• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Rolandas Paksas dėkoja UNESCO vadovui už organizacijos sprendimą į Kuršių neriją nusiųsti oficialią gamtininkų misiją, kuri įvertins Rusijos bendrovės planuojamos naftos gavybos galimą grėsmę šiam unikaliam pasaulio gamtos paveldo objektui.

REKLAMA
REKLAMA

Padėkos laišką R. Paksas nusiuntė UNESCO generaliniam direktoriui Koichiro Matsuurai (Koičiro Matsurai).

REKLAMA

Gegužę per susitikimą su K. Matsuura R. Paksas išsakė Lietuvos visuomenės susirūpinimą dėl Rusijos naftos kompanijos "Lukoil" ketinimų be bendros Lietuvos ir Rusijos poveikio aplinkai analizės eksploatuoti naftos telkinį "D-6", esantį Baltijos jūros šelfe prie Kuršių nerijos, pranešė prezidento spaudos tarnyba.

REKLAMA
REKLAMA

Laiške prezidentas akcentuoja, kad Lietuva su kaimyne Rusija palaiko "labai glaudžius santykius", taip pat puoselėja "tamprius kaimynystės ryšius ir su kaimynine Kaliningrado sritimi".

"Lietuva ir toliau sieks glaudesnio bendradarbiavimo su Rusijos Federacija užtikrinant Kuršių nerijos aplinkos apsaugą. Tikimės, kad minėta tarptautinė UNESCO misija pastūmės procesą, kad būtų atlikta naftos telkinio "D-6" eksploatavimo poveikio aplinkai analizė", - sakoma R. Pakso laiške.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Paksas laiške taip pat tikisi, kad bendrų Lietuvos, Rusijos ir UNESCO pastangų dėka pavyks užtikrinti Kuršių nerijos aplinkos apsaugą ir šio unikalaus pasaulio gamtos kampelio išlikimą ateinančioms kartoms.

Nusiųsti oficialią gamtininkų misiją į Kuršių neriją UNESCO Pasaulio paveldo komitetas nusprendė praėjusią savaitę vykusiame posėdyje.

REKLAMA

Komitetas įpareigojo Rusiją ir Lietuvą glaudžiai bendradarbiauti rengiant bendrą poveikio aplinkai įvertinimą ir primygtinai rekomenduoja nepradėti naftos gavybos Baltijos jūros šelfe esančioje platformoje, kol nebaigtas tyrimas. Komiteto sprendimu, į Kuršių neriją siunčiama su UNESCO bendradarbiaujančių tarptautinių ekspertų misija, kuri kartu su Rusijos ir Lietuvos atstovais parengs ataskaitą apie naftos gavybos ekologinius aspektus.

REKLAMA

UNESCO Pasaulio paveldo komitetui Lietuvos pateiktoje ataskaitoje buvo pažymėta, kad, nepaisant visų pastangų, Rusija neįteikia informacijos apie projektą ir ekologinių išvadų.

Lietuvos ambasadorė UNESCO Ina Marčiulionytė BNS yra sakiusi, kad Lietuvą šiuo klausimu palaikė Suomija, Didžioji Britanija ir Libanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę Rusijos Gamtos išteklių ministerijos pareigūnai teigė, kad nėra jokių kliūčių pradėti naftos gavybą "D-6" telkinyje Baltijos jūros šelfe Kuršių nerijos pašonėje, kadangi atliktos ekologinės ekspertizės rezultatai esą buvo teigiami.

Pareigūnai užtikrino, kad Rusija pasirengusi perduoti Lietuvai ekologinės ekspertizės rezultatus, kurių pageidavo Lietuvos Aplinkos ministerija.

REKLAMA

Lietuvos Seimo praėjusį ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Vyriausybė raginama imtis visų galimų priemonių, kad būtų sustabdyti parengiamieji naftos telkinio "D-6" eksploatavimo darbai, kol Vyriausybei bus oficialiai pateikta projekto aplinkosauginės dalies techninė dokumentacija, leidžianti įvertinti saugos priemonių patikimumą.

REKLAMA

Lietuvos aplinkosaugininkai ir žalieji daug kartų išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos bendrovės "LUKoil" ketinimų šių metų pabaigoje pradėti naftos gavybą telkinyje "D-6" netoli Kuršių nerijos.

Iki šiol visos Lietuvos aplinkosaugininkų pastangos gauti išsamesnės informacijos apie "D-6" projekto ekologinį saugumą buvo bergždžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") atrastas 1983 metais. Jis yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.

Kuršių nerija 2001 metais bendru Lietuvos ir Rusijos teikimu buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Naftos gavybą "D-6" telkinyje planuojama pradėti šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje, didžiausias projektinis pajėgumas būtų pasiektas dar po kelerių metų.

"LUKoil" kompanija planuoja šį telkinį eksploatuoti 25-30 metų. Kasmet išgaunamos naftos kiekis sudarytų apie 600-700 tūkst. tonų.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų