• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugsėjį Palestina gali siekti visavertės narystės Jungtinėse Tautose.

Nepriklausomos Palestinos atsiradimas kažkiek panašus į lietuvių širdims brangius istorinius virsmus  - Vasario 16-ja ir Kovo 11-ja.

REKLAMA
REKLAMA

Pradžioje apie tuos panašumus, paskui – apie tikrą ar tariamą Izraelio ir JAV konfliktą dėl būsimos Palestinos valstybės sienų.

REKLAMA

Jei nėra sienų – karas

1918 m. Lietuva buvo vokiečių okupuota. Nepriklausomybės skelbimas buvo vienpusis aktas. Apie tai, kad jis buvo derintas su vokiečiais, svarstoma mažai. O tai, kad jis buvo priderintas prie netrukus sekusio vokiečių puolimo prieš bolševikinę Rusija – išvis ne tema.

REKLAMA
REKLAMA

Nepriklausomybė paskelbta, bet kokios turėjo būti valstybės sienos?

1918 m. kovo 25 d. po vokiečių sparnu nepriklausomybę paskelbė Baltarusijos Liaudies Respublikа (BNR). Vilnių gudai žemėlapiuose priskyrė sau.

Jei vokiečiai būtų likę arbitrais, būtų išsprendę ir sienų tarp savo protektoratų klausimą. Bet jie pralaimėjo. Kiti galimi arbitrai – rusai ir lenkai kariavo tarpusavyje. Jei  BNR būtų sutvirtėjusi, dėl Vilniaus gal būtų tekę kariauti su gudais. Nebent būtų sukurtas „smetoniškas Litbelas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Autonomija ir sargybos bokštai

Palestinos nepriklausomybės skelbimas 1988 m. turi daugiau panašumų su Kovo 11-ja. Lietuvoje 1990 m. pirmą kartą nuo 1926 m. buvo demokratiškai išrinktas parlamentas, kuris paskelbė nepriklausomybę, nors šalis buvo okupuota.

REKLAMA

Palestiniečiai turėjo valios skelbti nepriklausomybę, dabar turi tarptautinį palaikymą, kad JT gautų nors valstybės-stebėtojos statusą. Bet būsimos valstybės sienų klausimas kol kas atviras.  (LTSR sienos  1990 m. buvo nubraižytos, o 1918 m. to nebuvo.)

Dar vienas gretinimas – šįkart iš galimos ateities (tai vadinama alternatyvine istorija). Įsivaizduokime, kad Lietuvos Seimas nusprendžia, jog dalis Vilnijos ir jos lenkai turi eiti devoliucijos keliu. Bet Lietuva išlieka unitarine, o ne federaline valstybe (todėl ir devoliucija, o ne autonomija). Reikia išskirti ir atskirti daugumoje lenkų gyvenamą teritoriją. Lai jie ten išsirenka seimelį kaip škotai.

REKLAMA

Lenkų tankis dabartiniuose administraciniuose vienetuose.

Lenkų dominuojama teritorija nesutampa su administraciniu dalijimu. Vadinasi, einant devoliucijos keliu administracinį Lietuvos žemėlapį reikia perbraižyti.

 

Negi kokį lietuvišką vienkiemį paliksi lenkų teritorijoje? Gal į ten reikia nutiesti saugų kelią be susikirtimų su lenkų keliais, gal tą vienkiemį reikia aptverti betonine siena ir sargybos bokštą pastatyti? Gal ir Nowa Wilejka turi būti padalyta lenkų ir lietuvių getus?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo ir baigiu gretinti Medinat Israel (Izraelio valstybę) ir Medinat Lita (taip litvakai vadino LDK). Toliau rašau vien apie Palestiną.

Kas ką išdurs?

Izraelio premjeras aiškiai pasakė: 1967 m. sienos, kurias pasiūlė Barackas Obama, Izraeliui nepriimtinos.

JAV prezidentą palaikė ES vyriausioji įgaliotinė užsienio politikos ir saugumo klausimais baronienė Ashton.

REKLAMA

Prasidėjusiame žodžių kare vienoje barikadų pusėje neva Izraelis, kitoje – JAV, ES, Rusija, Kinija ir Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius Ban Ki-moonas.

Bent jau man tas konfliktas KOL KAS atrodo tiktai akių dūmimas, kadangi, paminėjęs 1967 m. sienas, B. Obama padarė išlyga apie „apsikeitimus žemėmis“. Tokiai diplomatijai apibūdinti rusai turi žodį разводка – išdūrimas.

REKLAMA

Ar tik nėra taip, kad neva nesutariančios pusės: Izraelis ir jo oponentai puikiai supranta, kad jokių „1967 m. sienų“ niekada nebus (kaip naujos Ignalinos AE – pridurkime nuo savęs).

