Po ilgų derybų NATO pagaliau susitarė planuoti karinę paramą Turkijai Irako karo atveju. Naktį į pirmadienį Briuselyje pasiektame susitarime Aljanso valstybės pažymėjo, jog tai bus tik gynybinės priemonės, nesusijusios su jokiais kariniais sprendimais. Kartu NATO generalinis sekretorius Džordžas Robertsonas (George Robertson) pabrėžė, kad "tai nėra žingsnis karo link".
Atitinkamas sutarimas pasiektas 18 valstybių atstovaujamame NATO gynybos planavimo komitete, kuriam dėl savo ypatingo statuso nepriklauso Prancūzija. "Mes ir toliau remiame Jungtinių Tautų pastangas ieškoti taikaus krizės sprendimo būdo", - pažymimą pareiškime.
Priimtas sprendimas reiškia, kad NATO dabar galės planuoti paramą Turkijai, t.y. AWACS žvalgybinių lėktuvų nusiuntimą, taip pat priešraketinės gynybos sistemų ir dalinių kovai su biologiniais ir cheminiais ginklais dislokaciją šalyje. Dž. Robertsonas (George Robertson) pažymėjo, kad dabartinė padėtis kelia grėsmę Turkijai. Ginklų sistemos, kurios bus perkeltos į Turkiją, anot jo, yra tik gynybinės.
Dž. Robertsonas (George Robertson) apgailestavo, kad sprendimas dėl paramos Turkijai nebuvo priimtas NATO taryboje, pritarus Prancūzijai. "Mes buvome už sprendimą Taryboje su visomis 19 narių", - sakė jis. Nepaisant to, Gynybos planavimo komiteto sprendimas yra galiojantis ir įpareigojantis.
NATO, negalėdama susitarti dėl paramos Turkijai, buvo atsidūrusi giliausioje krizėje per visą savo istoriją.
dpa-ELTA