Nepaisydama Seimo valdybos sprendimo nepritarti keturių Seimo socialdemokratų komandiruotei į Baltarusiją megzti ryšių su demokratinių valstybių nepripažįstamu parlamentu, Seimo kanceliarija jų kelionei skyrė tarnybinį automobilį. Tai, kad į Baltarusiją išvyko Seimo automobiliu, BNS pirmadienį (10.06) telefonu iš Minsko patvirtino socialdemokratas Bronius Bradauskas.
Seimo valdyba praėjusią savaitę atsisakė skirti lėšų parlamentarų B. Bradausko, Vytauto Einorio, Vydo Baravyko ir Vladimiro Orechovo komandiruotei į Baltarusiją, remiantis tuo, kad komandiruotė gali būti interpretuota kaip oficialių kontaktų tarp Seimo ir nedemokratiškai išrinkto Baltarusijos parlamento palaikymas.
Minėti parlamentarai priklauso parlamentinei Geros kaimynystės ryšių su Baltarusija grupei.
Nuo šios parlamentarų kelionės atsiribojo ir Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas bei Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM).
"Seimo valdyba, svarstydama šį klausimą, pademonstravo savo poziciją. Mes, nepritardami jų komandiruotei ir oficialiai kelionei, pasakėme, kad nesiunčiame jų plėtoti parlamentinių ryšių", - praėjusią savaitę interviu Lietuvos radijui sakė A. Paulauskas.
"Mes manome, kad Baltarusijoje dar yra nemažai faktų, kai pažeidžiamos žmogaus teisės, kai uždaromi laikraščiai, persekiojami žurnalistai. Nėra sukurta institucijų, į kurias galėtų kreiptis žmonės dėl teisių pažeidimų, dėl savo interesų neatstovavimo", - tuomet pažymėjo jis.
Sužinojęs, kad minėti parlamentarai į Baltarusiją išvyko Seimo transportu, Seimo pirmininkas pareiškė esąs nustebęs ir paprašė laikinai Seimo kanclerio pareigas einantį Arvydą Kregždę skubiai pateikti informacijos apie šią kelionę.
Seimo pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius pasipiktino tokiu Seimo kanceliarijos poelgiu ir pareiškė, kad už Valdybos sprendimo nesilaikymą turi būti atsakingas A. Kregždė.
"Automobiliai negali būti siunčiami į užsienį be Seimo valdybos pritarimo", - BNS sakė G. Steponavičius.
Valdyba, atsisakydama komandiruoti parlamentarus į Baltarusiją, pasak G. Steponavičiaus, išreiškė savo požiūrį, kad šiai kelionei neturi būti naudojamos nei Seimo biudžeto lėšos, nei transportas.
Žurnalistams A. Kregždė iš pradžių bandė teigti, kad automobilį užsakė Socialdemokratinės koalicijos frakcija, vėliau, susitikęs su Seimo pirmininko pirmuoju pavaduotoju socialdemokratu Česlovu Juršėnu, ėmė sakyti, jog automobilį užsakė Seimo komisijų sekretoriatas.
Vyresnioji Peticijų komisijos patarėja Janina Šniaukštienė vėliau BNS patvirtino, kad užsakė automobilį komisijos pirmininko Vytauto Einorio paliepta. Patarėja teigė nežinojusi Seimo valdybos sprendimo.
Tačiau šešerius metus parlamente dirbanti J.Šniaukštienė teigė negalinti prisiminti nė vieno ankstesnio atvejo, kai komisijų užsakymu į užsienį būtų siunčiamas Seimo automobilis.
A. Kregždė patvirtino, kad pasirašė pavedimą Transporto skyriui skirti automobilį kelionei į Baltarusiją. Savo sprendimą jis aiškino tuo, kad buvo gautas Peticijų komisijos prašymas. "Komisijos savo nuožiūra sprendžia, kaip joms panaudoti skirtą transporto limitą", - teigė jis.
A. Kregždė taip pat teigė nemanąs, kad jis pažeidė Seimo valdybos sprendimą. "Valdyba pritarė parlamentarų kelionei, todėl nemanau, jog esu ką nors pažeidęs", - sakė jis. Formaliai valdyba pritarė kelionei, nors atsisakė pritarti komandiruotei.
Praėjusią savaitę B. Bradauskas dievagojosi, kad yra pasiryžęs vykti į Baltarusiją ir už savo pinigus.
"Viską sumokėsiu savais pinigais, bet važiuosiu. Mes Lietuvai norime gero, o ne sukišti galvas į smėlį kaip stručiai. Pabandysiu ten įrodyti, jog ne lietuviai bijo bendrauti su baltarusiais, o tik saujelė politikų, kurie laižo kažkam užpakalius", - BNS sakė valdybos sprendimu nepritarti komandiruotei pasipiktinęs B.Bradauskas.
URM taip pat atsiribojo nuo parlamentarų vizito į Baltarusiją.
"Šis vizitas, jeigu jis tikrai įvyks, yra atskirų Seimo narių iniciatyva. Užsienio reikalų ministerija buvo pareiškusi savo nuomonę dėl šios parlamentarų iniciatyvos", - BNS sakė URM Informacijos ir kultūros departamento direktorė Violeta Motulaitė.
Paskutinis demokratiškai išrinktas Baltarusijos parlamentas - 13-ojo šaukimo Aukščiausioji Taryba (AT) - prezidento Aleksandro Lukašenkos buvo paleistas 1996 metų rudenį po referendumo, išplėtusio prezidento galias.
Tarptautinė bendruomenė nepripažino minėtojo referendumo rezultatų bei ilgai vengė bendradarbiauti su vietoj AT įkurto Nacionalinio susirinkimo atstovais.
Dėl prezidento A. Lukašenkos vykdomų žmogaus teisių ir demokratijos pažeidimų Europos Taryba 1997 metais įšaldė Baltarusijai suteiktą specialaus svečio statusą ir iki šiol jo neatkūrė.
Apgailestavimą dėl keturių Seimo narių vizito į Baltarusiją pirmadienį pareiškė ir Seimo delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkas Jonas Čekuolis.
Jo nuomone, kelionei pasirinktas "pats netinkamiausias laikas", nes pastaruoju metu Baltarusijoje padaugėjo žiniasklaidos ir visuomeninių organizacijų persekiojimo atvejų.
Seimo delegacijos ETPA pirmininkas pažymėjo, kad demokratinių valstybių nepripažįstamo Baltarusijos parlamento atstovai ieško bet kokių būtų pademonstruoti, jog su jais bendrauja užsienio valstybės.
"Šiandien vakare mūsų garbei rengiama oficiali vakarienė", - BNS pirmadienį telefonu sakė B. Bradauskas.
BNS