• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Niujorke iki šeštadienio (08.16) ryto buvo atnaujintas elektros tiekimas ir metropoliteno darbas, o JAV ir Kanados pareigūnai paskelbė pradedantys bendrą tyrimą, kurio metu bus aiškinamasi, kodėl JAV šiaurės rytų regione ir Kanados Ontarijo provincijoje dingo elektra.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šios didžiausios per visą Šiaurės Amerikos istoriją elektros tinklų avarijos padariniai daugelyje rajonų dar jaučiami.

REKLAMA

Regiono komunalinių paslaugų įmonė "Consolidated Edison" paskelbė, kad visiems 3,1 mln. Niujorko ir gretimos Vesčesterio apygardos vartotojų nuo penktadienio 21 val. 3 min. vietos (šeštadienio 4 val. 3 min. Lietuvos) laiku vėl tiekiama elektra. Tiekimas atnaujintas po avarijos praėjus beveik 29 valandoms.

REKLAMA
REKLAMA

Dar po kelių valandų metropoliteno kompanija paskelbė, kad vėl važinėja visi, išskyrus du, metropoliteno traukiniai.

Penktadienį vakare Taimso aikštėje vėl įsižiebė neoninės reklamos, o Brodvėjuje vėl pradėti rodyti 23 spektakliai.

Elektra pradėta tiekti ir didžiausiam Kanados miestui Torontui, nors valdžia perspėja, kad elektra trumpam laikui dar gali dingti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau avarijos pasekmės, kurias pajuto apie 50 mln. žmonių aštuoniose JAV valstijose ir Ontarijuje, daugelyje rajonų dar nelikviduotos.

"The New York Times" praneša, kad su elektros dingimu siejamos keturių žmonių - dviejų niujorkiečių ir dviejų kanadiečių - mirtys. Dar du žmonės žuvo per gaisrus, kuriuos sukėlė žvakės ar elektros generatoriai, kuriais buvo naudojamasi dingus elektrai.

REKLAMA

Ne visur atnaujintas visų tarnybų darbas; valdžia ragina žmones pataupyti elektrą, kol sistema vėl pradės veikti normaliai.

Detroite ir Klyvlende trūksta vandens. Ohajo valstija įpareigojo Nacionalinės gvardijos narius dalyti vandenį ir patarė gyventojams jį pavirinti keturias minutes ir tik po to gerti.

REKLAMA

Vėlai penktadienį Mičigano pietryčiuose elektros tiekimas buvo atnaujintas maždaug 700 tūkstančių iš 2,1 mln. žmonių, tačiau Detroito pareigūnai perspėjo, kad daugelis šio milijoninio miesto gyventojų elektros neturės visą savaitgalį.

Detroite prie degalinių nusidriekė ilgos eilės, bet trūksta ne benzino - daugelis degalinių dingus elektrai tiesiog nebegali jo pumpuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Milijonai žmonių liko ne tik be elektros, bet ir be pramogų bei kondicionierių. Oro temperatūra kai kur viršija 32 laipsnius pagal Celsijų.

Pareigūnai nurodė, kad dingus elektrai sutriko nuotekų valymo įrenginių darbas, todėl į upes ir ežerus pateko daug nevalytų nuotekų. Buvo užteršti paplūdimiai, juos teko uždaryti.

REKLAMA

Tuo tarpu ekonomistai perspėja, kad finansiniams nuostoliams įvertinti prireiks kelių savaičių.

JAV ir Kanados pareigūnai aiškinasi, kodėl dingo elektra

Niujorkiečiai šeštadienį džiaugiasi vėl atsiradusia elektra, o JAV ir Kanados pareigūnai bando aiškintis, kas sukėlė šį didžiausią elektros tiekimo sutrikimą per visą Šiaurės Amerikos istoriją.

REKLAMA

Kitą dieną po to, kai Jungtinių Valstijų šiaurės rytų regione ir Kanados Ontarijo provincijoje dingo elektra, Baltieji rūmai paskelbė suformavę specialią darbo grupę, kuri bendradarbiaudama su Kanados pareigūnais aiškinsis, kas sukėlė šią krizę.Ketvirtadienį be elektros liko apie 50 mln. Niujorko, Konektikuto, Masačiūsetso, Mičigano, Niū Džersio, Ohajo, Pensilvanijos ir Vermonto, taip pat - Ontarijo gyventojų. Laikinai nutrūko daugiau kaip 100 elektrinių darbas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Turime pažiūrėti, kas išėjo iš rikiuotės, išanalizuoti problemą ir rasti jos sprendinį. Kol kas nežinome, kas sutriko, bet sužinosime", - lankydamasis Kalifornijoje sakė JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas).

