• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Tautų (JT) būstinėje Niujorke dvi savaites buvo eksponuojama spalvinga fotografijų paroda, pavadinta “Pabaltijo grožis” (“Beauty of the Baltic”), kurią pristatė JAV lietuvių palikuonė Ann Charles. Tai pirmoji tokia Lietuvos reprezentacija Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke.

REKLAMA
REKLAMA

Šią parodą, kurioje dėmesys sukoncentruotas į Baltijos šalių regiono gamtą, kultūrą ir istoriją, galima vadinti istorine lietuviams - iki tol šioje pasaulinės organizacijos būstinėje dar niekam nėra tekę eksponuoti jokios parodos, reprezentuojančios Lietuvą.

REKLAMA

Paskutinę parodos dieną “AL Rytų pakrantėje“ bendradarbei drauge su kitų į parodą pakviestų Amerikos lietuvių - fotografo A. Norvilos bei dailininko G. Jociaus - draugija teko lankytis, apžiūrėti ir sužinoti, kaip pasauliui pristatoma Lietuva .

Fotografijose - protėvių šauksmas

Jungtinių Tautų Lietuvos asociacijos prezidentas prof. Algis Tomas Geniušas šią Ann Charles parodą apibūdino kaip “jos protėvių šauksmą”, kadangi autorė yra ketvirtos kartos Amerikos lietuvė.

REKLAMA
REKLAMA

Ann proseneliai (protėvių šeimos pavardė - Zikarai) atkeliavo į JAV daugiau kaip prieš šimtą metų, apie 1880-uosius. Abu Ann tėvai taip pat buvo JAV lietuviai. Nors moters lietuviškos šaknys siekia jau beveik 125 metus, ponia Charles yra labai aktyvi Lietuvos bei kitų Baltijos tautų kultūrinio paveldą propaguotoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Minėta fotoparoda ir buvo vienas iš jos veiklos būdų pasakoti apie Lietuvą ir jos kaimynes tarptautinėje atmosferoje, skatinant turizmą Baltijos šalyse.

Ann Charles jau beveik 15 metų dirba Jungtinių Tautų korespondente Niujorke. Ji yra Jungtinių Tautų Rašytojų sąjungos bei JT Fotografų sąjungos narė. Pastaroji sąjunga ir suteikė autorei finansavimą bei unikalią galimybę surengti šią parodą.

REKLAMA

Ir senamiesčio vaizdai, ir įžymybių veidai

Lietuvoje Ann yra tekę lankytis penkis kartus ir visada - su fotokamera. Tad surengti fotoparodą “Pabaltijo grožis“ jai buvę visiškai nesudėtinga. Šioje parodoje moteris pristatė apie 80 savo autorinių fotografijų, gimusių lankantis įvairiose Lietuvos vietose.

REKLAMA

Pati autorė, geranoriškai aprodydama savo parodą, akcentavo fotografijas, kuriose ji žavisi natūraliu viduramžišku Trakų grožiu, didingomis Vilniaus bažnyčiomis ir kitais istoriniais sostinės senamiesčio pastatais.

Fotografijose galima buvo išvysti ir garsų krepšininką Šarūną Marčiulionį, kurį Ann nufotografavo Niujorko restorane, švenčiantį olimpinio bronzos medalio iškovojimą. Kolekcijoje yra užfiksuoti ir kiti garsūs Lietuvos žmonės, pavyzdžiui, vertėja ir redaktorė Izolda Geniušienė bei jos vyras, JT Lietuvos asociacijos prezidentas prof. A. T. Geniušas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, parodą sudarė užfiksuotos foto akimirkos iš Lietuvos pajūrio (Palangos, Kuršių Nerijos), Gintaro muziejaus, rašytojo Thomo Manno namo-muziejaus, taip pat keletas kadrų iš Dainų šventės Vilniuje .

O savo mėgstamas fotografijas su jauno Lietuvos dailininko Gintaro Jociaus paveikslų fragmentais, nufotografuotais per neseniai vykusį renginį Manhetene “Menas. Muzika. Mada”, autorė vadino “padedančiomis iškilti“, nes jos buvo entuziastingai pastebėtos tarptautinės bendruomenės.

REKLAMA

Palankioje vietoje ir palankiu metu

Autorė džiaugėsi, kad parodos stendus pavyko eksponuoti pietiniame Jungtinių Tautų būstinės vestibiulyje, kur yra JT generalinio sekretoriaus Kofi Annano biuras ir kur kasdien lankosi tūkstančiai šios pasaulinės organizacijos darbuotojų bei lankytojų.

REKLAMA

“Aš manau, kad ši paroda Lietuvai bei Latvijai ir Estijai labai svarbi ir įvyko šalims palankiu metu, nes prieš 2004 metų gegužės 1-osios jų įstojimą į Europos Sąjungą labai pravartu tarptautinę auditoriją detaliau supažindinti su unikaliu, įvairiapusišku istoriniu ir kultūriniu Baltijos regiono veidu”, - savo įžvalgas dėstė ponia Charles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaila tik, kad autorei buvo duotas labai mažas laiko tarpas pasirengti parodai. Ko gero, dėl to ne vieną preciziškumui ir estetikai neabejingą akį rėžė skubotas ir ne visai išbaigtas parodos pateikimas.

Vis dėlto džiugina faktas, kad Lietuva pirmą sykį tokia forma buvo pristatyta (ir tikėtina, kad pastebėta) viename iš svarbiausių pasaulio objektų - Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke.

Audronė Mačiūnaitė

“Amerikos lietuvis” (http://alietuvis.com/197/rpakrante.html)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų