Amerikos mokslininkai teigia nustatę sąsajas tarp Jungtinių Valstijų ekonominės gerovės ir subtilių permainų "Playboy" gražuolių kūno linijose.
Pasak tyrimo autorių, išanalizavus, kaip nuo 1960 iki 2000 metų keitėsi skyrelio "Playmate of The Year" nugalėtojų veidai ir figūros, galima daryti prielaidą, kad sunkiais ekonominiais laikais vyrams labiau patinka tvirtai atrodančios, o akcijų kursui vėl pradėjus kilti - švelnesnės ir trapesnės moterys.
"Žodžiu, mes norime, kad kažkas linksmintųsi, kai laikai geri, ir norime, kad mumis kažkas rūpintųsi, kai klojasi nekaip", - sako psichologas Terry F. Pettijohnas (Teris F. Petidžonas), dirbantis Pensilvanijos valstijos Mersihersto koledže.
Tyrimas, kurį psichologas atliko drauge su absolventu Brianu Jungebergu (Brajenu Jungebergu), birželio pradžioje buvo pristatytas Atlantoje vykusiame kasmetiniame Amerikos psichologų asociacijos suvažiavime.
Ankstesnės studijos teigė, kad grožio ir seksualinio patrauklumo idealai keičiasi priklausomai nuo kultūrų ir laikmečio. Daugybės tyrimų autoriai pastebėjo, kad pastaraisiais dešimtmečiais "Playmate" arba "Mis Amerika" rinkimuose dalyvaujančios merginos yra kiek lieknesnės negu anksčiau.
Tačiau, kaip teigia T. F. Pettijohnas, jo duomenys pirmą kartą parodė, "kaip socialinės ir ekonominės sąlygos gali veikti šiuos pokyčius".
T. F. Pettijohnas ir B. Jungebergas, ištyrę, kaip nuo 1960 iki 2000 metų keitėsi JAV nedarbingumo, santuokų, žmogžudysčių ir kitų gyvenimo sričių statistika, savo studijoje kiekvieniems metams taikė vadinamąjį sunkmečio matą.
Paskui abu tyrėjai paėmė pastarųjų 40 metų "Playboy" skyrelio "Playmate" nugalėtojų geros kokybės nuotraukas, kuriose jos buvo nufotografuotos iš priekio, ir kuo tiksliausiai išmatavo pagrindines modelių veido bruožus bei kūną.
Lygindami skirtingų metų nugalėtojas, mokslininkai nustatė, kad sunkmečiu "Playmates" tapdavo truputėlį vyresnės, apkūnesnės ir aukštesnės moterys, kurių klubai buvo platoki, o liemuo - ne itin lieknas. Be to, dažniausiai nugalėtojų akys būdavo mažesnės - šis bruožas tapatinamas su "tvirtesniais" veido bruožais.
Pavyzdžiu būtų galima paimti visų laikų apimliausią "Playboy" žvaigždę Anna Nicole Smith (En Nikol Smit), kuri žurnalo puslapius puošė 1993-aisiais. Išnagrinėjęs ekonomikos ir socialinio gyvenimo faktorius, T. F. Pettijohnas šiuos metus pavadino vienais "blogiausių".
Kita vertus, lengvesniais laikais vidutiniam "Playboy" skaitytojui labiau patikdavo švelnesni, mergaitiški tipažai. "Gerais laikais" "Playmates" paprastai tapdavo jaunesnės, žemesnio ūgio ir liesesnės moterys plonesniais liemenimis ir didesnėmis akimis.
Septintojo dešimtmečio pradžioje, kai JAV ekonomika klestėjo, pasak T. F. Pettijohno, "Playmate" skyrelyje triumfavo visų laikų jauniausias modelis - aštuoniolikmetė Donna Michelle (Dona Mišel, 1964 metai) ir mažiausiai - 46 kg - svėręs modelis June Cochran (Džun Kochran, 1963 metai).
"Reuters"-BNS