Sumenkus Rolando Pakso kandidatūrai, regis, žlunga ir anksčiau politikų svarstytas planas - kelti vieną bendrą kandidatą priešlaikiniuose prezidento rinkimuose. Daugelis partijų greičiausiai kels savo atskirus kandidatus prezidento rinkimuose, jei R. Paksas juose nedalyvaus. Tačiau net ir šiuo atveju didžiųjų partijų vadovai kaip tinkamiausią mini buvusio prezidento Valdo Adamkaus kandidatūrą.
Iki praėjusios savaitės įvykių, kuriuos daugelis pripažįsta tapus lemtingu lūžiu apkaltos R. Paksui procese, didžiosios partijos neslėpė ketinimų priešlaikiniuose prezidento rinkimuose kelti ir remti vieną bendrą kandidatą. Manyta, kad rimčiausiu bendru kandidatu, galinčiu nurungti R. Paksą, gali būti kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus. Jį, tikėtina, būtų rėmusios ir dešiniosios, ir kairiosios partijos.
Iki šiol būta išankstinių susitarimų, kad dėl bendro kandidato reikėtų galutinai sutarti dar iki galutinio balsavimo per apkaltą R. Paksui Seime.
Kai kurie socialdemokratų vadovai ir dabar pripažįsta, jog V. Adamkus - vienas rimčiausių kandidatų į prezidento postą.
Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojo informacijai ir propagandai Gedimino Kirkilo nuomone, jei "Rolandas Paksas nekandidatuos, tuomet vyks laisvi ir normalūs prezidento rinkimai, tai yra daugelis partijų iš tiesų greičiausiai kels atskirus savus kandidatus". Jei R. Paksas dalyvautų rinkimuose, tuomet bendro kandidato kėlimo idėja, G. Kirkilo nuomone, išliktų aktuali.
Nors paties G. Kirkilo įsitikinimu, abiem atvejais - ir R. Paksui kandidatuojant, ir ne - V. Adamkaus kandidatūra būtų patraukliausia ir priimtiniausia.
"V. Adamkaus laimėjimas prezidento rinkimuose reikštų švelnų renesansą, nes pirmiausia, ko reikia, tai greičiau pamiršti šį skandalą ir atstatyti prezidento institucijos autoritetą. V. Adamkus yra puikus kandidatas, prognozuojamas, galintis atkurti pasitikėjimą prezidentu ne tik tautos, bet ir NATO partnerių akyse, ypač Jungtinių Amerikos Valstijų", - vardijo V. Adamkaus pliusus G. Kirkilas.
Išrinkus V. Adamkų prezidentu, Lietuva, pasak G. Kirkilo, greičiau pasveiktų, juolab kad V. Adamkus ateitų vadovauti šaliai labiau patyręs.
"Palinkėčiau V. Adamkui tik stipresnės sveikatos", - sakė G. Kirkilas. Kita vertus, G. Kirkilas pridūrė, jog prezidento pozicija - tai nėra "disko metimas ar trumpų distancijų bėgimas, o intelektualus darbas". Taigi V. Adamkaus amžius (šių metų lapkritį V. Adamkui sueis 78 m.), socialdemokrato nuomone, nekelia jokios problemos.
G. Kirkilo manymu, V. Adamkaus iškėlimas sudrausmintų jaunų politikų ambicijas kelti savo kandidatūras, kas niekam jokios naudos neduotų.
Tačiau, neoficialiomis žiniomis, ir tarp pačių socialdemokratų gali atsirasti norinčiųjų kandidatuoti priešlaikiniuose prezidento rinkimuose. Kai kurie socialdemokratai pripažįsta, jog partijoje gali tekti svarstyti kelis kartus prezidento posto jau siekusio Vytenio Andriukaičio kandidatūrą. Pats V. Andriukaitis yra sakęs, kad bet kokie svarstymai apie prezidento rinkimus kol kas yra per ankstyvi.
Liberalų ir centro sąjungos vienas vadovų Gintaras Steponavičius taip pat pripažįsta, jog R. Pakso nedalyvavimas prezidento rinkimuose, "keistų daugelio partijų ankstesnę motyvaciją - ieškoti vieno bendro kandidato".
"Manau, kad partijos ieškotų naujų nepartinių figūrų, besivaržysiančių rinkimuose. Greičiausiai tuo pačiu metu vyksiantys Europarlamento rinkimai taip pat partijas skatintų kelti atskirus kandidatus prezidento rinkimuose, kuomet R. Pakso figūra jau yra sumenkusi", - svarstė G. Steponavičius.
Liberalų ir centro sąjungos vadovo Artūro Zuoko manymu, bet kuriuo atveju rinkimuose dalyvausiančios partijos neturėtų varžytis, galvodamos apie trumpalaikius partinius interesus.
A. Zuoko nuomone, kandidatūrų vieši svarstymai, Konstituciniam Teismui nepaskelbus savo išvados dėl kaltinimų R. Paksui, būtų nekorektiški.
Tačiau ir A. Zuokas pripažino, jog, R. Paksui nekandidatuojant rinkimuose, Liberalų ir centro sąjunga turėtų savą kandidatą ir vienas pagrindinių sąraše būtų V. Adamkus.
ELTA