Šią savaitę apžvelgsime naują A. Mamontovo albumą “Beribiam danguje”, britų grupės “Blur” “Think Tank”, mažiau girdėtos Berenice “Imperfect Girl” ir “Moloko” “Statues”. Tai albumai, kuriuos verta paklausyti.
Andrius Mamontovas - “Beribiam danguje”(pop/rock), 2003.05.05Įvertinimas: 5/10
Lyg geras vynas, iki pat vieno banko veiklos Lietuvoje pradžios brandintas, bent tris kartus pavadinimą keitęs albumas praeitą savaitę pagaliau pasiekė muzikos parduotuvių lentynas.
Reklaminį albumo turą šūkiu “Popsas užkniso juodai” jau per “Radiocentro” apdovanojimus pradėjęs Andrius Mamontovas pagaliau atskleidžia už šių žodžių slypėjusias mintis.
“Beribiam danguje” skambesiu primena Cloudmakerio (Andriaus angliško projekto) ir “Visi langai žiūri į dangų” garsų sintezę: daugybė programavimo ir lėtų dainų fone neįkyriai skambanti akustinė gitara. Deja, minėti komponentai sukuria taip Andriaus nekenčiamo “popso”, pigumo jausmą, kuris tvyro visame albume. Pradedant tikrai abejotinos vertės tekstais: “Aaaa... mano meilė laisva / Aaaa.. aš atidaviau ją / Oooo.. mūsų laukia dangus / Hehehehe... vandenynas platus”, ir baigiant niekuo nepagrįstais reklaminiais teiginiais, kad “albume yra 10 potencialių radijo singlų iš dešimties”. Taigi atrandi pakankamai pagrindo abejoti, ar tai vienas tų albumų, kuriuos reikėtų įsigyti.
Kita vertus, tai pakankamai lengvas, iš šiuolaikinio lietuviškos muzikos srauto neišsiskiriantis darbas. Paprastos melodijos, paprasti žodžiai - ko daugiau reikia eiliniam lietuviui, jeigu ne paprasčiausio “popso”? Po tokio albumo įrašų nenuostabu, kad Andrių “popsas užkniso juodai”.
http://www.andriusmamontovas.comhttp://cloudmakermusic.com (anglų kalba)http://am.area.lt/
“Blur” - “Think Tank”(alternative pop/rock), 2003.05.06Įvertinimas: 9/10
Prie klasikinio “Blur” skambesio pripratusiems fanams naujasis albumas gali sukelti šoką, tačiau sugebantiems ausis atverti plačiau “Think Tank” taps gegužės mėnesio skanėstu.
Reikia pripažinti, kad albumą klausiau su išankstine nuostata. Albumas, kurį įrašant grupę paliko vienas pagrindinių jos narių gitaristas Grehamas Koksonas? Tas, kurį prodiusavo Williamas Orbitas ir Normanas Coocas (“Fat boy slim”)? O dar prisimenant paauglių mėgstamiausią projektą “Gorillaz” ir pro daugumos ausis praslydusį nuostabų albumą “Mali music” (abiejuose dalyvavo “Blur” vokalistas Damonas Albarnas), galima buvo tikėtis visiškos muzikinės mišrainės. Įvairovę tenka pripažinti, kaip ir likusių grupės narių gerą skonį bei meistriškumą derinant, atrodo, nesuderinamus dalykus.
Labiausiai šios roko grupės darbe stebina gitaros ignoravimas. Grupė nutarė neieškoti kito gitaristo albumo įrašams baigti, bet išryškinti tai, ką galima, - bosinės gitaros partijas ir mušamuosius. Mušamieji, kaip ir visas albumas, tiesiog alsuoja nuotaikomis, kurių Albarnas pasisėmė per “Mali music” įrašus.
