JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) ketvirtadienį sakė, kad pagrindinis vaidmuo po karo atstatant Iraką turi tekti Jungtinėms Valstijoms ir Didžiajai Britanijai, kurių pajėgos šiuo metu dalyvauja kariniuose veiksmuose prieš Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimą.
Pasibaigus karinei operacijai Irake šios šalies atstatymas vyks "fazėmis", sakė C.Powellas per spaudos konferenciją Briuselyje po susitikimo su Europos Sąjungos ir NATO užsienio reikalų ministrais ir pabrėžė, kad pirmuosiuose etapuose už "padėties stabilizavimą turėtų būti atsakinga koalicijos karinė vadovybė".
Valstybės sekretorius sakė, kad Jungtinėms Tautoms turėtų tekti "partnerės" vaidmuo Irako atstatyme, tačiau koks tai galėtų būti vaidmuo, dar neaišku.
C.Powellas išreiškė viltį, kad JT generalinis sekretorius Kofi Annanas (Kofis Ananas) paskirs koordinatorių, dirbsiantį laikinojoje administracijoje, kuri bus suformuota, kai po karinio konflikto Irake bus atkurta tvarka.
Valstybės departamento pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės, agentūrai AFP sakė, kad per C.Powello susitikimą su NATO ir ES užsienio reikalų ministrais visos šalys akcentavo "dialogo svarbą". "Susitikimo atmosfera buvo labai gera", - sakė pareigūnas.
Paprašytas pakomentuoti, apie kokį galimą JT vaidmenį atstatant Iraką kalbama, jis sakė: "Kol kas dar anksti jį apibrėžti, ir to negalima padaryti be tolesnių diskusijų su JT".
Pagal dabartinį Vašingtono planą dėl Irako ateities, JAV administratorius, atsargos generolas leitenantas Jay Garneris (Džėjus Garneris), Iraką kartu su amerikiečių ir britų pajėgomis valdytų, kol Jungtinės Valstijos įkurtų ribotų galių "laikinąją Irako valdžią".
Laikinosios vyriausybės galios pamažu didėtų, kol valdžią perimtų nepriklausoma Irako vyriausybė. Kol kas JAV pareigūnai labai nenoriai kalba apie tai, kiek tai galėtų užtrukti. Vienas aukšto rango Valstybės departamento pareigūnas sakė, jog karinė okupacija galėtų trukti maždaug dvejus metus.
Valstybės sekretorius per spaudos konferenciją taip pat sakė vis dar neabejojantis, kad koalicijos pajėgoms Irake pavyks rasti masinio naikinimo ginklų. Pasak jo, per kovos veiksmus Irake rasta "labai daug apsauginių drabužių, priklausiusių irakiečiams, ir tai duoda pagrindo spėti, kad jie rengėsi kariauti sąlygomis, kai bus panaudotas cheminis ginklas".
"Irakiečiai žinojo, kad mes neturime cheminės ginkluotės, kurią galėtumėte panaudoti šiame konflikte, todėl tai rodo, jog jie žinojo apie galimybę kautis sąlygomis, kai jie patys panaudos cheminį ginklą", - sakė C.Powellas ir pridūrė, kad JAV "ir toliau ieškos" masinio naikinimo ginklų Irake.
"Reuters"-AFP-BNS