Kalėdos iš tiesų didelė šventė: visi dar ilgai po to kalba, kiek ir kur valgė, ir kaip vėl, kaip ir kasmet, bedieviškai persivalgė. Tačiau Kalėdos turi dar vieną išskirtinę ypatybę, nebūdingą jokiai kitai kalendorinei šventei - jos daug kur “atšvenčiamos” iš anksto.
Gruodžio 12 d. Karališkojo dailės koledžo valgykla pasipuošia šventinėmis girliandomis, virėjai ir kasininkės pasipuošia Kalėdų Senelio kepuraitėmis ir elnio ragais (ragai kažkodėl uždėti ant kepuraičių). Pietums - tradicinis kalėdinis patiekalas - kalakutas. Aišku, ne tiesiai iš orkaitės, o jau seniai fabrike suformuotas į plonus griežinėlius.
Ragais pasidabinęs juodaodis virėjas deda porcijas į lėkštes. Prie poros kalakuto griežinėlių būtinai prideda kelias mažutes dešreles, apsuktas plonyčiu šoninukės brizgeliu. Ir dar būtinai įkrauna vadinamojo kamšalo, tai yra to, kuo kalakutas neva buvo iškimštas, kai skrudinosi orkaitėje. Aišku, čia patiekiamas kamšalas tikrai nėra matęs kalakuto iš vidaus, tačiau pietų porcijoje vis tiek privalomas. Prie kasos dar galima patiems įsidėti tradiciškai priklausančios spanguolių uogienės.
Gruodžio 13 d. ir vėl pietums kalėdinis kalakutas. Su visais priedais. Aišku, galima pasirinkti ir keletą kitų patiekalų, bet kalakutas patiekiamas su dideliu reikšmingumu. Nes esą jau šventės.
Gruodžio 14 d. kalakuto pietums nebėra. Nebėra ir girliandų valgyklos palubėje. Virėjai ir kasininkės nebedėvi ragų ir raudonų kepuraičių. Suprask, savo atidirbo. O mums Kalėdos, vadinasi, jau pasibaigė? O gal vis dėlto supainiojo datas?
Prie keptos lašišos su bulvių koše įvyksta toks pokalbis:
Ebru Erulku, 33 m., turkė iš Vokietijos: “Kiek tau metų?”
Paulina Pukytė, 37 m., lietuvė iš Anglijos: “Trisdešimt septyneri”.
Ebru Erulku, 33 m., turkė iš Vokietijos: “Viešpatie, tau jau beveik keturiasdešimt!”
Paulina Pukytė, 37 m., lietuvė iš Anglijos: “Ne, man dar ne keturiasdešimt, man tik trisdešimt septyneri”.
Ebru Erulku, 33 m., turkė iš Vokietijos: “Beveik tas pat. Savo amžių reikia priimti iškelta galva, nėra ko gėdytis”.
Paulina Pukytė, 37 m., lietuvė iš Anglijos: “M-hm...”