Rusijos primygtinai prašoma, Lietuva sutiko atsisakyti kai kurių tranzito į Kaliningrado sritį tvarkos reikalavimų, kuriuos ketinama įvesti nuo vasario 1 dienos.
Rusija tikisi, kad Lietuva atsižvelgs ir dar į vieną jos esminį pageidavimą - pripažins kelionės dokumentais karių bilietus, tačiau Lietuva tokią galimybę vertina labai santūriai.
Užsienio reikalų ministro Antanas Valionis po susitikimo ketvirtadienį Vilniuje su Rusijos užsienio reikalų viceministru Sergejumi Razovu ir Rusijos prezidento įgaliotiniu Kaliningrado klausimais Dmitrijumi Rogozinu žurnalistams pranešė, kad Lietuva sutiko su Rusijos prašymu nuo vasario 1 dienos nepradėti antspauduoti per Lietuvą tranzitu keliaujančių Rusijos piliečių vidaus pasų.
Pasak ministro, nuo vasario 1 dienos Rusijos piliečiams, tranzitu vykstantiems per Lietuvą, antspaudai bus dedami ant vienkartinių blankų, kuriuos Rusijos piliečiai užpildys įvažiuodami ir išvažiuodami iš Lietuvos. Šie blankai liks Lietuvoje ir pagal juos bus galima vykdyti per sieną vykstančių asmenų apskaitą.
Ministras A.Valionis spaudos konferencijoje ministerijoje šio Rusijos pageidavimo patenkinimą įvertino kaip tam tikrą Lietuvos nuolaidą, tačiau Rusijos ambasadorius Vilniuje Jurijus Zubakovas su tokiu vertinimu nesutinka.
"Prašau žodžio "nuolaidos" nevartoti. Niekas nekėlė jokių reikalavimų ar nuolaidų. Vyko normalus pokalbis", - kitoje, Rusijos ambasadoje surengtoje spaudos konferencijoje sakė J.Zubakovas.
Ministras A.Valionis taip pat sakė, kad Lietuva svarstys Rusijos prašymą iki liepos 1 dienos leisti vaikams su gimimo liudijimais grupėmis be tėvų vykti per Lietuvą, jei vaikų sąrašą patvirtino atitinkamos Rusijos vidaus tarnybos ir juos lydi reikalingus asmens dokumentus turintis vadovas.
Anot ministro, nutarta organizuoti Lietuvos ir Rusijos ekspertų susitikimą, kuriame būtų išnagrinėta tokia galimybė.
Tačiau Lietuva atsisako pripažinti kelionės dokumentais Rusijos kariškių bilietus.
"Mes neradome galimybės leisti vykti su kariniais bilietais, kadangi, mūsų nuomone, tai nėra tradiciniai srautai, kurios mes turime užtikrinti", - sakė A.Valionis.
Be to, Rusijos karinis bilietas nėra numatytas kaip kelionės dokumentas Lietuvos ir Rusijos pernai gruodžio 30 dieną pasirašytame laikinajame susitarime dėl piliečių kelionių tvarkos.
Tuo tarpu D.Rogozinas nepraranda vilties, jog Rusijai pavyks pasiekti, kad Lietuva pripažins Rusijos karinius bilietus tranzito dokumentais.
"Jei Europos Komisija neprieštaraus, kad Lietuva priimtų tokį dokumentą (karinį bilietą - BNS), tokiu atveju gali prireikti papildomų konsultacijų", - sakė D.Rogozinas spaudos konferencijoje Rusijos ambasadoje.
Vertindamas Vilniuje vykusias konsultacijas D.Rogozinas sakė, kad "išsprendėme labai daug klausimų ir esame tuo patenkinti".
"Tikimės, jei neprarasime tempo, būsime pasiruošę iki liepos 1 dienos tranzito tvarkai. Tai neapsunkins organizuoto ir saugaus Rusijos piliečių tranzito iš ir į Kaliningradą", - mano D.Rogozinas.
Lietuva nusprendė, kad nuo vasario 1 dienos Rusijos piliečiai galės įvažiuoti į Lietuvos teritoriją tik turėdami vieną iš šių dokumentų: Rusijos diplomatinį, tarnybinį arba užsienio pasą, užsienio pasą su SSRS simbolika, esant atžymai apie Rusijos pilietybę, Rusijos vidaus pasą, vidaus pasą su SSRS simbolika, esant atžymai apie Rusijos pilietybę, jūrininko pasą arba specialų sugrįžimo liudijimą, išduodamą kariškiams ir jūreiviams bei asmenims, pametusiems dokumentus.
Pagrindiniai pokyčiai kelionių tvarkoje įvyks liepos 1 dieną, kuomet Rusijos piliečiams bus išduodami vadinamieji supaprastinti kelionės dokumentai, kuriuos gauti bus lengviau ir pigiau, nei vizas.
BNS