Turkijos pietryčiuose nukritus ir užsidegus "Turkish Airlines" keleiviniam lėktuvui, žuvo 75 žmonės, pranešė pareigūnai ir liudininkai. Lėktuvas sudužo trečiadienį (01.08), mėgindamas tūpti.
Šalies premjeras Abdullah Gulas (Abdula Giulas) atmetė teroristinio išpuolio galimybę ir sakė, kad avarija tikriausiai įvyko dėl tiršto rūko, kuris Dijarbakyro mieste neišsisklaido jau kelios dienos.
Penki keleiviai, kurie iš lėktuvo nuolaužų buvo ištraukti gyvi, tebėra ligoninėje, kai kurių būklė sunki. Anksti antradienį paskelbta, kad dvejų metų vaiko, kuris taip pat buvo atvežtas į ligoninę, smegenys žuvo.
Lėktuvas RJ100, skridęs iš Stambulo į šalies pietryčių regiono, kuriame gyvena daugiausiai kurdai, sostinę Dijarbakyrą, mėgindamas tūpti nukrito laukuose. Didelis gaisras trukdė gelbėtojams.
Prie nukritusio lėktuvo suvažiavo greitosios medicinos pagalbos automobiliai ir gaisrinės mašinos, armijos sraigtasparniai prožektoriais bandė apšviesti rūko gaubiamą avarijos vietą.
Liepsnoms sumažėjus gelbėtojai įėjo į lėktuvo vidų ieškoti gyvų žmonių, bet dauguma jų jau buvo žuvę. "Kai kurie keleiviai žuvo nuo liepsnų", - žurnalistams sakė transporto ministras Binali Yildirimas (Binalis Jildirimas).
"Visur matyti kūnų dalys. Dauguma žmonių sudegę", - sakė kitas pareigūnas.
Dijarbakyro gubernatorius Ahmetas Cemilis Serhadli (Achmetas Džemilis Serchadlis) sakė, kad lėktuvas sudužo ir kad jo nuolaužos mėtosi didelėje teritorijoje.
Valstybinė televizijos reportažuose buvo matomos orlaivio korpuso liekanos ir teberūkstantys varikliai.
Salonas paskendo liepsnose
"Turkish Airlines" vyriausiasis vadybininkas Yusufas Bolayirli (Jusufas Bolajirlis) sakė, kad žuvo 75 žmonės ir kad tarp žuvusiųjų yra mažiausiai trys užsieniečiai. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad dingo du britai, kurie laikomi žuvusiais.
Gyva likusi lėktuvo keleivė Aliye Il (Alijė Il), kuri buvo nuvežta į ligoninę Dijarbakyre, žurnalistams pasakojo, kad lėktuvui įsirėžus į žemę salonas paskendo liepsnose.
"Kai tik lėktuvas atsitrenkė į žemę, įvyko sprogimas ir viskas paskendo liepsnose. Atsisegiau savo diržą ir bėgau lauk, kai išgirdau antrą sprogimą", - sakė ji.
Kitas gyvas likęs žmogus Celalas Tokmakas (Dželalas Tokmakas) valstybinei televizijai pasakojo patyręs galvos sužeidimus ir viso kūno nudegimus.
"Oro uoste buvo nenormalus rūkas. Prieš pat nutūpimą išgirdau galingą sprogimą, atrodo, kad sprogo ausys... Lėktuvui sudužus taip pat girdėjau galingą sprogimą, - sakė jis. - Iš pradžių pamaniau, kad prasidėjo karas. Ar tai buvo ataka? Nemaniau, kad tai buvo avarija".
Oro uosto pareigūnai sakė, kad pilotas jokio nelaimės signalo neperdavė.
Dijarbakyro oro uosto teritorija yra labai didelė, juo dalijasi tiek kariškių, tiek civilinės aviacijos lėktuvai. Civiliniai lėktuvai tūpia daugiau kaip kilometras nuo pagrindinio terminalo, o keleiviai į ir iš lėktuvų vežiojami autobusais.
Buvo kalbama, kad Jungtinės Valstijos gali paprašyti Turkijos leidimo naudotis Dijarbakyro oro uostu karo su Iraku atveju, nes šis oro uostas yra netoli Irako sienos. 1991-aisiais, Persijos įlankos karo metu, čia buvo dislokuotos priešlėktuvinės raketos.
Turkijos premjeras, kuris po katastrofos išreiškė "didžiulį liūdesį", sakė ketvirtadienį atvyksiąs į Dijarbakyrą.
Paklaustas, ar lėktuvas tapo teroristų išpuolio taikiniu, A. Gulas atsakė: "Kaip rodo pirminiai pranešimai, apie tokio pobūdžio dalykus kalbėti negalime... Tokie yra (armijos) vadų pateikti įrodymai. Tvyrojo labai tirštas rūkas. Labai panašu, kad avarija įvyko dėl blogų oro sąlygų".
"Reuters"-BNS