Rugsėjį palestiniečiai gal būt įsitvirtins JT kaip nepriklausoma valstybė, kuri pretenduos į maždaug Niujorko miesto dydžio teritoriją, bet reali jų valdžia apims Nowa Wilejka dydžio plotą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PO TO ilgai ir nuobodžiai bus deramasi dėl sienų – t. y. dėl apsikeitimų žemėmis.

O per tą laiką – iki rugsėjo ar vėliau – Artimuosiuose Rytuose prasidės karas ar kitokia velniava.

Įdomu, ką apie Palestinos nepriklausomybę leptelės Dalia Grybauskaitė?

Mainome vynuogynus į dykumą

Toliau pateikiu kelis žemėlapius su savais komentarais.

1967 m. sienų žemėlapis (viršuje) tiktai klaidina, nes tikrovė daug margesnė.

Žydų valdomos žemės 1947 m. (Daugumoje kolūkiai – kibutzai.)

 

Izraelio plėtra nuo nepriklausomybės iki šių dienų.

 

Vakarų krantas – sulig Niujorku, o reali palestiniečių „autonomija“ – daugmaž sulig Nowa Wilejka (tamsiai žalia, žr. toliau).

REKLAMA

Žydų nausėdijos Vakarų krante (šviesūs taškeliai ir geltoni plotai). Ir kodėl Izraelis po š. m. rugsėjo turėtų pasitraukti iš okupuotų teritorijų?

Man jau senokai kirba klausimas, ar tos nausėdijos nėra sukurtos kai kam iš anksto žinant, kad VIS TIEK teks tas žemes apleisti?

Bet jeigu įkeli koją, turi rimtą kozirį ateities derybose. Už dalies nausėdijų likvidavimą Izraelis gali pareikalauti geros kainos.

REKLAMA

Prisiminkime anekdotą: gyvenimu besiskundžiančiam žydui rabinas liepė į butą įkeldinti ožką; kada tam pačiam rabinui paliepus ožka buvo išmesta, žydui palengvėjo. Manau, kad skaitytojai sugebės adaptuoti anekdotą Palestinos nepriklausomybės temai.

Tas pats viename žemėlapy.

Detalus Vakarų kranto žemėlapis yra čia (galima pasididinti). Dar vienas detalus žemėlapis yra prie Wiki teksto apie nausėdijas.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek žinau, Izraelyje iškelti du fundamentalūs apsikeitimo žemėmis planai.

Liebermano planas numato, kad Izraelis aneksuoja prie jo besišliejančias nausėdijų teritorijas, o Vakarų kranto gilumoje esančios nausėdijos likviduojamos. Palestina gauna prie jos besišliejančias arabų gyvenamas Izraelio teritorijas. Palestinai perduoti arabai praranda Izraelio pilietybę. Beje, Izraelio arabai jungtis prie Palestinos nelabai nori (lai šį faktą pakomentuoja mūsų tautininkai šaknininkai).

Kita planas nenumato arabais apgyvendintų Izraelio teritorijų prijungimo prie Palestinos. Vietoje aneksuotų teritorijų su pasienio nausėdijomis palestiniečiai gautų mažai gyvenamų arba negyvenamų Izraelio žemių.

Šiame žemėlapyje matome pastarąjį apsikeitimo žemėmis variantą.

Man labai smalsu, kaip prie 1967 m. sienų galima grįžti Jeruzalėje? Ir kaip ten atrodys apsikeitimai žemėmis?

Detalus Jeruzalės žemėlapis.

Nuorodos apie Izraelio žydų nuomonę dėl nausėdijų ir apsikeitimo žemėmis.

56 per cent of Israelis back settlement construction

Polls: Israeli Public Opinion on Land and Population Swaps for Peace

Avromas – hipersionistų Lizdeika

Mano tinkladraugis rabinas Avromas Šmulevičius turi savą Izraelio ateities viziją.

Suprantu Avromą – kada turi Hamas inside, į galvą ateina keistos mintys apie  atstatytą   Aukštutinę pilį Šventyklą ir Geležinį Vilką nuo Marių iki Marių.

REKLAMA

avrom

 

 

P. S.

http://avrom.livejournal.com/766369.html

Единственным спасением нашего народа может стать национальная еврейская революция, создание правительства военного времени и введение осадного положения по всему периметру страны.

Но не стоит падать духом. Вспомните, что навязанная нам Шестидневная война привела к освобождению Иудеи, Самарии и Газы. Также и начинающаяся война за выживание неизбежно приведет Еврейское государство к выходу из теперешних границ гетто, к созданию Великого Израиля от Нила до Евфрата, в границах, обещанных нам Создателем.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų