Šiuose Seimo rinkimuose pagal politinės reklamos televizijoje apimtis akivaizdžiai pirmavo Darbo partija. Politinės reklamos televizijoje kiekiu rinkimus laimėjusi Darbo partija konservatorius lenkė beveik 250 kartų.
Per mėnesį iki Seimo rinkimų didžiausi Lietuvoje televizijos kanalai politinės reklamos transliacijai iš viso skyrė apie 20,6 valandos.
Ekspertų teigimu, daugiausiai rinkėjų balsų per spalio 10 dieną vykusius Seimo rinkimus gavusi Darbo partija ir jos lyderis Viktoras Uspaskichas savo reklamai pasinaudojo plataus vartojimo produkto pristatymo strategija.
Pagal "TNS Gallup" vykdytą TV metrų tyrimą, apimantį laikotarpį nuo rugsėjo 10-osios iki paskutinės agitacijai skirtos spalio 8 dienos, Darbo partija pateikė 8,2 valandos vaizdo reklamos.
Tuo tarpu Tėvynės sąjunga save televizijoje reklamavo vos 5 minutes.
"Būdama visiškai nauja, Darbo partija savo reklamą modeliavo pagal plataus vartojimo produkto įvedimo į rinką strategiją", - BNS sakė reklamos sklaidos agentūros "Mediacom" projektų vadovė Romualda Stragienė.
Pasak jos, buvo sukurtas aiškus prekės ženklas, iš pradžių rinkėjams buvo pateiktos intriguojančios reklaminės užuominos, pagal kurias vėliau buvo atpažįstama pati partija.
"Tolesnė reklama buvo skirta išryškinti teigiamas partijos savybes, pozicionavo ją kaip prekę, kuri reikalinga kiekvienam", - sakė R.Stragienė.
Daugiausiai rinkėjų balsų per Seimo rinkimus iškovojusiai Darbo partijai, anot ryšių su visuomene agentūros "GCI Lietuva" vyresniosios projektų vadovės Aušros Kukelkaitės, buvo žinomi stipriausi bei silpniausi komunikacijos taškai ir kiekvienas jų buvo išnaudojamas kaip privalumas.
"Pavyzdžiui, oponentams prakalbus apie tai, kad Darbo partija - vieno asmens partija, televizijoje iš karto pasirodė reklama, kurioje pabrėžiamas profesionalus komandinis darbas", - sakė ji.
Tik kelias minutes reklamai per televiziją skyrusi Tėvynės sąjunga transliavo 3 reportažus.
"Tėvynės sąjunga buvo būtent ta partija, kuri siūlė uždrausti politinę reklamą televizijoje. Galima numanyti, kad iš anksto paruoštoje jų rinkiminės komunikacijos strategijoje televizijos reklama buvo eliminuota tam atvejui, jei siūlomas įstatymas būtų priimtas", - BNS sakė A.Kukelkaitė.
Jos teigimu, Tėvynės sąjungos vienas iš privalumų buvo aiškios savo pozicijos demonstravimas.
"Tai vienintelė partija, konkrečiai nurodžiusi, kad niekada nesijungs su Darbo partija. Tokia pozicija sukėlė žiniasklaidos susidomėjimą, ir Tėvynes sąjungos atstovai buvo dažnai kviečiami į televizijos debatų laidas kaip pagrindiniai Darbo partijos priešininkai", - sakė A.Kukelkaitė.
Antrąją vietą Seimo rinkimuose užėmusios A.Brazausko ir A.Paulausko koalicijos "Už darbą Lietuvai" vaizdo reklama per mėnesį iki rinkimų buvo transliuota 6,3 valandos, per jas parodyta 17 skirtingų rinkiminės agitacijos klipų ir reportažų.
Tiek pat klipų pasiūliusi Liberalų ir centro sąjunga pagal transliuotos reklamos apimtis liko trečioje vietoje - 4,52 valandos reklamos.
Nušalintojo prezidento Rolando Pakso vardo koalicija reklamai televizijos kanaluose skyrė 48 minutes, truputį mažiau - 39 minutes - Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga.
"Kazimiera Prunskienė, tikriausiai patikėjusi, kad sėkmę prezidento rinkimuose lėmė jos asmeninės savybės, o ne nušalintojo prezidento R. Pakso parama, rinkimų kampaniją grindė daugiausia savo asmeniu, nepakankamai išnaudojo kitų partijos bendražygių populiarumą. Tokia strategija, kaip matome, nepasiteisino", - sakė A.Kukelkaitė.
"TNS Gallup" TV metrų tyrimas apėmė Lietuvos televiziją (LTV), LNK, TV3, Baltijos TV, TV1, LTV2, "Tango TV", buvusią Vilniaus televiziją ir Pirmąjį Baltijos kanalą.
BNS