Petras Kurmelis
Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, rytoj bus švenčiama Valentino diena. Nors naujoji šventė dar prieš keletą metų prie šaltosios Baltijos buvo beveik nežinoma, dabar savo populiarumu ji lenkia daugelį kitų švenčių. Prekybininkai, televizininkai ir visokie kitokie paslaugų tiekėjai pasistengė, kad apie šią meilės šventę būtų kalbama vos ne nuo Naujųjų metų. Apie tai tiek daug kalbama, kad net ir rimti suaugę žmonės jau ieško dovanų ir vaidina švenčiantys, nes nenori pasirodyti baltomis varnomis ar kokiais nors senamadiškais seniais.
Katalikiškuose kalendoriuose vasario 14-oji įrašyta kaip šventojo kankinio Valentino diena. Ir nė vienoje šalyje bažnyčia tos dienos nesieja su įsimylėjeliais, o meldžiasi už kankinius, nukentėjusius dėl tikėjimo. Vyskupą Valentiną mirties bausme nubaudė Romos imperatorius Klaudijus 11-aisiais metais. Už tai, kad šis išklausydavo mylinčiųjų žmonių išpažintis ir paslapčia juos sutuokdavo. Imperatorius siekė suburti kuo didesnę kariuomenę ir tuoktis buvo uždraudęs, nes šeimos vyras esą negalėjęs būti geras karys.
Daug neaiškumų dėl šv. Valentino palaikų. Škotai sako, kad Valentino palaikai esantys Madride, Šv. Antano bažnyčioje. Pasak italų, Valentino palaikai esą Romoje, o lenkai sako, kad jie Lenkijoje.
Ir dabar, švenčiant Valentino dieną, ispanai pirmiausia skuba į bažnyčią ir tik pasimeldę prie palaikų, prisipažįsta mylintys ir dovanoja vienas kitam kokią smulkią dovanėlę - gėlių, saldainių dėžutę, kvepalų.
Nerūpestingi italai tą dieną savo meilės objektui irgi dovanoja saldumynus. Ši diena net vadinama Saldžiąja.
Galantiški prancūzai savo mylimosioms į saldainių dėžutes įdeda kokį nors brangų papuošalą.
Japonijoje ši diena priklauso ne tik įsimylėjėliams. Atvirukais keičiasi ir draugės, geri pažįstami, o vakare visi skuba į kavines ir restoranus valgyti ledų ar plaktos grietinėlės.
Suomijoje tai Meilės diena. Širdies pavidalo dovanėlės čia įteikiamos ir mylimoms mamoms.
Amerikiečiai paprastai dovanoja gėles ir saldainių dėžutes. Statistikai suskaičiavo, kad tik 5 procentai amerikiečių vyrų tą dieną nieko nedovanoja.
Tad nejaugi užimtiems žmonėms reikalingas visas tas šventinis sujudimas, nieko bendro neturintis su tokiu rimtu jausmu - meile? Pasirodo, kad reikalingos, ir kaip tik vardan meilės. Niekada meilei negrėsė tiek pavojų, kiek dabar. Greitas gyvenimo ritmas, krizės slopina emocijas, tad jas būtina palaikyti - kad ir dirbtinai. Todėl nereikėtų taip labai pykti ant prekybininkų ir kritikuoti juos už tokią šventę. Dovanėlės, gražūs žodžiai suteikia džiaugsmą, o tai ir yra svarbiausia.