Padedant Nyderlandams, Vilniuje trejus metus bus vykdomas vienas didžiausių Rytų Europoje psichikos sveikatos paslaugų modernizavimo projektas.
Nyderlandų vyriausybė per tarptautinę MATRA programą skyrė projektui 543 tūkst. eurų (1,873 mln. litų).
Nyderlandų ambasadorius Lietuvoje Pimas Dumore antradienį (07.29) Vilniaus miesto savivaldybėje surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad projekto tikslas yra įgyvendinti esminius pasikeitimus Vilniaus psichikos sveikatos priežiūros sistemoje. Anot jo, tai bus padaryta vystant ir tobulinant psichikos paslaugas.
"Galutinis projekto tikslas yra teikti paslaugas, kurių dėka būtų galima sumažinti žmonių, guldomų į ligonines, skaičių bei padėti jiems sugrįžti į visuomenę", - sakė Nyderlandų ambasadorius.
Projekte numatoma, kad Psichiatrijos klinika ir Psichikos sveikatos centras Vasaros gatvėje bus renovuoti, taps modernias psichikos sveikatos paslaugas teikiančia ligonine bei naujovių mokymo centru.
M. Marcinkevičius pažymėjo, jog projektas yra unikalus tuo, kad diegiamos naujo tipo paslaugos - tarnybos vyks į paciento namus ir suteiks pagalbą, kurios žmogui tuo metu reikės. Specialistų teigimu, pacientui galima efektyviau padėti jo gyvenamoje aplinkoje, o šiuo metu pacientai psichikos sutrikimų paūmėjimų atvejais dažniausiai hospitalizuojami.
Vykdant projektą planuojama įkurti naujas ir modernizuoti veikiančias Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro tarnybas, kurios teiktų paslaugas atitinkančias ligonių poreikius. Išplėstas paslaugų tinklas leis žmogui nepatekti į ligoninę ar būti čia minimaliai.
Pagal projektą turėtų būti įsteigtas šiuolaikinis krizių prevencijos skyrius su palatomis trumpalaikiam pacientų hospitalizavimui, ketinama įkurti naują ligoninės skyrių pagyvenusiems žmonėms, kur bus sudarytos sąlygas reabilitacijai, muzikos terapijai ir kūno kultūrai.
Ketinama įsteigti ir psichosocialinės reabilitacijos skyrių, kurio tikslas yra rengti pacientus reintegracijai į visuomenę, įkurti klinikinį valgymo sutrikimų skyrių, kuriame bus gydomi nervine anoreksija, nervine bulimija ir kitais valgymo sutrikimais sergantys pacientai.
Projekte numatyta sukurti naujas universitetinio lygio mokymo programas, o jų pagrindu - stiprią psichiatrijos mokymo bazę Vilniaus universiteto psichiatrijos klinikoje. Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas teigė, kad įgyvendinus projektą Vilnius taptų specialistų mokymo baze ne tik Lietuvai, bet ir kitoms Rytų Europos šalims.
Sunkiomis psichikos ligomis Lietuvoje serga apie 1 proc. gyventojų. Tačiau daugėja skaičius žmonių, sergančių trumpalaikiais psichikos sutrikimais. Pasak M. Marcinkevičiaus, Lietuvoje ketvirtadalis ar net trečdalis gyventojų bent kartą per savo gyvenimą patiria įvairių psichinių sutrikimų - depresiją, potrauminius stresus ir kitus.
Projektui buvo ruošiamasi apie dvejus metus, o 2003 metų gegužę jis pradėtas oficialiai vykdyti.
Projektas įgyvendinamas padedant tarptautinei organizacijai "Ženevos iniciatyva psichiatrijoje".
Lietuvoje sukurta nemaža šiuolaikinių psichikos sveikatos programų įvairovė, tačiau iki šiol nepavyksta sukurti nuoseklios, tęstines paslaugas užtikrinančios paslaugų sistemos. Psichikos sveikatos paslaugos tebėra išskaidytos, trūksta jas teikiančių įstaigų bendradarbiavimo ir koordinavimo.
BNS