Buvęs Kauno meras Erikas Tamašauskas 1997 m. pasiskolino stambią pinigų sumą. Politiką kreditavęs verslininkas kaltina jį sukčiavimu, teigia, jog skola negrąžinta iki šiol.
Su E.Tamašausku siejama UAB "Status Quo" buvo įsteigta 1994 m. Jos akcininkai buvo Kauno miesto savivaldybė bei du fiziniai asmenys - E.Tamašauskas bei garsaus liberaldemokratų politiko Henriko Žukausko žmona Ona Žukauskienė.
“Status Quo" priklausė Kaune, A.Juozapavičiaus prospekte, buvęs kino teatras "Taika". Jį bendrovė įsigijo 1996 m. lapkričio 25 d. už beveik 300 tūkst. litų. Manoma, jog atidavusi kino teatrą šiai bendrovei, Kauno miesto savivaldybė tikėjosi, kad verslininkams pavyks atgaivinti jo veiklą. Tačiau veikla nesisekė, bendrovė brido į skolas.
Tikriausiai jau tuomet bendrovės savininkai nusprendė kino teatrą parduoti. Tuometinė "Taikos" kino teatro rinkos vertė buvo 295 tūkst. 645 litai.
Kino teatrą nugriovė
1997 m. "Status Quo" bendrasavininkė O.Žukauskienė turimas bendrovės akcijas perleido E.Tamašauskui, kuris tapo beveik vienvaldžiu kino teatro šeimininku.
Tikriausiai neturėdamas pinigų atsiskaityti su buvusia verslo partnere O.Žukauskiene už perleidžiamas akcijas E.Tamašauskas nusprendė jų pasiskolinti. 20 tūkst. litų iš Algimanto Klemenso Juškevičiaus E.Tamašauskas pasiskolino 1997 m. gegužės 17 d. Sutartyje nurodoma, kad pinigai privalo būti grąžinti po trijų mėnesių tame pačiame notarų biure, kur buvo sudarytas paskolos sutartis.
Po trijų mėnesiams E.Tamašauskas pasirašė jo vadovaujamai bendrovei "Status Quo" priklausančio kino teatro "Taika" pardavimo sutartį. Pagrindinis pastatas, mūrinis garažas bei kiemo įrenginiai parduodami už 80 tūkst. litų. Pirkėjos - dvi Kauno gyventojos: Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė.
Netrukus naujosios savininkės kino teatrą nugriovė, o žemės sklypą iš valstybės išsinuomojo 99 metams. Vėliau nuomos teises jos perleido UAB "Statoil Lietuva", kalbama, jog už kur kas didesnę sumą nei sumokėjo E.Tamašauskui. Dykvietėje, kur kadaise stovėjo kino teatras, naujieji sklypo naudotojai nusprendė statyti degalinę, tačiau tam iki šiol priešinasi vietos gyventojai.
Nuslėpė sandorio sumą?
Šioje istorijoje yra viena įdomi detalė. Pirkimo- pardavimo sutartyje teigiama, jog parduodami pastatai inventorizacijos biure įkainoti 298 tūks. 618 litų. Tačiau pardavimo kaina beveik keturis kartus mažesnė - tik 80 tūkst. litų.
Nekilnojamojo turto specialistai "VL Vakaro žinios" teigė, jog taip paprastai nuslepiama tikroji sandorio suma. Oficialiai dokumentuose parašoma viena suma, o sumokama kita, kur kas didesnė. Taip išvengiama mokesčių valstybei.
Įtarimų, jog tikroji kino teatro kaina buvo kur kas didesnė nei nurodoma sutartyje, kelia ganėtinai įdomi paskolos sutartis. Joje nurodoma, kad kino teatro pirkėjos L.Baranauskienė ir B.Jablonskienė iš E.Tamašauską kreditavusio A.K.Juškevičiaus brolio pasiskolino po 110 tūks. Lt (iš viso 220 tūkst. Lt.).
Įdomiausia tai, jog ši sutartis pasirašyta tą pačią dieną kaip ir kino teatro pirkimo sutartis, jas netgi tvirtino ta pati notarė. Tai, jog šie sandoriai buvo tarpusavyje susiję, leidžia manyti šių sutarčių registro numeriai. "Taikos" kino teatro pirkimas sutarties registro numeris - 2388, o jo pirkėjo kreditavimo sutarties numeris - 2389.
