Užsitęsęs pasirengimas kitąmet startuojančiai pensijų sistemos reformai veikiausiai nukels pensijų kaupimo sutarčių pasirašymą iš spalio 1-osios į gruodžio 1 dieną."Mes suprantame, kad spalio 1-osios data - nereali ir todėl arba mes, arba Seimas siūlysime keisti į gruodžio 1 dieną", - sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pensijų sistemos reformos skyriaus vedėjas Vitalijus Novikovas.
Pensijų sistemos reformos įstatymas numato, kad asmenys, nesudarę pensijų kaupimo sutarties su pensijų kaupimo bendrovėmis, turės teisę sudaryti ją iki 2003 m. spalio 1 dienos.
Pasak V. Novikovo, ministerija jau yra parengusi ir su kitomis institucijomis baigia derinti Pensijų kaupimo įstatymą, naujos redakcijos Pensijų fondo įstatymą ir kitus teisės aktus, tačiau, kadangi įstatymai apima labai daug santykių, išlendantys dabartinės sistemos trūkumai stabdo teisės aktų parengimą.
"Iškyla problemos dėl mokesčių aplinkos taikymo, todėl siūlome, kad Gyventojų pajamų mokesčių įstatyme numatyto grąžinimo nebūtų, tačiau išmokos nebūtų apmokestintos. Kadangi įmokos "Sodrai" yra sudarytos iš apdraustojo ir darbdavio įmokų, šiuo atveju techniškai jų atskirti neįmanoma, todėl neįmanoma ir pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčių lengvata. Tačiau bus siūloma išmokų iš pensijų fondo visiškai neapmokestinti", - teigia Pensijų sistemos reformos skyriaus vedėjas.
Gyventojų pajamų mokesčių įstatymas leidžia apmokestinamąsias pajamas sumažinti gyvybės draudimo įmokų ir įmokų į pensijų fondus dydžiu. Minėtomis išlaidomis kitąmet bus galima sumažinti iki 25 proc. gyventojo apmokestinamųjų pajamų sumos.
Pasak V. Novikovo, šią savaitę pensijų reformai būtini teisės aktų projektai bus pateikti Vyriausybei, prašant paketą svarstyti skubos tvarka.
Prognozuojama, jog rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais prasidės informacinė kampanija, kurios strategija taip pat baigiama rengti.
"Mano galva, rugpjūtį ir ypač rugsėjį, kai žmonės pradės grįžti po atostogų, per radiją ir televiziją prasidės aktyvi informacinė kampanija", - pabrėžia ministerijos pareigūnas.
Kaip galima spręsti iš anketinės apklausos rezultatų, daugumos Lietuvos gyventojų pasirengimas dalyvauti pensijų reformoje yra akivaizdžiai nepakankamas. Praėjusiais metais paskelbtas tyrimas parodė, kad net apie 22 proc. apklausos dalyvių nebuvo nieko girdėję apie numatomą pensijų reformą, o daugiau nei pusė apklaustųjų (apie 60 proc.) nurodė, jog girdėjo apie žadamus pensijų sistemos pokyčius, bet esmės nežino. Tik mažiau nei penktadalis (18,5 proc.) tiriamųjų nurodė, kad žino pagrindinius naujos pensijų reformos momentus.
ELTA