Švedijos sprendimas dėl to, ar prisijungti prie dvylika narių jau turinčios euro piniginės zonos, prasidėjus sekmadienio balsavimui tebelieka neaiškus, nors tikimasi, jog euro įvedimą rėmusios užsienio reikalų ministrės Annos Lindh (Anos Lind) nužudymas padidins balsuosiančių "taip" gretas.
Tiesa, dabar labiau tikėtina, kad skeptiškai nusiteikusi Europos Sąjungos (ES) šiaurinė narė taps pirmąja eurozonai nepriklausiusi ES valstybė, kuri apsispręs įsivesti eurą. Kai kurios referendumo išvakarėse atliktos visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad švedai po tragiškos A.Lindh žūties dažniau pasisako už euro įvedimą.
Kol nebuvo užpulta į Stokholmo universalinę parduotuvę užėjusi apsipirkti populiari ir gerbiama 46 metų dviejų vaikų motina, užsienio reikalų ministrė A.Lindh, Švedija atrodė tarsianti griežtą "ne" vieningos valiutos įvedimui.
Balsavimas šalyje prasidėjo 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku, tačiau sunku nuspėti, kas jį laimės. Šeštadienį paskelbta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad euro entuziastai pirmą kartą nuo balandžio mėnesio aplenkė euro skeptikus.
Bendrovės "Gallup" atliktoje apklausoje į priekį išsiveržė "taip" šalininkai, kurių lyderis yra ministras pirmininkas Goranas Perssonas (Joranas Peršonas) ir kuriuos remia įtakingi politikų sluoksniai bei stambusis verslas, bet jiems oponuoja kairieji, žalieji bei daugelis moterų, tad euro optimistų persvara siekia tik 43 proc. prieš 42 proc. Tačiau agentūros "Temo" atlikta apklausa rodo, kad laimėtų "ne" šalininkai - jų yra 46 proc. prieš 40 proc. euro optimistų.
Iki A.Lindh nužudymo daugiausia diskutuota apie tai, ar euras padėtų, ar sukliudytų Švedijos ekonomikai, turinčiai santykinių pranašumų prieš euro zonos šalis, kuriose aukštesnis nedarbo lygis ir lėtesnis ūkio augimas, ir kaip tai atsilieptų Švedijos puoselėjamai gerovės valstybės politikai, aprūpinančiai žmogų nuo gimimo iki mirties ir išlaikomai iš mokesčių, kurie pasaulyje laikomi vienais iš didžiausių.
Pasak euroskeptikų, perleidus monetarinius svertus Europos Centriniam bankui, šalis liktų neapsaugota nuo ekonominių šokų.
Tuo tarpu eurui pritariantys švedai mano, kad įsijungus į Ekonominę ir monetarinę sąjungą (EMU) pagyvėtų prekyba ir būtų užtikrintas šalies augimas ateityje.Švedams nerimą kelia didžiausios Europos ekonomikos - Vokietija ir Prancūzija, kuriose pažeidinėjamos biudžeto deficito taisyklės kenkia eurui.
Pasak finansų ministro Bosses Ringholmo (Bosės Ringholmo), tai, kad Prancūzija viršija valstybines išlaidas, ypač apsunkino "taip" rėmėjų agitacinę kampaniją, kuria buvo siekiama švedus įtikinti atsisakyti kronos.
Tačiau visos partijos įsipareigojo gerbti balsavimo rezultatus, kurie, jeigu bus teigiami, reikš, jog Švedija visas finansines operacijas eurais ims vykdyti ne anksčiau kaip 2006 metais.Balsavusių gyventojų apklausos rezultatus tikimasi gauti netrukus po 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku, kai užsidarys balsavimo apylinkės. Preliminarių rezultatų laukiama 21 val. 30 min. vietos (22 val. 30 min.) Lietuvos laiku.
"Reuters"-BNS