Manoma, jog tokiu būdu skirtumas tarp sutartyje minimos ir realios kino teatro "Taika" pardavimo sumos, nuslepiant nuo antrojo bendrasavininko - Kauno savivaldybės, pateko į E.Tamašausko kišenę.
Negrąžino skolos?
Beje, 1997 m. 20 tūkst. litų E.Tamašauskui paskolinęs A.K.Juškevičius teigia, jog pinigai negrąžinti iki šiol.
"Aš tada vadovavau labdaros fondui "Tėvo namai", buvau jo prezidentas. Mes rūpinomės iš įkalinimo įstaigų sugrįžusiais kaliniais, juos apgyvendindavome. Į "Nemuno" viešbutyje buvusią fondo kontorą labai dažnai užeidavo Erikas Tamašauskas, taip mes susipažinome", - "VL Vakaro žinios" pasakojo A.K.Juškevičius.
Šiuo metu automobilių prekyba besiverčiančioje įmonėje "Automora" vadybininku dirbantis A.K.Juškevičius teigė, jog tuomet E.Tamašauskas jam sudaręs rimto ir perspektyvaus žmogaus įspūdį.
"E.Tamašauskas tuomet buvo bendrovės "Status Quo" direktorius, turėjo "Taikos" kino teatrą. Manęs paprašė paskolinti pinigų, sakė, kas jų reikia bendrovės akcijoms išpirkti. Tikino, kad įsigijęs visas akcijas jis parduos kino teatrą, uždirbs pinigų ir grąžins skolą", - teigė A.K.Juškevičius.
1997 m. gegužės 17 d. Kauno miesto 12-ame notarų biure buvo pasirašyta paskolos sutartis.
"Aš, Erikas Tamašauskas pasiskolinau iš Algimanto Klemenso Juškevičiaus 20 tūkst. litų, kuriuos įsipareigoju sugrąžinti iki 1997 m. rugpjūčio 17 d. Skola turi būti grąžinta Kauno miesto 12-ąjame notarų biure", - teigiama paskolos sutartyje.
E.Tamašauskas tyli
"Iš pradžių bandžiau kalbėtis su E.Tamašausku, tačiau jis man vis žadėjo ir žadėjo skolą atiduoti. Kuomet jis tapo meru, buvau kokius du kartus jį sutikęs, apie skolos grąžinimą nelabai norėjo kalbėti. Paskui ėmiau pats bijoti. Ką žinau, ką jis gali padaryti? Turiu mažą vaiką, o valdžios vyrai labai daug ką gali. Galų gale ir įmonę, kurioje dirbu, gali pradėti žlugdyti", - "VL Vakaro žinios" teigė A.K.Juškevičius.
"Aš pasitikėjau juo kaip žmogumi. Kadangi pats visada laikausi žodžio, nemaniau, jog kitas gali jo nesilaikyti. Juo labiau, kad skolos sutartis buvo apiforminta notariškai. Tegul tuomet E.Tamašauskas per spaudą tiesiai pasako, jog skolos neatiduos. Jis pasisavino svetimus pinigus, jų neatiduoda, todėl yra aferistas. Tą labai atsakingai pareiškiu. Ir dar toks žmogus vėl veržiasi į valdžią", - piktinosi A.K.Juškevičius.
Sužinoti, ką apie šiuos A.K.Juškevičiaus kaltinimus mano pats E.Tamašauskas, nepavyko. Išgirdęs, kad su juo kalbėti nori "VL Vakaro žinios" žurnalistas, politikas iš karto nutraukė pokalbį mobiliuoju telefonu. Vėliau su juo susisiekti taip pat nepavyko.
Prieš keletą metų, kai E.Tamašauskas buvo meras, A.K.Juškevičius buvo užsiminęs jo skolą. Tuomet miesto vadovas spaudai šiuos teiginius pavadino šmeižtu ir pažadėjo kreiptis į policiją. Tačiau, "VL Vakaro žinios" duomenimis, kažkodėl iki šiol tai nebuvo padaryta.
"VL Vakaro žinios"