• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keliasdešimties pasaulio šalių vadovai šį savaitgalį suvažiuos į neįprastą viršūnių susitikimą, pagerbdami Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną jo gimtajame mieste likus vos metams iki rinkimų.

REKLAMA
REKLAMA

Miesto, kurį Petras I pastatė pelkėse, 300 metų sukakties minėjime dalyvaus beveik 40 vadovų iš viso pasaulio - nuo Kinijos ir Japonijos iki Europos ir Jungtinių Valstijų.

REKLAMA

Pareigūnai nėrėsi iš kailio, kad V. Putino parado neužtemdytų nė debesėlis ir Sankt Peterburgas suspindėtų visa savo didybe. Virš miesto ratus suks keliolika lėktuvų, kurie purkš specialiu chemikalus, ištirpdysiančius visus debesis.

Vietos gyventojams rekomenduojama išvykti iš miesto. Dauguma kelių ir net oro uostas bus uždaryti, kad garbingiausi miesto svečiai galėtų netrukdomi judėti po Peterburgą ir gėrėtis jo europiniu pavyzdžiu pastatytais kanalais bei rūmais.

REKLAMA
REKLAMA

"Putinas nori parodyti, kad Rusija yra Europos dalis, o Sankt Peterburgas yra europietiška sostinė, - teigė politikos apžvalgininkas Sergejus Markovas. - Jis nori padaryti galą šiai švelniai izoliacijai, su kuria susiduria Rusija".

Tačiau Sankt Peterburgo spindesį temdo ir tamsios dėmelės (daugelį restauravimo darbų nepavyko suspėti atlikti laiku), o V.Putino santykiai su daugeliu iš svečių yra labiau komplikuoti negu leistų numanyti iškilminga lyderių sueiga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oficialūs susitikimai prasidės penktadienį, kai V. Putinas priims Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) lyderius. Šią dvylikos šalių sąjungą Maskva įkūrė, siekdama po Sovietų Sąjungos žlugimo išlaikyti įtaką regione, kurį vadina "artimuoju užsieniu".

REKLAMA

NVS vis dar rengia reguliarius susitikimus, tačiau retas apžvalgininkas gali įvardyti konkrečius ekonominius ar diplomatinius jų pasiekimus. Pats V. Putinas, užuot užsiėmęs NVS problemomis, siekia kurti mažesnius aljansus su Sovietų Sąjungai anksčiau priklausiusiomis šalimis.

Šeštadienis gali tapti labiausiai įtempta diena, kaip prasidės oficialus Rusijos ir Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimas, kuriame gali iškilti keletas aštrių nesutarimų.

REKLAMA

"Europa sugadins Putino vakarėlį", - prognozuoja populiari interneto naujienų svetainė www.gazeta.ru.

Pasak diplomatų, Rusija griežtai pasipriešino, kad po derybų paprastai skelbiamame baigiamajame pareiškime būtų užsiminta apie trejus su puse metų trunkantį karą Čečėnijoje.

Tuo tarpu kai kurios ES šalys turi didelių abejonių dėl Rusijos siūlomos steigti darbo grupės bevizių kelionių į Europą klausimu. Rusijai ši problema tampa vis aktualesnė artėjant ES plėtrai į Vidurio ir Rytų Europos šalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurios Europos šalys būgštauja, kad panaikinus vizų režimą, jas užplūs pigi darbo jėga, tuo tarpu Rusija vis garsiau reiškia susierzinimą, kad NATO ir ES artėja prie jos sienų.

Įnirtingi ginčai dėl baigiamojo dokumento gali užtrukti iki pat viršūnių susitikimo.Sekmadienį V. Putinas galės pamiršti apie Europą, nes jo lauks susitikimas su Jungtinių Valstijų prezidentu George'u W. Bushu (Džordžu V. Bušu) - pirmasis nuo to laiko, kai tarp šalių kilo diplomatinė nesantaika dėl karo Irake.

REKLAMA

Manoma, kad susitikimas netruks ilgiau nei kelias valandas. JAV diplomatai tvirtina, kad svarbiausias jo tikslas yra pamėginti pataisyti pašlijusius santykius po kelis mėnesius trukusių nesutarimų.

"Svarbiausia derybų mintis yra sugrąžinti santykius į vėžes", - sakė vienas JAV diplomatas. Tačiau, jo teigimu, bus keliami ir tokie jautrūs klausimai, kaip Rusijos tolesnis bendradarbiavimas su Iranu branduolinėje srityje ar diplomatinė parama Sirijai.

REKLAMA

"Mes atsižvelgiame į tą faktą, jog Rusijoje tai yra rinkimų metai", ir kad nacionalistinė Kremliaus retorika yra skiriama vidaus rinkai, sakė JAV pareigūnas.

Manoma, kad dėl įtemptos darbotvarkės ir daugybės didelių renginių dvišalių susitikimų nebus labai daug.

Tačiau Japonijos ministro pirmininko patarėjas paskelbė, kad Junichiro Koizumi (Džiuničiras Koidzumis) galbūt pirmą kartą susitiks su Kinijos prezidentu Hu Jintao (Hu Dzintao), kai abu šeštadienį lankysis Peterburge.

Šis susitikimas galėtų atverti kelią numanomam Japonijos vadovo vizitui į Kiniją šį rugpjūtį, kai Tokijas ir Pekinas švęs dvišalės taikos ir daugystės sutarties 25 metų sukaktį.

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų