Serbijos ministras pirmininkas Zoranas Džindžičius sukėlė pasipiktinimo audrą Balkanų regione, pasiūlęs peržiūrėti jo šalių sienas, jeigu Kosovo albanai ir toliau reikalaus nepriklausomybės.
Šios pastabos leidžia manyti, kad Kosovo galutinio statuso svarstymai šiais metais turėtų suaktyvėti. Ypač didelį susirūpinimą Serbijos premjero pastabos sukėlė Bosnijoje, kurioje daugelis musulmonų palaikė jas raginimu suabejoti jų šalies teritoriniu vientisumu.
2000 metais nušalinus Jugoslavijos prezidentą Slobodaną Miloševičių, Serbija ir jos kaimynės pasiekė žymią pažangą, normalizuodamos tarpusavio santykius. Tačiau po pastarosios Z. Džindžičiaus užuominos kilę ginčai rodo, kad po praėjusio dešimtmečio karų teritoriniai klausimai Balkanuose tebėra labai skaudūs.
Vokietijos savaitraščio "Der Spiegel" cituojamas Z. Džindžičius pasiūlė, kad Kosovas taptų jame gyvenančios albanų daugumos ir serbų mažumos federacija.
Nors oficialiai Kosovas tebėra Serbijos dominuojamos Jugoslavijos dalis, šiuo metu jį administruoja Jungtinės Tautos, o galutinis jo statusas tebėra nenustatytas.
Tačiau jeigu Kosovo albanai neatsisakys nepriklausomybės reikalavimo, Z. Džindžičius pagrasino reikalauti naujos Deitono konferencijos. 1995 metais JAV surengtose Deitono derybose buvo pasiektas susitarimas dėl Bosnijos karo pabaigos, o Bosnijos kaimynės pripažino jos suverenitetą.
"Tuomet šio regiono sienos vėl turės būti nuodugniai nustatytos iš naujo", - sakė Z. Džindžičius pirmame "Der Spiegel" 2003 metų numeryje.
Bosnijos musulmonams po šių pastabų kilo įtarimų, kad Belgradas vėl abejoja patvariu jų šalies egzistavimu ir bando atgaivinti svajones apie "Didžiąją Serbiją", kuri įjungtų ir tą Bosnijos dalį, kuri po karo liko daugiaetninė, tačiau dominuojama serbų.
Kai kurie serbai sako, kad jeigu Kosovui bus leista tapti nepriklausomam, Bosnijos serbų respublikai taip pat reikia leisti atsiskirti ir prisijungti prie Serbijos.
Iki 1999 metais NATO surengtos Jugoslavijos bombardavimų kampanijos Kosovas buvo valdomas kaip Serbijos provincija.
"Reuters"-BNS