Kaip skelbia tinklapis "neftegaz.ru", Kinijos sostinėje Pekine susitikę šios šalies koncerno "China National Petroleum Corporation" (CNPC) ir Rusijos bendrovės "Sachaneftegaz" vadovai nesugebėjo susitarti dėl maršruto, kuriuo eitų dujotiekis iš Jakutijos į šiaurės rytų Kiniją.
Neįvardijamas šaltinis nurodė, esą Kinija pageidavo tiesti dujotiekį trumpiausiu maršrutu per Irkutsko sritį, o "Sachaneftegaz" pageidavo, kad šis eitų per Jakutijos miestą Tomotą bei Čitos sritį, nes šis regionas ne toks kalvotas.
Be to, rusų bendrovė norėjo, kad nutiesus dujotiekį būtų labiau paisoma neišnaudotų Jakutijos galimybių transporto ir energetikos infrastruktūroje.
Šalys nesutarė ir dėl gamtinių dujų kainos. Kinai pageidavo aukščiausia gamtinių dujų kaina nustatyti 57 JAV dolerius už tūkstantį kubinių metrų, o rusai norėjo, kad ši kaina siektų 123-132 JAV dolerius.
"Sachaneftegaz" ir CNPC surado bendrą kalbą tik dėl techninių ir ekonominių pagrindų eksploatuojant Chajadinsko gamtinių dujų telkinį bei tiesiant dujotiekį į Kiniją. Visus aspektus, susijusius su Chajadinsko gamtinių dujų telkinio eksploatavimu, įvertino ekonominio pagrįstumo studija. Nustatyta, kad telkinio atsinaujinantys ištekliai sudaro 1,24 trilijono kubinių metrų. Tuo tarpu naujuoju 3,5 tūkst. kilometrų ilgio dujotiekiu per metus būtų transportuojami 20 milijonų kubinių metrų gamtinių dujų. Bendra projekto vertė turėtų siekti apie 20 milijonų JAV dolerių.
"Sachaneftegaz" ir CNPC bendradarbiauja nuo 1999 metų. Po metų bendrovės pasirašė sutartį vykdyti naujojo dujotiekio ekonominio pagrįstumo studiją, už kurią kinai sumokėjo 500 tūkst. JAV dolerių. Studija parengta 2001 metų gruodį.
ELTA