Pietų Korėjoje, Seule, įkurtas pirmasis pasaulyje tarptautinis kamieninių ląstelių bankas. Jame bus kuriamos ir saugomos embrioninių kamieninių ląstelių linijos. Projektui vadovauja klonavimo pionierius ir šios srities ekspertas dr. Woo Sukas Hwangas.
Kritikai sako, kad neetiška naudoti moksliniams tyrimams žmogaus embrionus. Bet šalininkai teigia, kad tik panaudojant embrionines kamienines ląsteles įmanoma padėti sergantiems žmonėms, kurie dabar beveik neturi vilties pasveikti. Iš embrioninių kamieninių ląstelių gali išsirutulioti įvairių organizmo audinių ląstelės, todėl mokslininkus jos domina labiau už suaugusio žmogaus audiniuose aptinkamas kamienines ląsteles.
Ateityje ketinama įkurti embrioninių kamieninių ląstelių banko filialus Didžiojoje Britanijoje, JAV. Korėjiečiai sako, kad sukūrę tokių bankų tinklą visame pasaulyje, mokslininkai galėtų ne tik dalytis informacija apie tyrimų rezultatus, bet ir keistis tyrimui naudojamomis ląstelėmis. Šiuo metu pasaulyje yra sukurta daugiau nei 125 embrioninių kamieninių ląstelių linijos. Seule planuojama per metus sukurti apie 100 naujų linijų, čia žadama tirti Alzheimerio ir Parkinsono ligų bei cukraligės kilmę ir jų gydymo galimybes. Tarptautinį kamieninių ląstelių banką finansuoja Pietų Korėjos vyriausybė ir privačios JAV bendrovės.
Pagal užsienio spaudą parengė Gintaras Aleknonis
www.lrt.lt