BNS, "Akistata"
Vilniaus apygardos teisme toliau nagrinėjama buvusio Panevėžio apygardos vyriausiojo prokuroro pavaduotojo Gintaro Malčiausko byla. Aukštas prokuratūros pareigūnas įtariamas piktnaudžiavęs tarnyba ir trukdęs tirti kolegoms narkotikų ir kontrabandos bylas. Balandžio 29 dienos posėdyje kaltinamasis jau turėtų tarti paskutinį žodį
Kolegą nori pasiųsti už grotų
Praėjusią savaitę vykusiame teismo posėdyje Generalinės prokuratūros prokuroras Justas Laucius buvusiam savo kolegai, o dabar bendrovės "Constructus" generaliniam direktoriui pasiūlė skirti 4 su puse metų nelaisvės ir 11 300 litų baudą.
"G. Malčiauskas sukėlė pagrįstą manymą, kad prokuroras gali piktnaudžiauti tarnyba ir ikiteisminiai tyrimai gali būti iš anksto organizuojami, o aukšti pareigūnai gali imtis aktyvių priemonių, kad būtų priimti naudingi sprendimai", - teismo posėdyje kalbėjo J.Laucius. Prokuroro teigimu, G.Malčiauskas padarė didelės žalos Lietuvos valstybei, o dėl jo veiksmų buvo "iškraipyta prokuroro sąvokos esmė ir turinys, apsunkintas patraukimas baudžiamojon atsakomybėn ir pažemintas prokuratūros autoritetas".
Kitą kaltinamąjį verslininką Darių Kuzmicką, kuris, pasak kaltintojo, sukurstė G. Malčiauską nusikalsti, J.Laucius pasiūlė nubausti švelnesne bausme - 26 000 litų siekiančia bauda. Pasak prokuroro, D. Kuzmickas 2005 metų vasario pabaigoje darė įtaką G. Malčiauskui, kad šis padėtų dėl narkotikų į teisėsaugininkų rankas patekusiam D. Kuzmicko broliui Andriui. Šiam buvo pateikti kaltinimai dėl narkotikų platinimo. Verslininkas tuometinio prokuroro prašė, kad brolis nebūtų suimtas, o įtarimai jam būtų pakeisti taip, kad A. Kuzmickui negrėstų laisvės atėmimo bausmė.
Anot J.Lauciaus, G. Malčiauskas verslininko prašymą vykdė: jis atskleidė D. Kuzmickui ikiteisminio tyrimo aplinkybes, spaudė pavaldų prokurorą Donatą Jatužį perkvalifikuoti nusikalstamą veiką ir neskirti A.Kuzmickui suėmimo. Kaip teigė valstybinis kaltintojas, D. Jatužis viršesnio pareigūno nurodymams pakluso.
Apsipirkinėjo su nuolaida
Už pagalbą brolio byloje, prokuroro nuomone, D. Kuzmickas teisėsaugininkui atsilygino: vežė į žvejybą, paskolino apie 50 000 litų, G. Malčiauskas galėjo su 20 procentų nuolaida apsipirkti jo dėvėtų prekių parduotuvėje ar nemokamai ilsėtis verslininko namuose Nidoje.
Taip pat, pasak kaltintojo, G. Malčiauskas D. Kuzmickui perdavė informaciją ir dėl verslininkui priklausančios įmonės "Umika" atžvilgiu vykdomo tyrimo. Tuomet D. Kuzmickui grėsė baudžiamoji atsakomybė dėl neteisingų duomenų apie bendrovės pajamas ir pelną. Anot prokuroro, G.Malčiauskas siekė, kad tyrimas dėl verslininko būtų nutrauktas. Už tai prokurorui, kaltintojo teigimu, vėl buvo atlyginta - jis su nuolaida apsipirkinėjo D. Kuzmicko parduotuvėje, verslininkas jam paskolino 24 000 litų.
Vis dėlto, 2008 metų kovo mėnesį dėl neteisėtų veiksmų D.Kuzmickas buvo nuteistas ir privalėjo grąžinti valstybei dalį nuslėptų pajamų.
Gynėjai prašo išteisinti
Kaltinamųjų gynėjai su prokuroro kaltinimais nesutiko ir prašė savo ginamuosius išteisinti.
Pasak D. Kuzmicko advokato Valentino Staugaičio, nors jo ginamasis iš dalies ir pripažino kaltę, visgi jis negalįs sutikti su tuo, kad D. Kuzmickas sukurstė valstybės tarnautoją. V. Staugaičio teigimu, kaltinamasis tik prašė prokuroro jam padėti.
Dabartinio "Constructus" vadovo G. Malčiausko gynėjai Saulius Žentelis ir Valentinas Baltrūnas teigė, kad prokuroro kaltinimais neverta tikėti, nes esą jie paremti prielaidomis, o ne įrodymais.
Advokatai ypač abejojo D. Kuzmicko parodymais, kurie esą galėjo būti paveikti paties prokuroro J. Lauciaus. "Prokuroras rodo akivaizdžią priešpriešą kaltinamajam", - teisme tvirtino S.Žentelis.
Demaskavo "blakės"
G. Malčiauskas iš prokuroro pareigų atsistatydino 2007-ųjų rugsėjo mėnesį - po to, kai kolegos iš Generalinės prokuratūros Panevėžyje atliko patikrinimą. Tuo metu dar ir Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vadovo pareigas ėjęs prokuroras iš darbo buvo atleistas savo noru ir jau tą pačią dieną į Vilnių buvo išvežtas su antrankiais, tačiau netrukus buvo išleistas. Yra žinoma, kad G. Malčiauskas buvo kurį laiką sekamas STT pareigūnų, o jo kabinete buvo sumontuota pasiklausymo aparatūra. Kalbama, kad iššifravus "blakės" užfiksuotus pokalbius, vykusius kabinete, Generalinės prokuratūros vadovybę ištiko šokas.
G. Malčiauskas Panevėžio apygardos ONKT skyriui vadovavo maždaug 4 metus su pertraukomis (kuriam laikui buvo išėjęs advokatauti). Skyriaus vadovo postas jam atiteko, kai 1999 metų sausio 25 dieną prie savo namų buvo nušautas tuometinis skyriaus vadovas Gintautas Sereika. G. Malčiauskas yra dirbęs ir tardytoju policijoje.