• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansų ministerija kitais metais ruošiasi smarkiai pakelti kai kurių prekių ir paslaugų kainas. Ministrės Dalios Grybauskaitės teigimu, jas turėtų kompensuoti augantys atlyginimai, tačiau tokius teiginius ekonomistai linkę vadinti "nesąmone".

REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistų teigimu, kitų metų pradžioje žmones ištiks šokas. Kainos augs greičiau nei atlyginimai, tačiau tikimasi, kad auganti ekonomika tai ištvers.

REKLAMA

Rūkalai taps prabanga

Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą tabako gaminiai pabrangs keleriopai.

Derybiniuose dokumentuose nurodoma, kad "minimalios akcizų normos padidėjimas vienu metu ar per trumpą laiką sąlygotų ypač didelį prekių kainos padidėjimą". Tai neigiamai atsilieptų tabako vartotojams. Staiga sumažėjęs vartojimas smogtų tabako produktų gamintojams ir importuotojams.

REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad žmonės ir tabako verslo atstovai nepatirtų didelio sukrėtimo, buvo išsiderėti pereinamieji laikotarpiai. Rūkalai Europos Sąjungos kainų lygį pasieks 2010 m., tačiau jau nuo kitų metų už tabako gaminius mokėsime kur kas daugiau. Cigarečių pakelio kaina vidutiniškai išaugs 40 centų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Finansų viceministro Vito Vasiliausko teigimu, tai - neišvengiamas procesas. "Prisiimtus įsipareigojimus turime vykdyti. Kito kelio nėra. Kainos kils palaipsniui, todėl dideliam nerimui pagrindo nėra", - sakė jis.

Astronominis mokestis

Pereinamuoju laikotarpiu ketinama nuosekliai didinti bendrą tabako gaminių tarifą maždaug po 3 proc. per metus ir jį keistį priklausomai nuo cigarečių populiarumo bei kainos pokyčio.

REKLAMA

2010 m. turi būti pasiekta ne mažesnė nei 64 eurai už 1000 cigarečių akcizo norma. Dabar kombinuotą akcizą sudaro 30,2 litai+10 proc. nuo mažmeninės 1000 cigarečių vertės. Galutinė kaina priklausys nuo gamintojo išlaidų ir rinkos, tačiau jau dabar akivaizdu, kad mokestinis skirtumas - milžiniškas.

REKLAMA

Verslininkai ir politikai nerimauja, jog staigus kainų kilimas skatins tabako gaminių kontrabandą iš kaimyninių valstybių, kur kainos mažesnės 4-7 kartus.

Brangs degalai

Dar prastesnė situacija naftos produktų sektoriuje. "Nuo naftos produktų kainos priklauso bendras kainų lygis", - "VL Vakaro žinios" sakė ekonomistas Kęstutis Glaveckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiai nuomonei pritarė ir Laisvosios rinkos tyrimų instituto ekspertas Donatas Demskis. "Kuro kainos įskaičiuojamos į daugelio produktų savaikiną, todėl didinant naftos produktų akcizo mokestį neišvengiamai didės šių produktų kaina", - sakė jis.

To, kad jau nuo kitų metų kils degalų kainos, neslėpė ir finansų viceministras V.Vasiliauskas. "Dabar galiojančios naftos produktų akcizo normos nesiekia net Europos Sąjungos minimalios ribos. Iki minimalių naftos tarifų trūksta vieno žingsnio, kuris bus padarytas", - sakė jis.

REKLAMA

Tokio žingsnio kainą dar prieš savaitę įvardijo finansų ministrė D.Grybauskaitė. Jos teigimu, dėl akcizo didinimo nuo kitų metų pradžios dyzelinas pabrangs maždaug 16, benzinas - 7 centais už litrą.

Brangs šildymas

Europos Sąjungos standartai privers ne tik kelti kainas, tačiau ir atsisakyti iki šiol galiojusių mokesčių lengvatų. Vienas tokių mokesčių - pridėtinės vertės.

REKLAMA

"Tokius įsipareigojimus prisiėmėme ir pernai įtvirtinome naujame PVM įstatyme", - sakė finansų viceministras. Jo teigimu, lengvatų teks atsisakyti. "Iki šiol mokėjome lenvatinį 9 proc. šilumos mokestį. Jis bus pakeistas standartiniu 18 proc. tarifu" - sakė V.Vasiliauskas. Vienam žmogui tai kainuos papildomus 13 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kritišką nuomonę apie galimą kainų augimą ir mokestinės politikos kaitaliojimą išsakė parlamentaras K. Glaveckas. "Reikia baigti vykdyti ilgiausią reformą Lietuvos istorijoje. Jau 11 metų kaitaliojame mokesčius, tačiau iš to pelnosi tik valdininkai. Kol kas iš vyriausybės veiksmų nematau galimų teigiamų permainų", - sakė jis.

REKLAMA

Menamas algų padidėjimas

Finansų ministerija gyventojus ramina pažadais pakelti minimalaus darbo užmokesčio kartelę.

"Mūsų manymu, tai šiek tiek amortizuos kainų kilimą. Numatomas minimalaus darbo užmokesčio didinimas nuo 430 iki 450 litų. O tai reiškia, kad vienas žmogus per metus papildomai gaus apie 160 litų. Taip pat paskaičiuota, jog kitąmet darbo užmokestis vidutiniškai augs maždaug 67 litais", - teigia D.Grybauskaitė.

REKLAMA

Tokie žodžiai suglumino ekonomistus. Finansų ekspertas Donatas Demskis teigė, kad formalus minimalaus darbo užmekesčio padidinimas daugeliui iš viso nėra aktualus.

"Alga išaugs tiems, kurie gauna minimumą, tačiau tie, kurie gauna daugiau kaip 450 litų, skirtumo nepajus. Tokiais žodžiais Finansų ministerija tik klaidina žmones", - "VL Vakaro žinios" sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasipelnys valdininkai

Didėjantis minimalus darbo užmokestis tiesiogiai įtakos valdininkų algas, nes jų atlyginimai skaičiuojami minimalų darbo užmokestį dauginant iš atitinkamo koeficiento.

"Sieksime, kad Seimas šią nuostatą pakeistų. Valdininkų alga galėtų būti skaičiuojama nuo fiksuotos 430 litų sumos", - sakė viceministras. Vis dėlto, kol kas Seimui tokios įstatymo pataisos nepateiktos.

Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkas Valentinas Greičiūnas "VL Vakaro žinios" sakė dar negirdėjęs apie šias Finansų ministerijos iniciatyvas. "Vyriausybė nepateikė jokių konkrečių siūlymų. Dar neaiškūs terminai. Kol kas tai tik Finansų ministrijos nuomonė", - sakė jis.

Augs nedarbas

"Didėjant minimaliam darbo užmokesčiui nemaža dalis verslininkų pasitrauks į šešėlinės ekonomikos sektorių. Atsiskaitymai su darbuotojais vyks grynaisiais išvengiant įstatymo reikalavimų", - sakė ekonomistas D.Demskis.

Parlamentaro K.Glavecko nuomone, dirbtinai keliant minimalią atlyginimo ribą galima sulaukti priešingų rezultatų. "Įstatymais verčiant mokėti didesnes algas, gali sumažėti darbo vietų. Ekonomika turi diktuoti atlyginimo dydį", - teigė jis.

"VL Vakaro žinios"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų