje ir išskiria tirštesnį prakaitą. Apokrininės liaukos reaguoja į emocijas - stresą, džiaugsmą, skausmą, seksualinį susijaudinimą. Jos dar vadinamos "kvapo liaukomis".

REKLAMA

Prakaitas susideda iš vandens - jo yra 99-98 proc. - ir iš organizmui nebereikalingų medžiagų - natrio ir kalio druskų, sulfatų, fosfatų, riebiųjų rūgščių, chilesterino, mikroelementų, hormonų. Tik išsiskyręs prakaitas neturi jokio kvapo, bet praėjus keletui minučių esančios ant odos bakterijos puola į darbą. Nemalonaus kvapo priežastis - bakterinis išskyrų skilimas ir jų oksidavimasis.

REKLAMA

Priemonės kvapui panaikinti

Kaip panaikinti nemalonų prakaito kvapą?

Pirmiausia, pačiu seniausiu ir paprasčiausiu būdu - vandeniu ir muilu. Tačiau jis veikia neilgai. Tada į pagalbą pasitelkiamas dezodorantas ar antiperspirantas. Dezodorantas neutralizuoja kūno kvapą. Jo sudedamosios dalys neleidžia daugintis bakterijoms, kurios sukelia nemalonų kvapą. Tačiau dezodorantai nereguliuoja išskiriamo prakaito kiekio.

REKLAMA
REKLAMA

Antiperspirantai sumažina prakaitavimą ir neutralizuoja prakaito kvapą. Bet kuri prakaitą mažinanti priemonė naudojama tuojau pat išsimaudžius, kai oda švari. Antiperspirantai negali būti naudojami ant pažeistos odos, pavyzdžiui, iš karto po skutimosi.

Kai pažastys, padai ar delnai labai prakaituoja ir vietinio poveikio priemonės nepadeda - rekomenduojamos botulino toksino injekcijos. Jo leidžiama į odą maždaug kas 1-2 cm aplink prakaituojantį plotą. Botulinas sustabdo nervinių ląstelių galūnių, veikiančių ekrinines prakaito liaukas, funkcionavimą ir apie pusmetį ar net metus jas slopina. Botulino galima švirkšti į padus, pažastis, sprandą, pakaušį, smilkinius, kaktą, delnus.

Kai kuriose šalyse siūloma pašalinti ekrinines liaukas arba perpjauti jų latakų nervus. Tačiau nemažai specialistų mano, kad taip gydyti prakaitavimą pavojinga, nes didelė komplikacijų tikimybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų