• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos 4 darbuotojus turinčiai JAV programavimo bendrovei pavyko sukurti savotišką laiko mašiną, suteikiančią galimybę žymiems praeities pianistams sugrįžti į dabarties koncertų sales.

REKLAMA
REKLAMA

Už poros savaičių Šiaurės Karolinoje (JAV), Raleigh miesto scenos meno centre (http://www.raleighconvention.com/bti.html) įvyks fortepijono virtuozų Alfredo Cortoto ir Glenno Gouldo koncertas. Turint galvoje, kad muzikos kritikai juos vadina vienais iškiliausių XX amžiaus pianistais, bilietų kaina (8 JAV dol. studentams, 22 dol. – visiems kitiems) atrodo labai nedidelė. Bet ir programa neilga: A. Cortotas atliks Šopeno preliudą, o G. Gouldas – Bacho „Goldbergo variacijas“. Tačiau įdomiausia tai, kad prancūzas A. Cortotas mirė 1962, o kanadietis Gouldas – 1982 metais.

REKLAMA

Šį pirmąjį pasaulyje „ vaiduoklių koncertą“ surengė bendrovė „Zenph Studios“ (http://www.zenph.com), sukūrusi būdą, kaip archyvinius pianistų įrašus paversti didelės raiškos MIDI failais, kuriuos „gyvo“ garso koncerte atkuria tikri instrumentai. Pasak bendrovės, jos sukurta programinė įranga sugeba atlikti nepriekaištingą polifoninę transkripciją – „ištraukti“ iš senų monofoninių įrašų garso juostose ar vinilo plokštelėse fortepijono garsus, išvalyti juos nuo triukšmų ir iki 100 proc. tikslumu atpažinti visas natas, įskaitant ir tas, kurios grojamos vienu metu. Ankstesni tyrinėtojų bandymai paversti archyvinius įrašus kompiuteriams „suprantamu“ MIDI (http://en.wikipedia.org/wiki/MIDI) formatu geriausiu atveju pasiekdavo 80-90 proc. tikslumą, tad negalėjo būti tapatinami su originalu. Dabar „Zenph Studios“ skelbia, kad nebus prarasta nė viena archyviniuose įrašuose skambanti nata. Salėje sėdintys klausytojai, jei užmerktų akis, turėtų pasijusti tarsi persikėlę keliasdešimt metų į praeitį, kai atliekami kūriniai buvo įrašinėjami žymiųjų pianistų koncertuose. Atmerkus akis iliuzija išsisklaidys: muzikos garsai sklis iš kompiuterizuoto „Yamaha“ fortepijono, prie kurio niekas nesėdės.

REKLAMA
REKLAMA

„Zenph Studios“ neatskleidžia, kaip jos specialistams pavyko pasiekti tokią didelę MIDI raišką, tačiau užtikrina, kad pirmojo „vaiduoklių koncerto“ klausytojams „Yamaha“ fortepijonas sugros ne tik kiekvieną kūrinio natą, bet ir tiksliai atkurs instrumento plaktukų paspaudimų greitį, naudojamus pedalus. Prieš ryždamiesi savo technologijos debiutui bendrovės darbuotojai išbandė archyvinių įrašų ir iš jų gautų didelės raiškos MIDI failų skambėjimą: tuo pat metu per vieną garso kanalą buvo leidžiamas originalus įrašas, o per kitą – „Yamaha DCPIIISapro“ fortepijono (http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail/0,6373,CNTID%253D2364%2526CTID%253D202200,00.html) grojamas MIDI failas. Bandymų metu jokio skirtumo nepastebėta, o juk ausis iškart pajunta bent kelių milisekundžių neatitikimą, pavirstantį vos pastebimu aido efektu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Zenph Studios“ sukurta didelio tikslumo MIDI failų ekstrahavimo programinė įranga gali būti naudojama ne tik darbui su analoginiais archyviniais įrašais. Bendrovės garso studijoje, kurioje yra ir keli „Yamaha Disklavier Pro“ serijos instrumentai, savo kūrinius gali įrašyti šiuolaikiniai pianistai, norintys didelės raiškos MIDI failuose išsaugoti maksimalų atlikimo autentiškumą. Skirtingai nuo įprastų MIDI failų „Zenph Studios“ programinė įranga kiekvienai natai suteikia iki 10 atributų. Akustiniai „Yamaha Disklavier Pro“ instrumentai „prikimšti“ elektronikos, optiniai ir elektromechaniniai davikliai fiksuoja kiekvieno klavišo ir pedalo paspaudimo jėgą, o visa informacija įrašoma į papildomus natų atributus. Todėl atlikėjas, didelės raiškos MIDI failų pavidalu įrašęs savo programą į „Yamaha“ instrumento optinę laikmeną, gali atsisėsti koncertų salėje ir, padedamas kompiuterizuoto instrumento, iš šalies pasiklausyti savo grojimo.

Įdomu, kokį įspūdį pirmojo „vaiduoklių koncerto“ klausytojams paliks patys besispaudantys fortepijono klavišai ir pedalai, išgaunantys mirusių virtuozų įamžintus garsus. Ir kam daugiausia bus skirti plojimai – pianistams ar programuotojams?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų