Balandžio 21 dieną Zagrebo bienalėje, kuri šiemet priima Tarptautinės šiuolaikinės muzikos draugijos kasmetinį festivalį Pasaulio muzikos dienos (ISCM World Music Days), skambės du atrinkti lietuvių kompozitorių opusai: Zagrebo styginių kvartetas atliks Ramintos Šerkšnytės „Rytų elegiją“, Slovėnijos radijo ir televizijos orkestras grieš Mariaus Baranausko simfoninį kūrinį „Kalbėjimas“.
Ne pirmą kartą nedidelė ISCM Lietuvos sekcija Pasaulinėse muzikos dienose reprezentuoja mūsų šalį stambiomis simfoninėmis kompozicijomis, dažnai jau pelniusiomis populiarumą ir įvertintomis muzikiniais apdovanojimais. Vytauto Barkausko „Konzertstück Nr. 2“, vienas populiariausių pastarojo meto lietuviškų simfoninių kūrinių, buvo įtrauktas į 2000 metais Liuksemburge vykusių Pasaulio muzikos dienų programą. 2004 metais Šveicarijoje buvo šiltai priimta Onutės Narbutaitės „Melodija alyvų sode“ simfoniniam orkestrui, dar iki festivalio premijuota Tarptautinėje kompozitorių tribūnoje Paryžiuje. Į 2005 metų festivalį, organizuojamą drauge su Zagrebo muzikos bienale, taryba atrinko dvi jaunųjų kompozitorių partitūras, jau pelniusias tiek tarptautinį, tiek nacionalinį pripažinimą. Mariaus Baranausko „Kalbėjimas“ simfoniniam orkestrui pernai laimėjo trečiąją premiją Toru Takemitsu kompozitorių konkurse, o Ramintos Šerkšnytės „Rytų elegija“ styginių kvartetui, buvo pripažinta geriausia 2003 metų lietuvių kamerine kompozicija.
Būdama Lietuvos kompozitorių sąjungos padaliniu, ISCM Lietuvos sekcija kryptingai užsiima lietuvių kūrėjų propagavimu užsienyje ir ieško glaudesnių kontaktų su kitomis ISCM nacionalinėmis sekcijomis, realizuodama įvairaus pobūdžio mainų projektus. 2003-2004 m. buvo įgyvendintas Lietuvos ir Kanados mainų projektas tarp festivalio „Iš arti“ Kaune ir Kanados naujosios muzikos draugijos „Numus“. Aktyviai plečiant geografinius horizontus, šiais metais pradedamas naujas mainų projektas su Pietų Korėja, kuris galbūt nudrieks gražią mainų tradiciją su Rytais, juolab kad Rytų šalių nūdienos muzika Lietuvoje yra kur kas mažiau žinoma nei Europos kūrėjų. Bendradarbiaudama su Muzikos informacijos ir leidybos centru, ISCM Lietuvos sekcija taip pat rengia daugiametį projektą, skirtą jos įkūrėjų kūrybai aktualizuoti. Šių metų rugsėjį minint Vytauto Bacevičiaus šimtmetį, planuojama istorinių koncertų serija, skirta Bacevičiaus, Kačinsko, Jakubėno ir jų amžininkų iš Lenkijos, Čekijos, Slovėnijos, Prancūzijos bei kitų Europos kraštų kūrybai.
Ambicinga idėja ISCM Pasaulines muzikos dienas surengti Lietuvoje, kurią mintyse brandino lietuvių sekcijos steigėjai, gyva ir šiandien. Atsižvelgiant į augantį šalies ekonominį pajėgumą ir didėjančią finansinę paramą sekcijos projektams įgyvendinti, galimybė tokią idėją paversti realybe jau svarstoma muzikų bendruomenėje. Ji bus pristatyta ir ISCM nariams šiais metais Zagrebe vyksiančioje kasmetinėje generalinėje asamblėjoje. Tad galbūt jau šį dešimtmetį po visą pasaulį išsibarstę ISCM nariai į Pasaulines muzikos dienas vyks maršrutu, kurio galutinė stotelė bus Lietuva.
Agnė Raguckaitė
„Lietuvos muzikos link“, Nr. 10
www.mic.lt