Ketvirtadienį vienas stambiausių Rusijos naftos magnatų pareiškė, kad šaliai gali tekti sumažinti naftos gavybą ir eksportą net 1 milijonu barelių per dieną, jei kol vėl nukris naftos kainos, Rusija nespės nutiesti eksporto naftotiekių.
Antros didžiausios Rusijoje naftos bendrovės "Yukos"vadovas M. Chodorkovskis nurodė, kad dabar pats laikas Rusijos Vyriausybei leisti tiesti privačius naftotiekius, kurie padėtų išnaudoti didėjančios gavybos galimybes bei išvengti naftos pertekliaus vidaus rinkoje.
"Pasakiau Vyriausybei, kad vos tik naftos kainos nukris žemiau nei 20 JAV dolerių už barelį, Rusijos eksportas sumažės beveik 1 milijonu barelių per dieną, - sakė "Yukos" vadovas. - Bus tiesiog nebepelninga eksportuoti naftą geležinkeliais".
Pagrindinis "Yukos" akcininkas bei, sakoma, turtingiausias Rusijos žmogus pridūrė, jog tokia neeksportuota nafta taip ir liks po žeme, nes jis nesirengiąs jos eksportuoti nuostolingai.
Rusija didina naftos gavybą jau penktus metus iš eilės. Šiuo metu šalies naftos gavybos apimtys pasiekė aukščiausią lygį per visą dešimtmetį - 8 milijonus barelių per dieną.
Tačiau Rusijos pajėgumas naftotiekiais transportuoti naftą į Vidurio Europą bei plukdyti ją iš uostų tesiekia 3,5 milijono barelių per dieną. Todėl, beveik nekylant vidaus paklausai, vietinės naftos bendrovės priverstos rinktis kitus, brangesnius eksporto būdus, tokius kaip geležinkelių transportas.
"Jei Rusija nori tapti pasaulyje svarbia naftos rinkos dalyve, ji naftotiekių problemą jau turėjo išspręsti", - teigė M. Chodorkovskis.
"Yukos" nori tiesti 1,7 milijardo dolerių vertės naftotiekį į Kiniją, kuris nuo 2005 metų galėtų transportuoti 600 tūkst. barelių naftos per dieną.
Be to, įmonė kartu su kitomis trimis didžiausiomis Rusijos naftos bendrovėmis siekia statyti didžiulį naftotiekį į šiaurinį Murmansko uostą. Šio projekto dėka, šalis galėtų padidinti eksportą į ne Europos rinkas, tokias kaip Jungtinės Valstijos.
Vis dėlto abiem projektams priešinasi valstybės valdoma naftotiekių monopolininkė "Transneft", kuri siūlo plėsti jau pastatytą Primorsko terminalą Suomijos įlankoje bei tiesti naftotiekį į Ramiojo vandenyno pakrantę.
Dar šiemet Rusijos Vyriausybė turėtų nuspręsti, kurį iš minėtų projektų paremti, tačiau premjeras Michalas Kasjanovas yra minėjęs, jog valstybė turi išlaikyti naftotiekių ir uostų kontrolę.
"Maniau valstybę seniai supratus, jog privatus sektorius yra daug efektyvesnis, tačiau kliūtimi tapo naftotiekių klausimas, - aiškino "Yukos" prezidentas. - Tikriausiai visuomenė dar nėra pasirengusi apsiprasti su mintimi apie privačius naftotiekius".
M. Chodorkovskis pridūrė: "Jei valstybė geriau žino, kur eksportuoti žalią naftą, aš neprieštarauju jos investicijoms į naujus naftotiekius. Tačiau niekas negali man paaiškinti, kur investuoti savo pinigus - aš turiu savų planų ir esu pasirengęs prisiimti riziką".
"Yukos" yra viena iš sparčiausiai besiplėtojančių Rusijos bendrovių. Praėjusiais metais padidinusi naftos gavybą 20 procentų, dabar "Yukos" išgauna 1,4 milijono barelių per dieną. Tikėtina, kad, augdama dviženkliais tempais ir 2003 metais, bendrovė gali aplenkti Rusijos naftos gavybos lyderę "LUKoil".
M. Chodorkovskis minėjo, kad norint didinti gavybą ir tapti pasaulinio lygio bendrove, tokia kaip "TotalFinaElf" ar "ChevronTexaco", "Yukos", be naftotiekių, būtinas ir stabilus mokesčių režimas bei 18-23 dolerių už barelį ribose svyruojančios naftos kainos. Ketvirtadienį pagrindinė "Brent" žalios naftos kaina viršijo 30 dolerių už barelį.
"Yukos" vadovas sakė tikįs, kad Rusijos naftos sektorius ir toliau konsoliduosis, todėl po keleto metų šalyje teliks penkios stambios bendrovės. Šiuo metu Rusijoje veikia 10 naftos įmonių.
Pasak M. Chodorkovskio, valstybė neturi tikėtis, kad privačios bendrovės imsis ambicingų gamtinių dujų gavybos projektų ir padės paspartinti monopolininkės "Gazprom" silpstančią plėtrą tol, kol nebus liberalizuotas gamtinių dujų sektorius.
"Naftos bendrovės tieks mažus kiekius susijusių gamtinių dujų, tačiau nėra prasmės plėtoti atskirus telkinius, kol rinka neliberalizuota", - aiškino "Yukos" prezidentas.Tačiau M. Chodorkovskis teigė nežinąs, kada Rusijos Vyriausybė leis privačioms bendrovėms konkuruoti su "Gazprom", sumažindama apribojimus gamtinių dujų eksportui ir jų kainoms vidaus rinkoje.
"Rusija yra turtinga šalis, todėl galime sau leisti neefektyvų dujų ūkį, - sakė "Yukos" vadovas. - Nežinau, kada bus nuspręsta nutraukti neefektyvaus dujų sektoriaus finansavimą".
Reuters-ELTA