"Laikau tai aliarmo skambučiu", - žurnalistams sakė prezidentas, kuris šį incidentą pavadino "požymiu, rodančiu, kad reikia modernizuoti elektros tiekimo sistemą".G.W.Bushas, kuris šią krizę aptarė su Kanados premjeru Jeanu Chretienu (Žanu Kretjenu), sakė, jog reikia nustatyti, kodėl elektros tiekimas taip sparčiai nutrūko Niujorke, Detroite, Klivlende, Otavoje, Toronte ir daugelyje mažesnių miestų.J.Chretienas anksčiau užsiminė, kad priežasties tikriausiai reikėtų ieškoti Jungtinėse Valstijose, bet kai kurie JAV pareigūnai tvirtina, kad viskas prasidėjo Kanadoje.Nors pareigūnai dar nežino, kodėl taip staiga tokioje didelėje teritorijoje dingo elektra, amerikiečiai lengviau atsiduso sužinoję, kad tai nebuvo teroro aktas. JAV energetikos sekretorius Spenceris Abrahamas (Spenseris Eibrahamas) sakė, jog "nėra jokių įrodymų, kad tai buvo tyčinis veiksmas".

REKLAMA

Specialistai nurodo, kad avarijos priežastys paaiškės tik po kelių dienų. Kol kas aišku tik tai, kad gedimas įvyko vadinamojoje Erio ežero kilpoje - elektros energijos perdavimo tinkle, kuris prasideda Niujorko valstijos vakariniame pakraštyje, tęsiasi per Detroitą bei Kanadą ir vėl sugrįžta į Niujorką.

REKLAMA

Žmonių evakavimo iš metropoliteno ir liftų sistema veikė gerai. Žmonės šiuos nepatogumus įvertino su humoru, ir daugumoje vietų nekilo jokios panikos ar netvarkos.

Otavos policija pranešė apie kelis plėšimus ir nurodė, kad su elektros dingimu siejamos dviejų žmonių mirtys. Niujorko pareigūnai pranešė tik apie vieno žmogaus mirtį - evakuojant žmones iš vieno pastato dėl karščio nuo širdies smūgio mirė 40 metų moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Niujorke elektra atsirado penktadienį 17 val. 03 min. vietos (4 val. 03 min. šeštadienį Lietuvos) laiku. Elektros dar neturi maždaug 4 mln. JAV šiaurės rytų regiono gyventojų, tarp jų - 1,2 mln. Detroito gyventojų, tačiau tikimasi, kad iki pirmadienio elektros tiekimas bus atnaujintas.

Telefono ryšys pamažu pradeda veikti, bet dar yra tam tikrų sutrikimų, ypač dėl bevielio ryšio. Bankai stengiasi vėl atidaryti savo filialus ir paleisti bankomatus.Priemiesčiuose gyvenantys žmonės, kurie negalėjo grįžti namo, nakvojo savo darbovietėse ar gatvėse; tūkstančiai susierzinusių keliautojų įstrigo trijuose pagrindiniuose Niujorko oro uostuose, nes oro bendrovės turėjo atidėti šimtus skrydžių.

Detroite dingus elektrai pradėjo trūkti benzino, Klivlende sutrikus keturių siurblinių darbui trūksta vandens.

Vašingtone Atstovų Rūmų Energetikos ir prekybos komitetas paskelbė, kad kitą mėnesį, pasibaigus Kongreso narių vasaros atostogoms, aptars šią krizę.Niujorko valstijos gubernatorius George'as Pataki (Džordžas Patakis) sakė norįs žinoti, kodėl sistema taip katastrofiškai žlugo. "Kaip tai nutiko, kodėl tai nutiko ir kodėl sugedo visa sistema visame šiaurės rytų regione, nors po tokios 7-ojo dešimtmečio avarijos mums buvo pasakyta, jog taip daugiau nenutiks?" - klausė G.Pataki.

REKLAMA

Po didžiulio masto elektros tiekimo avarijos 1965 metais įvestos naujovės nepadėjo izoliuoti avarijų nedidelėse teritorijose.

Buvęs energetikos sekretorius Billas Richardsonas (Bilas Ričardsonas) sakė, kad dauguma JAV elektros tiekimo sistemos įrengimų veikia jau 50 ar 60 metų."Esame supervalstybė, turinti trečiojo pasaulio elektros tiekimo sistemą. Mums reikia naujos sistemos

"Reuters"-AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų