Bendrovės "Mažeikių nafta" turto iššvaistymo bylose atsakomybėn bus patraukta iki 20 asmenų, iš jų įtarimai jau pareikšti dviem buvusiems ministrams ir vienam buvusiam viceministrui.
Tai žurnalistams po susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu antradienį (08.19) pranešė generalinis prokuroras Antanas Klimavičius.
Kaip anksčiau skelbta, tarp įtariamųjų yra buvęs konservatorių Vyriausybės valdymo reformų ir savivaldybių ministras Sigitas Kaktys. Kitų įtariamų asmenų pavardžių generalinis prokuroras neįvardijo.
Tačiau opozicinės Tėvynės sąjungos vadovybė teigia, kad prezidento ir prokuratūros vadovų susitikimas, kur buvo aptartas prokurorų atliekamas tyrimas dėl "Mažeikių naftos", "akivaizdžiai atskleidė, kad Lietuvoje yra išlikusi politinių bylų prieš oponentus galimybė".
Tėvynės sąjungos parlamentarės Rasos Juknevičienės teigimu, pats faktas, kad prezidentas kviečiasi generalinį prokurorą ir Mažeikių prokuratūros vadovą pateikti informaciją apie konkretų tyrimą, rodo, kad šalies vadovas jiems gali daryti įtaką.
"Turint omeny mūsų teisėsaugos pareigūnų mentalitetą ir žinant ypatingą R. Pakso angažuotumą šioje byloje, kyla įtarimas, ar tai nėra politinis užsakymas", - BNS antradienį sakė R. Juknevičienė.
R. Paksas 1999 metais atsistatydino iš ministro pirmininko pareigų, atsisakydamas pasirašyti suderėtą sutartį su JAV bendrove "Williams International" dėl "Mažeikių naftos" akcijų pardavimo ir išliko nuosekliu šio sandorio kritiku.
Pasak jos, jeigu būtų norima "Mažeikių naftos" istoriją nagrinėti ne politizuotai ir labai plačiai bei atvirai, tada reikėtų kalbėti ir apie patį prezidentą, kuris privatizuojant "Mažeikių naftą" buvo premjeru ir įgaliojo S. Kaktį pasirašyti sutartį su "Williams International".
A. Klimavičius antradienį Prezidentūroje teigė, kad "Mažeikių naftos" turto iššvaistymo byloje atliktos visos dokumentinės revizijos bei ekspertizės, byloje yra per 60 epizodų, apie pusė jų susiję su nusikaltimais, įvykdytais prieš "Mažeikių naftos" privatizavimą.
Pasak A. Klimavičiaus, ekspertai yra nustatę, kad tiek prieš "Mažeikių naftos" privatizavimą, tiek ir po jo bendrovė patyrė 1,5 mlrd. litų žalą. Pasak jo, nusikalstamais veiksmais padaryta žala bendrovei vertinama apie 800 mln. litų.
Prokuroras skeptiškai įvertino galimybę valstybei arba bendrovei susigrąžinti visus iššvaistytus milijonus.
Anot prokuroro, daugiausiai įtarimų yra dėl bendrovės turto iššvaistymo ir pasisavinimo bei dėl sutarčių, kuriose buvo "užprogramuota žala valstybei" sudarymo.
A. Klimavičiaus duomenimis, šiuo metu teismuose yra 2 neišnagrinėtos bylos, 5 bylos jau paruoštos perduoti teismui, vienos bylos teisminis nagrinėjimas teisme turi prasidėti rugsėjo mėnesį.
Be to, trijų "Mažeikių naftą" valdžiusios JAV bendrovės "Williams International" atstovų baudžiamąjį persekiojimą Lietuva rengiasi perduoti JAV, nes įtariamieji yra JAV piliečiai.
Tačiau A. Klimavičius nedrįso prognozuoti, kada teisme bus nagrinėjama pagrindinė "Mažeikių naftos" turto iššvaistymo byla, pažymėjęs, kad joje - daugiau kaip 200 tomų ir su bylos medžiaga visų pirma turi susipažinti visi įtariamieji.
Pasak prezidento spaudos tarnybos pranešimo, susitikime su A. Klimavičiumi bei Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru Jurijumi Malininu prezidentas pažymėjo, kad visi kaltais pripažinti asmenys turės atsakyti pagal Lietuvos įstatymus - nesvarbu, kokio statuso ar rango jie būtų.
R. Paksas paprašė teisėsaugos ir teisėtvarkos pareigūnų kuo greičiau ištirti ir perduoti teismui visas bylas, susijusias su bendrovės "Mažeikių nafta" turto grobstymu ir objektyviai įvertinti visus įrodymus. Valstybės vadovas taip pat atkreipė dėmesį, kad šių bylų nereikėtų politizuoti.
Prezidento įsitikinimu, bendrovės "Mažeikių nafta" turto išvaistymo bylų tyrimo nereikėtų skirtyti į etapus - prieš bendrovės privatizavimą ir po jo. Šalies vadovo manymu, visi bendrovės turto grobstymo faktai turi būti išaiškinti.
1999 metais tuometinės valdančiosios konservatorių ir krikščionių demokratų daugumos sprendimu trečdalis "Mažeikių naftos" akcijų buvo parduota bendrovei "Williams". Pastaroji savo turimas akcijas ir "Mažeikių naftos" valdymo teises pernai pardavė Rusijos bendrovei "Jukos".
Ūkio ministerijos skaičiavimais, "Williams" valdymo laikotarpiu nuo 1999-ųjų iki šių metų rudens "Mažeikių nafta" patyrė 750 mln. litų nuostolių.
BNS