Per vienus metus kartais įvyksta didelių permainų. 2002 metais pasakytoje metinėje kalboje Kongresui JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) griežtai ir vienareikšmiškai priskyrė Iraką, Iraną ir Šiaurės Korėją pasaulio "blogio ašiai", kuri, pasak jo, kelia "rimtą ir augantį" pavojų tarptautiniam saugumui.
Tada ši žaibiškai išgarsėjusi JAV vadovo formuluotė sukėlė pačių prieštaringiausių vertinimų.
O antradienį (01.28) vakare sakytoje metinėje kalboje prezidentas, šiuo metu ruošiantis amerikiečius galimam karui su Iraku, pateikė kur kas įvairiapusiškesnę analizę.
Jis teigė, kad "skirtingi pavojai reikalauja skirtingų strategijų", ir sutelkė visą ugnį į Bagdadą, Teheranui ir Pchenjanui skirdamas gerokai trumpesnius ir ne tokius aštrius komentarus.
Anot G. W. Busho kalbos, apibūdinimas "blogas" priskirtinas tik vienai iš trijų minėtų šalių - Irakui.
"Jeigu tai ne blogis, tuomet blogis netenka reikšmės", - sakė G. W. Bushas, nurodydamas į kaltinimus, jog Irako prezidentas Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) naudojo cheminius ginklus prieš savo šalies žmones ir žiauriai juos kankino.
Iranui skirti G. W. Busho žodžiai sudarė kontrastą Irako vertinimui. Nors šios šalies vyriausybė vykdo represijas prieš savo tautą, siekia įgyti masinio naikinimo ginklus ir remia terorą, "mes taip pat matome Irano piliečius, rizikuojančius patirti bauginimus ir mirtį, tačiau pasisakančius už laisvę, žmogaus teises ir demokratiją", sakė JAV prezidentas.
"Iraniečiai, kaip ir visi žmonės, turi teisę rinkti savo vyriausybę bei lemti savo likimą ir Jungtinės Valstijos remia jų pačių siekį gyventi laisvai", - pridūrė G. W. Bushas.
Kalbėdamas apie stalinistinį Šiaurės Korėjos režimą, G. W. Bushas teigė, jog Pchenjanas engia savo "įbaugintą ir badaujančią" tautą bei naudojasi savo branduolinių ginklų programa, kad "kurstytų baimę ir reikalautų nuolaidų".
Pabrėždamas, jog Amerika "nesileis šantažuojama", G. W. Bushas tuo pačiu metu pareiškė norą bendradarbiauti su kitomis šalimis, kad būtų galima taikiai sureguliuoti Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų sukeltą krizę.
Tačiau jokiu būdu negalima teigti, kad Amerikos šešėlis jau nebekrinta ant Teherano ir Pchenjano.
Konkrečiai neįvardydamas, G. W. Bushas pareiškė, kad "siekiantys įgyti arba turintys branduolinius, cheminius ir biologinius ginklus nusikalstami režimai kelia rimčiausią pavojų Amerikai bei pasauliui", ir pažadėjo ryžtingai gintis nuo šios grėsmės.
Skirtingai vertindama šias tris šalis, JAV administracija ne tik remiasi analitiniu pagrindu, bet ir paprasčiausiai siekia sutramdyti tebeverdantį ginčą su Šiaurės Korėja dėl jos branduolinių ginklų programų ir neaštrinti santykių su Iranu, nors jo siekis įgyti masinio naikinimo ginklus taip pat kelia rimtą susirūpinimą.
Šiuo metu JAV atstovai yra pasirengę sutelkti dėmesį į Iraką, kol jo klausimas bus išspręstas - galbūt ir jėga, kaip G. W. Bushas antradienį netiesiogiai įspėjo.
Kai kurie atstovai nurodo, kad po Irako Jungtinės Valstijos gali kur kas labiau sugriežtinti savo Šiaurės Korėjos bei Irano politiką.
Prieš metus, kai pirmojoje G. W. Busho metinėje kalboje pasakytas apibūdinimas "blogio ašis" sumirgėjo viso pasaulio spaudos antraštėse, daugelis ekspertų kaltino JAV prezidentą nesuprantant unikalių kiekvienos šių šalių keliamos problemos aspektų.
Kai kurie ekspertai mano, kad netrukus po 2001 metų sausio 11 dieną įvykdytų teroro išpuolių suformuluotas "blogio ašies" apibūdinimas atnešė daugiau žalos negu naudos, ypač santykių su Iranu ir Šiaurės Korėja atžvilgiu.
Tačiau Amerikos verslo instituto specialistas Michaelas Ledeenas (Maiklas Ledinas) rašė, jog "blogio ašies" formuluotė tapo istoriniu kovos šūkiu, kuris galbūt suteikė vilties vietos kovotojams prieš tironiją nuo Bagdado iki Pchenjano.
"Reuters"-BNS