Jei žmogui sustojo širdis, dėl kraujotakos nepakankamumo atsirandančio smegenų pažeidimo galima išvengti padėjus pacientą "ant ledo", teigia mokslininkai.
Kai širdį ištinka skilvelių virpėjimas, žmogų iš tokios būklės galima gelbsti defibriliatorius. Žmogus lieka gyvas, širdis veikia, bet negavusios kraujo smegenys gali būti jau pažeistos. Dažnai būna, kad jo smegenų ląstelės jau mirusios.
Dviejuose mokslininkų darbuose, paskelbtuose žurnale "Circulation" parodyta, kad, sumažinus kūno temperatūrą žemiau nei 37 laipsniai Celsijaus, galima išsaugoti smegenis.
Tarptautinei medikų grupei, tyrusiai temperatūros įtaką širdies sustojimo atvejais, vadovavęs dr. Džeris Nolanas (Jerry Nolan) tvirtina, kad palankaus efekto sulaukiama atvėsinus kūną iki 32-34 laipsnių Celsijaus ir laikant tokios būsenos 12-24 valandas.
Didžiosios Britanijos karališkoje jungtinėje ligoninėje į ligoninę atvežti asmenys buvo iki 24 valandų laikomi specialiuose čiužiniuose, kuriuose kūnas buvo vėsinamas oro srautu arba ledo maišeliais.
Panašų efektą Australijoje medikai pasiekė apdėdami paciento galvą ir kūną ledo maišeliais.
Dr. Dž. Nolanas (Jerry Nolan) negalėjo atsistebėti, kad šaldymas padėdavo net tiems asmenims, kurių smegenys jau buvo patyrusios deguonies badą.
Mirštančios smegenų ląstelės sukelia gretimų dar sveikų ląstelių mirtį. "Vėsinimas lėtina tokias chemines reakcijas, sumažina uždegimą", - aiškina Dž. Nolanas (Jerry Nolan).
Reuters-ELTA