Galimybė būti pasiekiamam bet kur ir bet kada anksčiau ar vėliau priverčia spręsti skambučių filtravimo problemą. Joks telefonas geriau už asmeninę sekretorę nenuspręs, kas jums svarbu, o kas gali palaukti. Juolab kad tokia sekretorė niekad nepaprašys algos.
Net patys sumaniausi mobilieji telefonai vis dar yra pasyvūs komunikacijos įrenginiai. Jiems nerūpi, kad šiuo metu negalite kalbėtis su pašnekovu X, nes esate posėdyje. Ar kad neturite noro kalbėtis su Y, tačiau pakeltumėte ragelį, jeigu jis skambina norėdamas grąžinti skolą. Pasirinkimas nedidelis: arba būdami užsiėmę nukreipiate skambučius į balso paštą, arba išjungiate garso signalą, arba - patį telefoną.
Masačūsetso technologijos instituto (JAV) „Media Labs“ (http://www.media.mit.edu) laboratorijos mokslinio darbuotojo Stefano Marti (http://web.media.mit.edu/~stefanm/) manymu, nuovokiu mobiliojo ryšio administravimu netolimoje ateityje turėtų užsiimti autonominiai interaktyvūs tarpininkai. Pasak jo, dabartinės mobiliojo ryšio priemonės pernelyg įkyrios ir šiurkščios. Jos be jokių ceremonijų braunasi į savo šeimininkų socialinę veiklą, energingai reikalaudamos dėmesio net ir visiškai nereikšmingais atvejais. S. Marti manymu, išeitį gali pasiūlyti asmeninės mobiliojo ryšio sekretorės - robotai. Tarkim, tokios, kaip jo sukonstruotas „Cellular Squirrel“ (http://web.media.mit.edu/~stefanm/phd/cellularsquirrel/) įrenginio prototipas.
„Mobiliojo ryšio voveraitė“ - tai elektronikos prigrūstas minkštas žaisliukas, kuris veikia kaip tarpininkas tarp savo šeimininko ir jam mobiliuoju telefonu skambinančių žmonių. Prijungta prie šeimininko telefono bevieliu „Bluetooth“ ryšiu voverytė priiminėja skambučius ir kaip rūpestinga sekretorė bando įvertinti, ar reikalas pakankamai svarbus, kad reikėtų tučtuojau atkreipti šeimininko dėmesį.
Apsispręsti padeda svarbių pašnekovų telefonų sąrašas, ankstesnio bendravimo dažnumas, emocinė pokalbio pradžios išraiška, kalbėjimo greitis, pašnekovo vartojami žodžiai ir tai, ką šiuo metu veikia šeimininkas - gal kalbasi su kitais žmonėmis, gal žiūri televizorių, o gal naudojasi kompiuterio klaviatūra. Jeigu sekretorė voveraitė nutaria, kad jo trukdyti neverta, ji atsiprašo skambinančiojo, praneša, kad šeimininkas labai užsiėmęs ir nukreipia skambutį į balso paštą. O jei nusprendžia, kad vis dėlto apie skambutį reikėtų pranešti šeimininkui, bando atkreipti jo dėmesį. Tačiau be jokio garso: ant stalo padėta voveraitė pakelia galvą, atmerkia akis, ima kraipyti galvą, suktis aplink save ir judinti letenėles. Kuo reikalas svarbesnis - tuo smarkiau. Pastebėjęs sekretorės signalus šeimininkas gali atsiliepti į skambutį (reikia paspausti voveraitės letenėlę ir kalbėti, žaisliukas turi įmontuotą mikrofoną ir garsiakalbį) arba atmesti skambutį spustelėjęs kojytę.
Prototipiniame „Cellular Squirrel“ įrenginyje už voveraitę „galvoja“ prie jos bevieliu ryšiu prijungtas kompiuteris. Jis analizuoja skambinančiųjų sąrašus, pokalbio pradžioje pavartotus raktažodžius, kalbėjimo toną, garso ir vaizdo daviklių, informuojančių apie situaciją patalpoje, kurioje yra šeimininkas, informaciją. Tačiau mobiliojo ryšio voveraitės išradėjas tikisi ilgainiui „smegenis“ perkelti į patį žaisliuką, kuris šiuo metu moka atlikti tik fizinius judesius, kad atkreiptų šeimininko dėmesį.
Robotizuoti autonominiai interaktyvūs tarpininkai gali įgyti bet kokį pavidalą - Masačūsetso technologijos instituto laboratorijoje mobiliojo ryšio skambučius filtravo ir žaislinė papūga, ir zuikis. Svarbiausia, kad tokios mobiliojo ryšio sekretorės gebėtų bent apytikriai atskirti pelus nuo grūdų. Juk kartais net mums patiems būna keblu atsijoti reikšmingus dalykus nuo iš pažiūros nereikšmingų.