• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos Valstybės Dūma penktadienį (03.07) apkaltino Lietuvą bandymu pakenkti Rusijos ir Europos Sąjungos susitarimui dėl Kaliningrado tranzito, tačiau oficialusis Vilnius teigia, kad Rusijos parlamentas žvangina ginklais, ignoruodamas Lietuvos geranoriškumą įgyvendinant tranzito tvarką.

REKLAMA
REKLAMA

"Įvedus naują tvarką, kurią nustatė Lietuva, nepaisydama pasiektų Briuselyje susitarimų, smarkiai sumažėjo įprastas keleivių vykstančių tranzitu tarp Kaliningrado srities ir kitų Rusijos regionų, srautas", - teigiama Valstybės Dūmos penktadienį priimtame pareiškime. Už jį vieningai balsavo 421 deputatas.

REKLAMA

Valstybės Dūmos teigimu, keliasdešimt tūkstančių Rusijos piliečių buvo priversti atsisakyti naudotis geležinkelio transportu vykti šiuo maršrutu, o pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai Lietuvos pasieniečiai priverstinai išlaipina Rusijos piliečius iš Kaliningrado krypties traukinių.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarai mano, kad Lietuvos valdžios veiksmai smarkiai suvaržė nepilnamečių Rusijos piliečių ir kariškių interesus.

"Atvirai atrankinis Lietuvos požiūris į Briuselyje priimto bendro pareiškimo teiginius, Valstybės Dūmos deputatai nuomone, yra dvejopų standartų apraiška ir tai negali jiems nekelti pagrįsto nerimo", - pažymima pareiškime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deputatai paragino Europos Parlamentą ir Europos Sąjungos šalių parlamentus neleisti Lietuvai sužlugdyti "strategiškai svarbių" pernai lapkritį Briuselyje Rusijos ir Europos Sąjungos susitarimų dėl tranzito per Lietuvos teritoriją.

Svarstant pareiškimą ultranacionalistinės Rusijos liberalų demokratų partijos parlamentaras Aleksejus Mitrofanovas net paragino "įvesti tankus į Lietuvą".

REKLAMA

"Išeitis iš šios situacijos paprasta - reikia amnestuoti pulkininką Budanovą (teisiamą už jaunos čečėnės nužudymą - BNS), duoti jam pulką ir tegu jis vyksta į savo naujos tarnybos vietą Kaliningrade", - sakė RLDP frakcijos atstovas.

Anot jo, jeigu Lietuvos valdžia darys kliūtis - "duoti jam tanką - tai vienintelė kalba su Lietuva".

REKLAMA

Lietuvos URM sekretorius Darius Jurgelevičius BNS pareiškė "nustebimą, kaip Rusijos parlamentas reaguoja į Lietuvos suverenius vidaus sprendimus dėl nacionalinio tranzito režimo, juo labiau kad jis įsigaliojo daugiau kaip prieš mėnesį".

Anot Lietuvos diplomato, "apie dokumentų režimo kertant Lietuvos sieną sugriežtinimą kalbėta nuo praėjusio lapkričio, apie tai laiku ir ne vieną kartą buvo išsamiai informuota tiek Rusijos URM, tiek Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas, Rusijos prezidento įgaliotinis Kaliningrado tranzitui Dmitrijus Rogozinas".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Rusijos parlamento reakcija nesavalaikė ir neobjektyvi", - pabrėžė D. Jurgelevičius.

"Juo keisčiau atrodo šis pareiškimas, kai Lietuva baigia susiderėti su ES dėl nuo liepos 1-sios įsigaliosiančio tranzito režimo mechanizmo", - sakė diplomatas.

"Jeigu Rusija parlamentarai mano, kad Lietuva torpeduoja Rusijos ir ES susitarimą, tai juos kažkas klaidina. Mes, atvirkščiai, geriausia valia padedame jį įgyvendinti", - sakė D. Jurgelevičius.

REKLAMA

"Kai girdi Rusijos deputatus kalbant apie "tankų siuntimą", prisimeni 1990-uosius. Nejaugi Rusijos politikai ir praėjus daugiau kaip dešimtmečiui po Sovietų Sąjungos žlugimo mąsto senais imperialistiniais stereotipais, tuo pat metu pretenduodami tapti demokratinės Europos dalimi?" - stebėjosi Lietuvos URM sekretorius.

REKLAMA

Lietuvos Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas spaudai Rokas Pukinskas BNS korespondentui teigė, kad nuo vasario 1-osios, kai įsigaliojo griežtesnis dokumentų režimas, iki kovo 7-osios, tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį ir iš jos traukiniais keliavo 35 tūkst. 316 asmenų, maždaug po tūkstantį per dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Palyginti su sausiu, vasarį keliavo tik 8 tūkst. mažiau keleivių. Atsižvelgiant į tai, kad vasaris trim dienom trumpesnis, šis skirtumas su sausiu gali siekti vos 5 tūkst. žmonių, bet ne keliasdešimt tūkstančių, kaip teigia Rusijos Dūma", - BNS sakė R. Pukinskas.

"Vien per pirmąsias 7 kovo dienas Lietuvą tranzitu pervažiavo 7272 keleiviai", - sakė R. Pukinskas.

REKLAMA

Jo teigimu, nuo vasario pradžios Lietuvos pasieniečiai pasienyje išlaipino tik 93 asmenis, neturėjusius deramų dokumentų. Iš jų - tik 47 Rusijos piliečiai, likusieji - Nepriklausomų Valstybių Sandraugos ir kitų šalių piliečiai.

Pagal ES ir Rusijos susitarimą, nuo liepos 1-osios tranzitu per Lietuvą vyksiantys Rusijos piliečiai privalės turėti vadinamuosius supaprastintus kelionės dokumentus, kuriuos gauti bus lengviau nei vizas.

REKLAMA

Kitą savaitę Europos Parlamente turi būti apsvarstyti Reglamentų projektai dėl supaprastintų tranzito dokumentų išdavimo formų ir režimų, o sprendimai dėl šių dokumentų turi būti priimti balandžio 9 dieną.

Nuo vasario 1 dienos Rusijos piliečiai per Lietuvą negali vykti su neegzistuojančios Sovietų sąjungos pasais, kuriuose nėra antspaudo, kad jie yra Rusijos piliečiai, taip pat su kariniais bilietais. Kelionės dokumentu nebelaikomas ir vaiko gimimo liudijimas, jeigu vaikas keliauja be tėvų.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo šių metų vasario Rusijos piliečiai gali įvažiuoti į Lietuvos teritoriją tik turėdami vieną iš šių dokumentų: Rusijos diplomatinį, tarnybinį arba užsienio pasą, užsienio pasą su SSRS simbolika, esant žymai apie Rusijos pilietybę, Rusijos vidaus pasą, vidaus pasą su SSRS simbolika, esant žymai apie Rusijos pilietybę, jūrininko pasą arba specialų sugrįžimo liudijimą, išduodamą kariškiams ir jūreiviams bei asmenims, pametusiems dokumentus.

Lietuva tikisi tapti visateise ES nare 2004 metais.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų