„Futbolo klubui skubiai reikalingas patyręs hakeris” - tokie skelbimai gali pasirodyti ir lietuviškame internete, jei Tarptautinė futbolo asociacijų federacija (FIFA) uždegs žalią šviesą žaidėjų dėvimai elektronikai.
Pirmasis žingsnis šia kryptimi jau žengtas: rugsėjo 16 - spalio 2 d. Peru vyksiančiame pasaulio jaunių futbolo čempionate FIFA sprendimu į futbolo aikštę išriedės pirmasis kamuolys su integrine schema. Sprendimą surengti pirmuosius oficialius technologijos, galinčios patikimai nustatyti, ar kamuolys kirto vartų liniją, bandymus šių metų vasario mėnesį priėmė (http://www.fifa.com/en/media/index/0,1369,105502,00.html?articleid=105502) Tarptautinė futbolo asociacijų valdyba (IFAB). Taip tikimasi vieną kartą galutinai atsakyti į futbolo teisėjus, žaidėjus ir žiūrovus kamuojantį hamletišką klausimą: „Tai vis dėlto buvo įvartis ar ne?“.
Šiam tikslui FIFA pasitelkė dvi Vokietijos įmones - Fraunhoferio integrinių schemų institutą (Fraunhofer IIS, http://www.iis.fraunhofer.de) ir „Cairos technologies“ (http://www.cairos.com). Pirmoji aprūpins futbolo aikštėms, žaidėjams ir futbolo kamuoliams reikalinga technine įranga, antroji diegs jai skirtas ryšių ir informacinę sistemą.
Futbolui skirtas technologinis sprendimas apibūdintas bendrame Fraunhoferio IIS ir „Cairos technologies“ projekte „Cairos-Projekt“ (http://www.iis.fraunhofer.de/ec/app/sport/cairos/index_d.html). Jo esmė tokia: pasitelkus miniatiūrinius mikrobangų (2,4 GHz ruožas) siųstuvėlius, įrengtus žaidėjų sportinėje aprangoje ir futbolo kamuolyje, jų signalus priimančias antenas, realiuoju laiku informaciją apdorojančią ir atvaizduojančią kompiuterių sistemą futbolo aikštė bus paverčiama labai tiksliu 3D modeliu, kuriame kamuolio ir žaidėjų buvimo vietą galima nustatyti 1,5 cm tikslumu. Kamuolyje įsiūta integrinė schema siunčia radijo signalus 2000 kartų per sekundę. Juos priima keturios aplink aikštę įrengtos specialios antenos, kurios informaciją šviesolaidžiu per kelias nanosekundes perduoda į sistemos kompiuterį. Jis apskaičiuoja kamuolio buvimo vietą ir realiuoju laiku atvaizduoja ją skaitmeniniame aikštės žemėlapyje, kurį galima rodyti elektroninėje švieslentėje ar televizoriaus ekrane. Tad ginčų dėl to, ar kamuolys tikrai atsidūrė nuošalėje arba kirto vartų liniją, neturėtų kilti - tikslią informaciją gaus ir rungtynių teisėjai, ir žiūrovai.
Tačiau kamuolio koordinačių stebėjimas - dar ne viskas. „Cairos-Projekt“ siūlo ir įdomesnį mikroschemų pritaikymą. Numatyta, kad futbolininkų antkeliuose bus įrengtos lanksčios 2x2x0,5 cm dydžio 12 g sveriančios mikroschemos su mikrobangų siųstuvėliais. Jų bus ne viena - matavimų tikslumo ir veikimo patikimumo sumetimais. Šios mikroschemos atsparios fiziniam poveikiui, nebijo drėgmės, tad jas galima skalbti kartu su antkeliais. Kiekvienas į aikštę įžengiantis futbolininkas turės nuosavą ID numerį, kurį galės patikrinti teisėjai. Rungtynėse „Cairos-Projekt“ informacinė sistema galės ne tik stebėti tikslią žaidėjo buvimo vietą aikštėje, bet ir fiksuoti, kokiu greičiu jis „rovė“ į priekį, koks tam tikru momentu buvo jo žingsnių ilgis, kaip sparčiai jis dėliojo kojas. Į mikroschemą galima įtraukti ir papildomus daviklius - pavyzdžiui, kamuolyje įsiūta mikroschema gali papildomai perdavinėti informaciją apie oro slėgį, pagreitį ir temperatūrą. Papildomus daviklius galima įrengti ir sportininkų antkeliuose. Beje, kodėl pasirinkti antkeliai, o ne bateliai? Iš praktiškumo: bateliai greitai nusidėvi, juos reikia keisti, o antkeliuose įsiūtas mikroschemas neišimant galima naudoti kelerius metus. Vienintelis rūpestis - prieš kiekvienas rungtynes reikia įkrauti maitinimo elementus. Ši procedūra trunka 4 valandas.
„Cairos-Projekt“ kūrėjai nėra naivuoliai: jie teigia apsaugoję mikroschemas nuo radijo signalų slopinimo ir iškraipymo įrangos, o mikrosiųstuvų perduodama informacija yra šifruojama. Tačiau žinant, kokias aistras sukelia futbolo aikštėje nuo vienų vartų prie kitų gainiojamas kamuolys, neverta abejoti, kad atsiras entuziastų, trūks plyš mėginančių „nulaužti“ kamuolį, elektroninį veržlaus puolėjo antkelį ar nelegaliai prisijungus prie informacinės sistemos sujaukti žaidimo duomenų bazę. Ar tik rugsėjį iš Peru transliuojamose pasaulio jaunių čempionato rungtynėse nepamatysime keleto susikaupusių žiūrovų, įsmeigusių akis ne į aikštę, o ant kelių laikomo nešiojamojo kompiuterio ekraną?