„Niekas niekada negali būti tikras, ar nėra sekamas”, - prasitarė vienintelio uostamiestyje privataus seklių biuro vadovas. Jei jūs nekeliate grėsmės valstybės saugumui, nedominate Specialiųjų tyrimų tarnybos ar Ekonominės policijos pareigūnų, dar nereiškia, jog galite atsipalaiduoti. Jus gali sekti sutuoktinio ar darbdavio pasamdyti privatūs detektyvai.
Išardo telefoną
Jau pusę metų šalis krečiama sekimo skandalų. Pradžioje Valstybės saugumo departamento pareigūnai trinktelėjo ant stalo slaptus tuometinio Prezidento Rolando Pakso ir jo kompanijos pasikalbėjimų telefonu įrašus. Šiandien Specialiųjų tyrimų tarnybos dėka prie kavos puodelio derybų meno galime pasimokyti iš slaptų Seimo narių ir verslininkų pokalbių.
Aktyvioji visuomenės dalis kasdien pradėjo gyventi lyg detektyviniame romane. Beveik geru tonu tapo dalykinį susitikimą pradėti pajuokavimu, jog pokalbių gali būti klausomasi. Kai kurie verslininkai ir politikai nuo prezidentinio skandalo laikų nepatingi susitikimų metu mobilųjį telefoną ne tik išjungti, bet ir visiškai išardyti - išimti bateriją ir SIM kortelę.
Leidžia tik teismas
Valstybės saugumo departamento Klaipėdos apygardos skyriaus viršininkas Algirdas Grublys „Klaipėdai“ sakė, kad šie žmonės gerokai perdeda.
„Visi privalo savo kasdienybėje gyventi ramūs ir saugūs. Mes to siekiame. O žmonių improvizacijos sekimo tema yra perdėtos“, - patikino pareigūnas ir užsiminė, kad valstybė neturi tiek pinigų, jog sektų kiekvieną, kaip yra įsivaizduojama.
Norėdamos sekti, filmuoti, fotografuoti žmogų bet kurios valstybės institucijos atstovai turi gauti teismo leidimą.
Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Arvydas Daugėla teigė negalįs pasakyti, kiek mūsų mieste kasmet išduodama tokių leidimų Krašto apsaugos, Vidaus reikalų ministerijos, Muitinės sistemų, Valstybės saugumo departamento ar Specialiųjų tyrimų tarnybos padaliniams, nes tai yra slapta informacija. Pasakė tik tiek, kad šių leidimų išduodama ne vienetai, tačiau ir ne tūkstančiai.
Hobis – sekimas
Tokių leidimų nereikia privačiai dirbantiems sekliams, nes kol kas neegzistuoja privačių detektyvų veiklą reglamentuojantys įstatymai. Jų veiklai nereikalingos ir licencijos. Minimaliais skelbimų, interneto ir informacinių tarnybų duomenimis, mūsų šalyje veikia šešios firmos, teikiančios privataus detektyvo paslaugas. Dvi iš jų yra Vilniuje, dvi Šiauliuose, po vieną Kaune ir Klaipėdoje. Tačiau privačiais sekliais save vadinančiųjų yra daugiau.
Į „Klaipėdos“ eksperimentą sužinoti, kokias paslaugas teikia uostamiesčio privatūs sekliai, atsiliepė Zigmas. Šis 45 metų vyras už nedidelę kainą - pradinis mokestis 100 litų - buvo pasiruošęs susekti neištikimą vyrą, pateikti neištikimybės fakto nuotraukas ir netgi surengti akistatą. Zigmas prisipažino, kad jo kaip seklio darbo praktika nėra didelė, o sekimas nėra pagrindinis pragyvenimo šaltinis, todėl sudėtingų politinių užsakymų nepriimtų. Sekti žmones Zigmui tik - hobis.
Seka neištikimus
Uostamiestyje įkurtos individualios įmonės „Sekliai ir Ko“ vadovas, nenorėjęs viešinti savo vardo, taip pat pasakojo ne dėl pinigų sekantis žmones, o privatūs detektyvai ne visada imasi darbo, kurio pageidautų klientai. Šių metų balandį įsikūrusi ir apie save pasiskelbusi įmonė per vieną vakarą, pasak vadovo, sulaukė per 50 skambučių. Žmonės norėjo sekti politikus, kaimynus, viršininkus, meilužius. Tačiau jie liko apvilti, nes detektyvai sakė žmones seką tik dviem atvejais: kai sutuoktinis nori sekti sutuoktinį arba tėvai nori sekti savo vaiką, dar nesulaukusį pilnametystės. Asmeninio pobūdžio problemas, kurios beveik visada susijusios su neištikimybe, uostamiesčio sekliai padeda išspręsti tik oficialiai susituokusioms arba pasirašiusioms partnerystės sutartį poroms.
Pasak „Seklių ir Ko“ vadovo, privataus detektyvo paslaugos mieste yra populiarios. Nei reklamos, nei darbo sekliams netrūksta. 42 metų vyras užtikrino, kad čia dirba tik sekliai profesionalai - žmonės, turintys nemenką darbo patirtį teisėsaugos struktūrose ir geri psichologai.
O ten, kur profesionalu, be abejo, viskas labai slapta. Jokių vardų, jokių fotografijų ir, žinoma, jokių diktofonų. Tiesa, seklių vadas prižadėjo bent tiek, kad vėliau neišsigins savo žodžių.
