• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagarsėjęs nacių ir jų parankinių medžiotojas Efraimas Zuroffas teigia, kad per metus Lietuvoje vykdomą akciją "Operacija: Paskutinis šansas" pavyko išaiškinti beveik du šimtus įtariamųjų holokausto nusikaltėlių ir trijų dešimčių įtariamųjų pavardės perduotos Lietuvos generalinei prokuratūrai.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau karo ir holokausto nusikaltimus tiriantys Lietuvos teisėsaugos pareigūnai teigia, kad akcija atnešė daugiau duomenų istoriografijai, o ne baudžiamosioms byloms.

REKLAMA

Simono Wiesenthalio (Simono Vyzentalio) Centro (SWC) Jeruzalės skyrius, kuriam vadovauja E. Zuroffas, pirmadienį (07.21) išplatintoje žinioje "su pasitenkinimu" pranešė, kad per 2002 metų vasarą Vilniuje paskelbtą akciją paaiškėjo 184 asmenų, įtariamų dalyvavus Antrojo pasaulinio karo metu holokausto nusikaltimuose Lietuvos teritorijoje ir už jos ribų, ir 32 įtariamųjų pavardės perduotos Lietuvos generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiajam prokurorui Rimvydui Valentukevičiui. Anot pranešimo, SWC tikisi, kad "mažiausiai kelių įtariamųjų atžvilgiu bus pradėti oficialūs tyrimai".

REKLAMA
REKLAMA

"Per pirmuosius "Operacijos Paskutinis šansas" metus pasiekti rezultatai - geriausias projekto reikšmės įrodymai. Dauguma mūsų sužinotų pavardžių iki šiol buvo nežinomos, tai svarbūs papildymai mūsų sukauptoms žinioms apie holokausto vykdytojus", - rašoma E. Zuroffo pranešime.

Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius BNS patvirtino pastaraisiais metais iš E. Zuroffo kelissyk gavęs informacijos, tačiau teigė, kad dauguma duomenų yra "fragmentiški ir realiai nepagrįsti".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Dauguma E. Zuroffo duomenų gali turėti reikšmę istoriografijai ir archyvams, bet, deja, jie netinka teisiniam įvertinimui ir įtariamųjų patraukimui baudžiamojon atsakomybėn", - sakė R. Valentukevičius.

Tačiau, pasak vyriausiojo prokuroro, remiantis naujaisiais baudžiamojo proceso reikalavimais, į praktiškai visus gautus duomenis buvo sureaguota ir atliekamas ikiteisminis tyrimas.

REKLAMA

"Neatmetama, galimybė, kad tie faktai jau ištirti. Tarp pokarį nuteistų ir represuotų žmonių buvo šimtai, kurie apkaltinti žydų genocidu. E. Zuroffo medžiagoje lyg ir kalbama apie konkrečius įvykius ir faktus, pavardes, tačiau "užsikabinti" nėra už ko", - sakė R. Valentukevičius.

Tarp "rimtesnių, potencialių", nors dar ir nepatvirtintų duomenų vyriausiasis prokuroras paminėjo liepos viduryje pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl dviejų žydų šeimų - dešimties asmenų - nužudymo Rokiškio rajono Panemunėlio kaime 1941 metų rugpjūtį. E. Zuroffas mini 4 įtariamuosius, iš kurių du jau mirę, vienas gyvena Lietuvoje, o dar vienas - už jos ribų. Duomenis tiria Valstybės saugumo departamento Panevėžio skyrius.

REKLAMA

Pernai liepą E. Zuroffas pasiūlė 10 tūkst. JAV dolerių premiją už informaciją, padėsiančią patraukti teisman nacių karo nusikaltėlius. Premija už informaciją buvo žadama tik tuo atveju, jei įtariamasis bus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir nubaustas.

Kaip teigiama SWC pirmadienį išplatintame pranešime, iki šiol centras nesumokėjo nė vienam savo informatorių.

Analogiška SWC akcija Estijoje, šios šalies saugumo policijos vertinimu, žlugo.

Per okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų vietos talkininkai sunaikino 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų bendruomenės narių.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų