Vilniaus rajono apylinkės teismas antradienį pradėjo nagrinėti rugsėjo 14-ąją pasienyje sulaikytų Rusijos nacionalbolševikų partijos atstovų baudžiamąją bylą.
Už antrankiais, grandinėmis ir pareigūnų užgauliojimais reikštą protestą prieš dabartinę tranzito tvarką Rusijos radikalams pagal Lietuvos įstatymus gresia laisvės atėmimas iki dvejų metų. Po nuosprendžio Valstybės sienos apsaugos tarnyba ketina šiuos Rusijos piliečius išsiųsti į Rusiją. Jiems greičiausiai bus atimta teisė kurį laiką važiuoti per Lietuvą.
Gali būti, kad antradienį baigęs teisiamųjų bei liudytojų apklausas, teismas nuosprendį skelbs jau trečiadienį. Tokiu atveju nuo pažeidimo iki nuosprendžio tebūtų praėję 10 dienų. Vilniaus rajono apylinkės prokuratūra ikiteisminį tyrimą dėl chuliganiškų protestų taip pat atliko pagreitinto proceso tvarka - greičiau kaip per savaitę.
Rusijos piliečiai, tarp kurių yra trys merginos, į teismą atvežti Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato areštinės. Vilniaus rajono apylinkės teismas rugsėjo 16 dieną visus juos leido suimti 14 parų.
Neįtakingos Rusijos nacionalbolševikų partijos atstovai į Keną atvykusiame tranzitiniame traukinyje Maskva - Kaliningradas antrankiais ir grandinėmis prisirakino prie vagone esančių turėklų, langų rankenų ir tokiu būdu skelbė nepasitenkinimą galiojančia tranzito tvarka, skandavo šūkius, reikalaudami "laisvo tranzito" ir pabrėždami, kad "Rusija - viskas, o visa kita - niekas". Be to, jie įžeidinėjo traukinį tikrinusius pasieniečius, nepakluso jų reikalavimams, priešinosi. Kai kurie protestuotojai Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų akivaizdoje demonstratyviai suplėšė tranzito dokumentus.
Teismo posėdyje suimtieji prisipažino dalyvavę protesto akcijoje, bet neigė pažeidę Lietuvos įstatymus ir viešąją tvarką. Esą protestas surengtas Rusijos traukinyje ir buvo nukreiptas prieš Rusijos vyriausybę. Teisiamieji neigė plėšė dokumentus, neigė vadinę Lietuvos pasieniečius kiaulėmis ir apskritai aiškino negirdėję jokių šūkių ar skandavimų. Antrankius ir grandines jie tikino radę traukinyje.
Rusijos piliečiai taip pat neigė, kad protesto akcija buvo kelionės tikslas: vieni sakėsi važiavę į vestuves, kiti - pas gimines ar draugus, treti - aplankyti kapų.
Suimtųjų teisinius interesus Lietuvoje gina valstybės lėšomis apmokami advokatai, iš viso - 16. Teismo proceso metu viena visų gynėjų darbo diena valstybei kainuoja apie 2000 Lt.
Dar prieš prasidedant teismo procesui Rusijos nacionalbolševilai savo interneto svetainėje paskelbė keršysią Lietuvai už susidorojimą.
Tačiau Lietuvos pareigūnai šiuose grasinimuose įžvelgia daugiau triukšmingos savireklamos negu realios grėsmės.
Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis antradienį atsakydamas į žurnalistų klausimus pabrėžė, kad Lietuva pajėgi apsiginti nuo tokių pažeidėjų ir tai sėkmingai daro.
"Jie pažeidė teisę, jie buvo areštuoti ir pagal Lietuvos įstatymus jie bus nubausti. Ir kiekvieną kartą taip bus", - užtikrino A. Valionis.
Pareigūnas sakė nemanąs, kad reikėtų kokių nors prevencinių draudimų kam nors įvažiuoti į šalį. "Lietuva yra demokratinė šalis ir bausti ar preventyviai drausti kažkam važiuoti, kas nepadarė jokių nusikalstamų veiksmų, turbūt nėra jokio pagrindo",- pabrėžė A. Valionis.
Vertindamas protestuotojų veiksmus, A. Valionis prisiminė rytietišką patarlę "Šuo loja, karavanas eina".
"Mes pradėjome naujai kontroliuoti tranzitą, pradėjome labai efektyviai ir praktiškai nėra jokių rimtų kliūčių visiems norintiems kirsti Lietuvos sieną ir iš Rusijos teritorijos vykti į Rusijos teritoriją. Bet - per suverenią Lietuvą, kuri turi teisę visapusiškai kontroliuoti visus vykstančius",- aiškino A. Valionis.
Ministro žodžiais, ir Rusijos užsienio reikalų ministerija, ir Lietuvos URM tokias akcijas vertina vienodai ir "vienareikšmiškai negatyviai".
ELTA