Užsakymų atsisako
“Seklių ir Co” firmos vadovas sakė, kad jų darbo tikslas nėra šeimų skyrybos.
Demaskuoti neištikimybę nėra sunku, daug sunkiau suvokti, ko iš tiesų siekia detektyvus nusamdyti ketinantis žmogus, ar jam reikalinga teisybė. Kartais pakanka su moterimi tik pasikalbėti bei leisti jai išsiverkti ir noras sužinoti tiesą praeina.
Nors į firmą dažniau skambina moterys, galutinių veiksmų išsiaiškinti tiesą imasi vyrai. Jie dažnesni seklių biuro klientai. Tačiau jei sekliai pamato, kad vyras agresyvus ir klaidą padariusi jo žmona gali patirti smurtą, tokio tyrimo yra atsisakoma. Sekliai taip pat atsisako užsakymų, kurių metu rizikuotų savo pačių saugumu.
Seklių darbo laikas neribotas. Kartais neištikimybės įrodymus - nuotraukas ar filmuotą medžiagą - surinkti pakanka pusės valandos, kartais tam prireikia kelių parų. Viena seklių darbo valanda kainuoja nuo 10 iki 30 litų.
„Seklių ir Ko“ vadovas garantavo, kad filmuojama ir fotografuojama yra tik viešose vietose.
J.Burbos nesuseka
Labai atsargaus pokalbio metu pavyko sužinoti, kad sekliais gali būti ne tik vyrai, bet ir tariamų sutuoktinių poros. Taip pat tai, kad geresnės seklės už vyrus yra moterys, nes turi puikią intuiciją. Sekliai važinėja neišsiskiriančiais automobiliais ir, žinoma, nedėvi nei juodo lietpalčio, nei skrybėlės ir juodų akinių.
Būtent tokį išskirtinį įvaizdį yra pamėgęs pirmąjį šalyje seklių biurą daugiau nei prieš dešimtmetį įkūręs klaipėdietis Justinas Burba.
Dabar Žemaitijos prezidentu tituluojamas vyriškis „Klaipėdai“ prisipažino tokiais niekais, kaip vyro ar žmonos sekimu, neužsiimąs. „Tai - bobučių, o ne seklių reikalas“, - mano J.Burba. Įspėjęs, kad ir mudviejų pokalbio klausosi niekaip jo nepričiumpantis „saugumas“, prieštaringai vertinamas vyriškis papasakojo, kad prieš dešimt metų prie savo išradimų gamyklos „Burba ir Ko“ jis įkūrė padalinį - biurą „Detektyvas“. Tuo metu jame dirbo 176 sekliai. Tai buvę pareigūnai, kuriuos iš teisėsaugos institucijų pašalino už kovą su korupcija.
Šiuo metu jis seklių biuro neturi, tačiau jo labui dirba ne viena dešimtis seklių. J.Burba tvirtino jų dėka puikiai valdąs pačią įvairiausią informaciją: iš policijos, saugumo struktūrų, uosto ir netgi redakcijos.
Tikrina naktį
Nors daugelyje miestų privataus detektyvo paslaugas teikia saugos tarnybos, uostamiestyje visos saugos tarnybos atsisakė suteikti seklio paslaugas. Tarptautinės saugos tarnybos „Falck Security“ Klaipėdos filialo direktorius Arvydas Gaidukevičius „Klaipėdai“ sakė, kol kas ši paslauga mūsų šalyje neišplėtota. Jo nuomone, pirmiausiai reiktų sutvarkyti įstatymų bazę. Lietuvoje įstatymai yra tokie slidūs, kad tarp normalaus detektyvo darbo ir žmogaus teisių pažeidimo labai mažas žingsnelis. “Nenorėtume, kad mūsų darbuotojai jį peržengtų“, - sakė A.Gaidukevičius. Pasak jo, šiam darbui tarnyba turėtų itin kruopščiai pasiruošti. Jo žiniomis, tarptautinėje praktikoje saugos tarnybos retai atlieka privačių detektyvų biurų darbą.
Nepaisant to, tam tikras sekimo paslaugas tarnyba atlieka, tik vadina tai patruliavimu.
Ji turi nemažai užsakovų, kurie pageidauja, jog saugos tarnyba patikrintų, ar jų darbuotojai yra darbo vietoje ir tinkamai atlieka savo pareigas. Tokios paslaugos, pasak A.Gaidukevičiaus, yra labai populiarios tarp pramonės įstaigų, turinčių naktinius sargus.
Seka savus
„Falck Security“ patruliuodama tikrina ne tik svetimus, bet ir savus darbuotojus. A.Gaidukevičius teigė, kad jei nebus drausmės, vien iš sąmoningumo darbuotojai naktį objektų nesaugos. „Juk saugos tarnyboje dirba tokie pat žmonės, tik aprengti uniforma ir „pastatyti“ į kitas sąlygas. Jei jų negaudysi, visi miegos, nes žmogus pagal savo prigimtį naktį turi miegoti“, - patirtimi dalijosi saugos tarnybos vadovas.
Jis neslepia, jog ir tarp apsaugininkų pasitaiko visko. Tačiau yra sukurta tokia sistema, kad tie, kurie bando miegoti, ilgiausiai „miega“ mėnesį. Paskui netenka darbo.
Tokias pat darbuotojų patikras atlieka ir privatūs detektyvai.
“Klaipėda” (www.klaipeda.lt)