Net nuostabu, kaip gali viename darbe derėti gera roko dozė (“We've got a file on you”), KLF verti techno-, pop- ir rokmuzikos eksperimentai (“Moroccan peoples revolutionary bowls club”) bei kosminės odisėjos garso takeliai (“Sweet Song”), tačiau dera. Metų pabaigoje popmuzikos kritikų sąrašuose “Think Tank” neabejotinai suras vietą pirmajame dešimtuke.
http://www.blur.co.uk/http://www.blurtalk.com/http://www.caramel.org.uk/
Berenice - “Imperfect Girl”(pop/rock) 2003.03.25Įvertinimas: 7/10Giminingas skambesys: “Dido”, “Heather Nova”
“Netobulos merginos tobulas albumas”, galėtų pasakyti didžiausias šios 18 metų prancūzaitės gerbėjas ir, nors būtų neteisus, pykti dėl šių žodžių nevertėtų. Ne iš JAV ir netgi ne gražuolė, tačiau kuriamos muzikos kokybe nė kiek nenusileidžianti savo jaunosioms “kolegėms” Nelly Furtado ar Avril Lavigne. Pirmiausia mano dėmesį atkreipė nedidelio biudžeto, tačiau originalūs vaizdo klipai pristatomosioms dainoms “I’d rather sleep alone”, kurio pabaigoje vonioje ištirpęs vaikinas nukanalizuojamas, ir “I’m proud” apie didelės galvos šeimininkę, kuri didžiuojasi tuo, kokia yra.
Kaip teigia Berenice, didžiausią muzikinę įtaką jai padarė Madonna, Tracy Chapman ir “Massive Attack”, o visa tai galima rasti “Imperfect girl”: patrauklus poprokas, nuoširdūs tekstai ar originalios kompozicijos, skambančios lyg šokių muzikos perdirbiniai. Mažiau talentingai, bet patraukliai Alizee prireikė beveik dvejų metų, kol pasiekė visos Europos ausis, bus įdomu, kiek prireiks kol kas tik Anglijos “Universal” “stumiamai” Berenice. Debiutantės darbas tikrai nusipelno būti išgirstas.
http://www.berenicemusic.com
“Moloko” - “Statues”(elektronica) 2003.02.18Įvertinimas 8/10Giminingas skambesys: “Everything but the girl”, “Morcheeba”
Grupė “Moloko” pakankamai gerai žinoma besidomintiems modernia šokių muzika, tačiau eiliniam klausytojui girdėta nebent iš dainos “Sing ir back”. “Statues”, bene penktasis dueto iš Britanijos darbas, tačiau tik pirmas patekęs į mano rankas, kad nuodugniai perklausyčiau, tad lygindamas nepažadu būti objektyvus.
Grupės nariai neneigia akivaizdžių albumo nuorodų į 8-ojo dešimtmečio skambesį. Pirmoji iš tiesų vykusi pristatomoji daina “Familiar Feelings” tiek garsiniu, tiek ir vaizdiniu formatu tiesiog kvepia vinilu ir disko stiliumi. Kitose dainose tai ne taip ryšku, tačiau nuoroda į senesnius laikus juntama.
Lengvas polinkis į džiazo ritmus, akustinės gitaros naudojimas, beveik baladėmis pavadintinos dainos nutolina grupę nuo albuminės šokių grupės ir priartina prie “Everything but the girl” “Amplified heart” skambesio, nors taip teigti galbūt ir pernelyg drąsu.
Trumpai tariant, “Moloko” “Statues” palieka profesionalaus, nepriekaištingo, alternatyvaus požiūrio į šokių muziką įspūdį. Vienas albumų, kuriuos negėda rekomenduoti perklausai.
http://www.moloko.co.uk/
Kitą savaitę:“Depeche Mode” nario Martino L. Goro solinis albumas “Counterfeit2”, Madonnos “American Life”, taip pat kritikų visame pasaulyje giriamas rokerių “White Stripes” “Elephant” ir elektronikos genijaus Manitoba “Up in Flames”.
Klausimai? Komentarai? Pasiūlymai? - [email protected]